Куглаши Србије четврти пут светски прваци
Мушка куглашка репрезентација Србије освојила је шампионску титулу, четврту у последњих осам година, пошто је у финалу Првенства света у немачком Детенхајму победила Мађарску са 3.982:3.861 у чуњевима и 6:2 у играчким поенима. Био је то друго финале са Мађарима, после Сарајева 2011. када је Србија такође победила.
Србија је до четврте титуле и укупно пете медаље у осам година (злато 2009. у Детенхајму, 2011. у Сарајеву, 2014. у Шпајхерздорфу и 2017. у Детнхајму и бронза 2014. у Залаегерсегу) дошла трновитим путем победивши две најјаче светске екипе - Немачку у полуфиналу и Мађарску у финалу. Резултат наше репрезентације од 4.003 чуња у полуфиналу против Немачке је други набољи у историји светских првенстава после званичног светског рекорда Мађарске од 4.012 чуњева са СП у Заклаегерсегу 2013. Уједно, то је и рекорд српске репрезентације. Стари рекорд био је 3.996 чуњева са СП у Шпајхерздорфу 2015.
„Ово је фантастична генерација и заслужила је титулу“, рекао је селектор Милош Поњавић, који је са Вилмошем Заварком и Даниелом Тепшом учествовао у освајњу сва четири светска злата и једне бронзе. „Они су генијалци, са њима је милина радити и оно што су показали на овом првенству ући ће у историју светског куглања.“
Вилмош Заварко је био, као и увек, најбољи када је било најважније. „Дисали смо као један, ово екипа уме да пружи максимум када је најтеже и најпотребније. Имали смо два тешка меча и у њима смо забележили два веома висока резултата, а и светски рекорд нам је измакао за мало“, рекао је Заварко.
Милан Јоветић је био прво откровење на СП у Немачкој.
Титула Немицама
Титулу код куглашице освојиле су Немице. Меч против Хрватске завршиле су нерешено 4:4 у играчким поенима и 12:12 у сет поенима, па су одигране по три златне кугле на стазама. Две хрватске куглашице обориле су укупно 38 чуњева (21 и 18), а Немице 41 (21 и 20) и освојиле тилулу.
„Мало сам стегнуто ушао у меч, али када сам се опустио, све је било као у најлепшем сну. Неколико сам пута погрешио у завршници меча, могао сам и до поена“, казао је Јоветић.
Чонгор Барањ,челични куглаш кога је тешко победити, истакао је:
„Дошли смо да одбранимо титулу и то смо урадили ишавши најтежим могућим путем. Цела екипа је дала све од себе и исписали смо нове странице светске куглашке историје.“
Капитенску траку је носио Даниел Тепша, а терет великих шампионских мечева успешно су изнели Вилмош Заварко, Урош Јагличић, Чонгор Барањ, Радован Влајков, Милош Симијоновић, Милан Јоветић, Игор Ковачић и Роберт Ерњеши. Симфонијским куглашким оркестром дириговао је маестро Милош Поњавић.
Финални меч
Србија – Мађарска 3.982:3.861 (6:2)
Резултати играча: Игор Ковачић - Какук 0:1 (653:678, 1:3), Роберт Ерњеши – Боанта 1:0 (680:139, играла замена Фехер 476, укупно 615, 3:1), Даниел Тепша – Заплетан 1:0 (685:629, 2:2), Милан Јоветић - Л. Каршаи 0:1 (642:653, 1:3), Чонгор Барањ – Ковач 1:0 (630:614, 3:1), Вилмош Заварко – Н. Киш 1:0 (692:672, 2:2). Бронзане медаље припале су Немачкој и Словачкој.
Председник Куглашког савеза Србије Урош Драгојловић уручивао је трофеје са председником ВНБА НБЦ Зигрфидом Швајкардом:
„Још једном понављам - они су куглашки ванземаљци, прави бисери светског куглања и нема им равна. Захваљујем се Министарству омладине и спорта на помоћи, Спортском савезу Србије, нашој другој кући на сарадњи, као и нашим спортским пријатељима из званичног пића шампиона света Воде Брњци и Пак промета на подршци без које не би било ни овог величанственог успеха.“
Војко Павловић, генерални секретар КСС је био задужен да донесе велики прелазни пехар у Детенхајм. Још на путу задиркивали су га да није требао да га доноси, је ће га Србија освојити. Тако је и било: у канцеларији КСС сада ће до наредног Шампионата света 2018. у Румунији стајати велики шампински пехар и четири мала који остају у трајно власништво. Тата (велики пехар) је добио и четвртог сина (пехари у трајно власништво).
С. Р.