У СУСРЕТ ОЛИМПИЈСКИМ ИГРАМА У ПАРИЗУ: За медаље новац и станови
Више од 11 хиљада спортиста такмичиће се на Олимпијским играма у Паризу, а они најбољи ће, осим медаља и уписаног имена у историју спорта, бити награђени и одређеном новчаном сумом од стране држава и светских спортских организација.
Светска атлетика је одлучила да прва тако поступи и у априлу је објавила да ће освајачи злата у „краљици спортова" добити по 50.000 америчких долара.
Само месец дана касније, Међународна боксерска федерација направила је исти корак и олимпијске шампионе ће наградити са 100.000 долара, истичући „да тако поставља јасан пример како светске спортске организације треба да третирају шампионе“. Ово је наишло и на негодовање других организација, које су навеле да се овим нарушавају праве вредности олимпизма и да то није фер према онима који нису у прилици да понуде новчане награде спортистима.
С друге стране, државе и национални савези ће спортисте частити извесним сумама. Сједињене Америчке Државе ће, преко програма националног Олимпијског комитета, освајачима злата дати 37.500, сребро кошта 22. 500, а бронза 15.000 долара. Амерички национални савези ће, такође, иступити и рвачима је за титулу спремно 250.000 долара, а пливачима 75.000.
Влада Србије одобрила је до сада највећу суму за освајаче медаља на ОИ. Они који у Паризу буду слушали химну „Боже, правде“ добиће 200.000 евра. За сребро ће наши спортисти инкасирати 100.000, а за бронзу 60.000 евра.
Влада Индије ће злато вредновати с 90.000 долара, а тамошњи Олимпијски комитет 120.000. Тајван награђује олимпијске прваке с више од 600.000 долара и доживотном месечном стипендијом од око 4.000.
Државе које су златнима у Паризу понудиле шест цифара су још: Италија, Мађарска, Естонија, Египат, Мароко, Индонезија, Казахстан, Малезија и Филипини.
Неке државе, осим новца, нуде и додатне награде. Власти у Малезији освајачима медаља даће аутомобиле, а у Казахстану станове величине у односу на сјај медаље коју су освојили. Ирак је предњачио, јер је фудбалском тиму и дизачу тегова Алију Јасеру само за квалификацију на ОИ у Паризу дао извесну количину земље, месечну стипендију и награду од око 7.000 долара.
Уједињено Краљевство, Норвешка и Шведска не нуде новчане и никакве друге награде спортистима.
Највећа сума понуђена за злато дошла је из Хонг Конга, који је за шампионе у Паризу спремио 750.000 долара. У истом рангу је и Сингапур, пошто за злато нуди 700,000 долара.
К. Бугарски