U SUSRET OLIMPIJSKIM IGRAMA U PARIZU: Za medalje novac i stanovi
Više od 11 hiljada sportista takmičiće se na Olimpijskim igrama u Parizu, a oni najbolji će, osim medalja i upisanog imena u istoriju sporta, biti nagrađeni i određenom novčanom sumom od strane država i svetskih sportskih organizacija.
Svetska atletika je odlučila da prva tako postupi i u aprilu je objavila da će osvajači zlata u „kraljici sportova" dobiti po 50.000 američkih dolara.
Samo mesec dana kasnije, Međunarodna bokserska federacija napravila je isti korak i olimpijske šampione će nagraditi sa 100.000 dolara, ističući „da tako postavlja jasan primer kako svetske sportske organizacije treba da tretiraju šampione“. Ovo je naišlo i na negodovanje drugih organizacija, koje su navele da se ovim narušavaju prave vrednosti olimpizma i da to nije fer prema onima koji nisu u prilici da ponude novčane nagrade sportistima.
S druge strane, države i nacionalni savezi će sportiste častiti izvesnim sumama. Sjedinjene Američke Države će, preko programa nacionalnog Olimpijskog komiteta, osvajačima zlata dati 37.500, srebro košta 22. 500, a bronza 15.000 dolara. Američki nacionalni savezi će, takođe, istupiti i rvačima je za titulu spremno 250.000 dolara, a plivačima 75.000.
Vlada Srbije odobrila je do sada najveću sumu za osvajače medalja na OI. Oni koji u Parizu budu slušali himnu „Bože, pravde“ dobiće 200.000 evra. Za srebro će naši sportisti inkasirati 100.000, a za bronzu 60.000 evra.
Vlada Indije će zlato vrednovati s 90.000 dolara, a tamošnji Olimpijski komitet 120.000. Tajvan nagrađuje olimpijske prvake s više od 600.000 dolara i doživotnom mesečnom stipendijom od oko 4.000.
Države koje su zlatnima u Parizu ponudile šest cifara su još: Italija, Mađarska, Estonija, Egipat, Maroko, Indonezija, Kazahstan, Malezija i Filipini.
Neke države, osim novca, nude i dodatne nagrade. Vlasti u Maleziji osvajačima medalja daće automobile, a u Kazahstanu stanove veličine u odnosu na sjaj medalje koju su osvojili. Irak je prednjačio, jer je fudbalskom timu i dizaču tegova Aliju Jaseru samo za kvalifikaciju na OI u Parizu dao izvesnu količinu zemlje, mesečnu stipendiju i nagradu od oko 7.000 dolara.
Ujedinjeno Kraljevstvo, Norveška i Švedska ne nude novčane i nikakve druge nagrade sportistima.
Najveća suma ponuđena za zlato došla je iz Hong Konga, koji je za šampione u Parizu spremio 750.000 dolara. U istom rangu je i Singapur, pošto za zlato nudi 700,000 dolara.
K. Bugarski