Вучић: Уместо да се радујемо успесима оптерећени смо ЗСО
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић каже да је пренео француском министру европских и спољних послова Жан-Ив Ледријану све што је могао о Косову и Метохији, уз оцену да је Београд испунио све обавезе из Бриселског споразума, а Приштина ни једину коју је имала, Заједницу српских општина.
То ће, додао је, рећи и немачкој канцеларки Ангели Меркел, јер је то истина и не постоји неко ко то може да оспори "ма колико се трудио".
"То је за нас тешко, али гураћемо, борићемо се", навео је Вучић одговарјући на питања новинара на прес конференцији након разговора с Ледријаном.
Како је рекао, на састанку с француским министром прошао је "тачку по тачку" Бриселског споразума и Импементационг плана и указао на све што је Србија урадила.
"Можете да нађете адвокате какве хоћете, да нађете угао какав хоћете, не постоји тај може да каже да то није тачно. Може ли било ко да каже да нисмо решили питање регионалне полиције на северу, питање правде и правосуђа, телекомуникација...", набрајао је Вучић.
То је, рекао је, било болно за нас, али нико, па ни Албанци не могу да кажу да то нисмо решили и упитао је има ли неког ко може да каже да је питање ЗСО решено.
"Не постоји нико на свету. Пет година једина ствар коју Срби треба да добију није померена са мртве тачке, остала је мртво слово на папиру", констатовао је председник Србије, а како каже, учествовао је у свим разговорима и зна напамет шта је предвиђено.
"Ако нам кажете да све мора да буде усклађено са косовским уставом, шта ћемо вам ми тамо уопште? То значи да су људи на Косову на то имали право и пре четири-пет година, па о чему ми уопште преговарамо?", упитао је Вучић.
Наводећи да је данас био предиван дан, да је положен још један камен темељац, да се разговара о метроу, приметио је: "а уместо да се радујемо успесима, сви смо оптерећени због ЗСО".
Зато сматра да не треба да остављамо замрзнути конфликт, већ да га решавамо, да нам то не би опет за неколико година кад будемо имали успехе уништило расположење и енергију и однело нам све друго.
Захвалио је Ледријану што га је саслушао и додао да је изнео чињенице, али да француски министар не мора да се сагласи.
"Хвала му што је желео да нас саслуша, то поштујемо, као и француски став који није увек исти као што је наш по питању Косова и Метохије", рекао је Вучић.
На питање да ли је упознао француског министра о кампањи која се "у опозиционим медијимам, а које ЕУ често подржава, води против њега због концесије за аеродром 'Никола Тесла'", Вучић је рекао да никада не говори ништа против било кога из наше земље пред странцима, за разлику од других.
"Нисам 'баба нарикача', као неки други, да говорим против својих противника.. Они то нису говорили због француског 'Вансија', већ тако, јер морају нешто да кажу, а то увек мора да буде против, пошто ништа друго и не знају", рекао је Вучић.
Шеф дипломатије Француске Жан Ив Ледријан изјавио је вечерас да Француска жали због догађаја 26. марта у Косовској Митровици и навео да је амбасадор те земље у Приштини одмах интервенисао због односа према Марку Ђурићу.
Ледријен је то рекао на заједничкој конференцији за новинаре са председником Србије Александром Вучићем одговарајући на питање да је приметно да међународна заједница није реаговала на потезе Приштине који су је компромитовали, попут хапшења Марка Ђурића, а које је претворено у спектакл и на изјаву Тачија о "уклањању границе две државе албанског народа" и како он гледа на те догађаје и изостанак реакције.
Министар спољних послова Француске каже да што се тиче ситуације на КиМ и "решавања конфликта", он никад не би требало да се заледи, већ да се увек мало загрева јер у супротном, ако је залеђен па се загреје "настаје још гора ситуација".
Према његовим речима Бриселски споразум је добар споразум и треба да се имплементира.
"Француска подражава тај споразум" навео је Ледријен и поновио да се Француска залаже да се он имплементира.
Гост из Француске, шеф дипломатије Жан Ив Ледријан и српски председник Александар Вучић оценили су данас да је пријатељство две земље и два народа важна чињеница која нас веже, да су наши добри односи доказани у ратовима, да и данас, како је приметио Ледријан, заједно чувамо мир у Европи, те да су политички и економски све бољи, али да има простора да се и даље унапређују.
"Србија жели у Европу, жели да буде поштована, као што она поштује друге, и желимо да нас саслушате, разумете...", рекао је председник Вуцицћ и додао да, иако нека имамо ставове, посебно око КиМ, који нису као француски, желимо да све решавамо мирно и путем компромиса.
А Ледријан је, најављујући посету Београду француског председника Макрона, рекао да његова данашња посета представља увод у тај догађај, те да ће учинити све да се посета Макрона реализује до краја ове године.
Србија и Француска су истински пријатељске земље, а трговинска размена и економска сарадања су на све вишем нивоу, изјавио је Вучић, наводећи да је просле године трговинска размена била готово милијарду евра - 996 милиона евра, а у прва два месеца ове године повећана је осам одсто.
"Али се надамо да може да буде и много више", поручио је Вучић те додао да је Француска један од најзначијних инвеститора у Србији, а да компаније у француском власништву запошљавају у Србији 11.000 људи.
"Желимо да их буде што више", рекао је Вучић и додао да смо посебно поносни на концесиони уговор са "Вансијем" за аеродром "Никола Тесла", који је изузетно знацајан за Србију и њене грађане.
Наводећи да је Ледријанова посета прва после 2010. године, Вучић му је захвалио што је данас у Београду, посебно у тренутку када постоји велика светска криза око Сирије.
