Kuglaši Srbije četvrti put svetski prvaci
Muška kuglaška reprezentacija Srbije osvojila je šampionsku titulu, četvrtu u poslednjih osam godina, pošto je u finalu Prvenstva sveta u nemačkom Detenhajmu pobedila Mađarsku sa 3.982:3.861 u čunjevima i 6:2 u igračkim poenima. Bio je to drugo finale sa Mađarima, posle Sarajeva 2011. kada je Srbija takođe pobedila.
Srbija je do četvrte titule i ukupno pete medalje u osam godina (zlato 2009. u Detenhajmu, 2011. u Sarajevu, 2014. u Špajherzdorfu i 2017. u Detnhajmu i bronza 2014. u Zalaegersegu) došla trnovitim putem pobedivši dve najjače svetske ekipe - Nemačku u polufinalu i Mađarsku u finalu. Rezultat naše reprezentacije od 4.003 čunja u polufinalu protiv Nemačke je drugi nabolji u istoriji svetskih prvenstava posle zvaničnog svetskog rekorda Mađarske od 4.012 čunjeva sa SP u Zaklaegersegu 2013. Ujedno, to je i rekord srpske reprezentacije. Stari rekord bio je 3.996 čunjeva sa SP u Špajherzdorfu 2015.
„Ovo je fantastična generacija i zaslužila je titulu“, rekao je selektor Miloš Ponjavić, koji je sa Vilmošem Zavarkom i Danielom Tepšom učestvovao u osvajnju sva četiri svetska zlata i jedne bronze. „Oni su genijalci, sa njima je milina raditi i ono što su pokazali na ovom prvenstvu ući će u istoriju svetskog kuglanja.“
Vilmoš Zavarko je bio, kao i uvek, najbolji kada je bilo najvažnije. „Disali smo kao jedan, ovo ekipa ume da pruži maksimum kada je najteže i najpotrebnije. Imali smo dva teška meča i u njima smo zabeležili dva veoma visoka rezultata, a i svetski rekord nam je izmakao za malo“, rekao je Zavarko.
Milan Jovetić je bio prvo otkrovenje na SP u Nemačkoj.
Titula Nemicama
Titulu kod kuglašice osvojile su Nemice. Meč protiv Hrvatske završile su nerešeno 4:4 u igračkim poenima i 12:12 u set poenima, pa su odigrane po tri zlatne kugle na stazama. Dve hrvatske kuglašice oborile su ukupno 38 čunjeva (21 i 18), a Nemice 41 (21 i 20) i osvojile tilulu.
„Malo sam stegnuto ušao u meč, ali kada sam se opustio, sve je bilo kao u najlepšem snu. Nekoliko sam puta pogrešio u završnici meča, mogao sam i do poena“, kazao je Jovetić.
Čongor Baranj,čelični kuglaš koga je teško pobediti, istakao je:
„Došli smo da odbranimo titulu i to smo uradili išavši najtežim mogućim putem. Cela ekipa je dala sve od sebe i ispisali smo nove stranice svetske kuglaške istorije.“
Kapitensku traku je nosio Daniel Tepša, a teret velikih šampionskih mečeva uspešno su izneli Vilmoš Zavarko, Uroš Jagličić, Čongor Baranj, Radovan Vlajkov, Miloš Simijonović, Milan Jovetić, Igor Kovačić i Robert Ernješi. Simfonijskim kuglaškim orkestrom dirigovao je maestro Miloš Ponjavić.
Finalni meč
Srbija – Mađarska 3.982:3.861 (6:2)
Rezultati igrača: Igor Kovačić - Kakuk 0:1 (653:678, 1:3), Robert Ernješi – Boanta 1:0 (680:139, igrala zamena Feher 476, ukupno 615, 3:1), Daniel Tepša – Zapletan 1:0 (685:629, 2:2), Milan Jovetić - L. Karšai 0:1 (642:653, 1:3), Čongor Baranj – Kovač 1:0 (630:614, 3:1), Vilmoš Zavarko – N. Kiš 1:0 (692:672, 2:2). Bronzane medalje pripale su Nemačkoj i Slovačkoj.
Predsednik Kuglaškog saveza Srbije Uroš Dragojlović uručivao je trofeje sa predsednikom VNBA NBC Zigrfidom Švajkardom:
„Još jednom ponavljam - oni su kuglaški vanzemaljci, pravi biseri svetskog kuglanja i nema im ravna. Zahvaljujem se Ministarstvu omladine i sporta na pomoći, Sportskom savezu Srbije, našoj drugoj kući na saradnji, kao i našim sportskim prijateljima iz zvaničnog pića šampiona sveta Vode Brnjci i Pak prometa na podršci bez koje ne bi bilo ni ovog veličanstvenog uspeha.“
Vojko Pavlović, generalni sekretar KSS je bio zadužen da donese veliki prelazni pehar u Detenhajm. Još na putu zadirkivali su ga da nije trebao da ga donosi, je će ga Srbija osvojiti. Tako je i bilo: u kancelariji KSS sada će do narednog Šampionata sveta 2018. u Rumuniji stajati veliki šampinski pehar i četiri mala koji ostaju u trajno vlasništvo. Tata (veliki pehar) je dobio i četvrtog sina (pehari u trajno vlasništvo).
S. R.