"Србија и Београд су једино место у које министар Ледријан долази и на томе смо му захвални. Хвала њему, али и председнику Емануелу Макрону на тој одлуци", рекао је Вучић.
Ледријан је захвалио на топлом дочеку, какво је, приметио је, и пријатељство Србије и Француске, али и пријатељство између српског и француског председника.
Вучић је новинарима пренео да је са француским министром европских и спољних послова најдуже разговарао о европском путу Србије, као и о томе шта наша земља очекује од Француске, али и Француска од Србије.
Било је речи, како је казао, и о унапређењу сарадње две земље у свим пољима, па и војно техничкој сарадњи, за коју је, додаје, Србија отворена.
Такође, председник је рекао и да је било речи и о односу Београда и Приштине.
"Разговарали смо о очувању мира и стабилности по сваку цену, али и говорили о томе шта смо ми до сада урадили, јер ми се чини да у домаћој јавности не постоји разумевање и тачан преглед шта је ко урадио", указао је Вучић.
Он је захвалио француском министру што је имао разумевања да саслуша и чује шта Србија има да каже.
На састанку се, према речима председника, говорило и о изградњи метроа у Београду.
"Разговарали смо и о метроу јер то више није бајка. Овог пута имамо и финансијске могућности да то убрзамо, тако да очекујем да ће радови кренути 2020", рекао је Вучић.
Председник је рекао и да се нада унапређењу сарадње, а посебно и сусрету са предсеником Француске Емануелом Макроном, који би требало да посети Србију.
Вучић је, у том контексту, рекао да ћемо француском председнику, који би био први после 17 година који би дошао у Србију, приредити леп, па чак и спектакуларан дочек, француски сеф дипломатије пренео је да је његова посета увод у посету Макрона, те додао да ће учинити све да се то реализује до крај ове године.
Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић данас је, на састанку са француским министром европских и иностраних послова ан-Ивом Ле Дријаном, истакао да је политички дијалог Србије и Француске веома интензиван и садржајан.
Наводећи да је ова посета управо потврда обостране жеље да односи наших земаља буду још динамичнији и садржајнији, Дачић је рекао да ће Србија и Француска, као стратешки партнери и историјски савезници, наставити да, кроз пријатељски дијалог и уважавање обостраних интереса, доприносе унапређењу укупне сарадње, саопштило је Министарство спољних послова Србије.
У срдачном разговору је договорено да Србија и Француска заједнички обележе јубилеј, 100 година од завршетка Првог светског рата и, наредне године, 180 година од успостављања дипломатских односа.
Дачић је захвалио на подршци Француске процесу евроинтеграција Србије, подсећајући да је чланство Србије у Европској унији приоритет наше спољне политике, као и на подршци Француске за кандидатуру Србије за придружено чланство у Међународној организацији франкофоније.
Министар Ле Дријан је потврдио интерес Француске да интензивира политички дијалог и билатералне односе са Србијом.
Пренео је жељу председника Француске Емануела Макрона да дође у посету Србији до краја године, као и да том приликом буде откривен Споменик захвалности Француској, на чијој реконструкцији заједнички раде обе државе. Истакнуто је да Француска Србију види као лидера у региону, а посебно су похваљени напори које Србија улаже у унапређење сарадње и очување стабилности у региону, наводи се у саопштењу.
Дачић уручио је француском колеги репринт издање књиге Јована Цвијића из 1918. године "Балканско полуострво и јужноевропски народи" и златник посвећен нашем војсковођи Живојину Мишићу.
Министар Ле Дријан уручио је министру Дачићу документ из 1915. године. Реч је о инструкцији министра спољних послова амбасадама Француске у Лондону, Петрограду и Риму у вези подршке савезника српској војсци и српском народу, наведено је у саопштењу.
Вучић је рекао да је госта из Француске замолио за јачу подршку Француске и навео да грађани Србије искрено, као пријатељски народ воле Французе и очекују подршку од тако пријатељског народа.
"Око КиМ немамо увек исто мишљење, али је за нас од изузетног заначаја да изнесемо своје ставове" рекао је Вучић и додао да је значајно да нас не само чују већ и саслушаају, али и разумеју.
Он је оценио да односи Србије и Француске имају одличну будућност и поновио да поштујемо и ценимо када неко показује постиовање према нама као што је то сада учинио француски министар доласком у Србију.
Ледријан је оценио да су добри односи веома вазни за обе земље, поменуо француске компаније које учествују у инфраструктурним пројектима у Србији, навео да је Француска уложила значајна средства како би учествовала у изградњи будућег метроа у Београду, а што ће, додао је подићи поверење које већ имамо једни у друге.
Најавио је да ће то још више доћи до изражаја у оквиру економског форума који ће у Београду бити одржана у мају, те поменуо да је данас са саговорницима разговарао и о сарадњи у борби против тероризма и организованог криминала.
Подсетио је да две земље ове године обележавају 100 година од завршетка Првог светског рата у којем су се заједно бориле, те навео да је данас с Дачићем био да ода почаст Французима који су погинули на Солунском фронту, оценивши да смо и данас заједно у неким акцијама на спољноплитичком плану, те да "заједно чувамо мир у Европи".
"Дуго смо разговарали о приступању Србије ЕУ, и сто се Балкана тиче учествоваћемо на самиту у Софији, а за неколико дана очекујемо и најновији извештај ЕК о напретку Србије у приступању Унији", рекао је шеф француске дипломатије, додајући да Француска подржава све кораке Србије на том плану.
Како је навео, уз подршку Француске и председника Макрона, Србија ће у том процесу ићи даље, а напори, посебно на економским и правосудним реформама, неопходни су у процесу приступања.