Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučić: Umesto da se radujemo uspesima opterećeni smo ZSO

12.04.2018. 19:30 20:26
Piše:
Foto: Tanjug

BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je preneo francuskom ministru evropskih i spoljnih poslova Žan-Iv Ledrijanu sve što je mogao o Kosovu i Metohiji, uz ocenu da je Beograd ispunio sve obaveze iz Briselskog sporazuma, a Priština ni jedinu koju je imala, Zajednicu srpskih opština.

To će, dodao je, reći i nemačkoj kancelarki Angeli Merkel, jer je to istina i ne postoji neko ko to može da ospori "ma koliko se trudio".

"To je za nas teško, ali guraćemo, borićemo se", naveo je Vučić odgovarjući na pitanja novinara na pres konferenciji nakon razgovora s Ledrijanom. 

Kako je rekao, na sastanku s francuskim ministrom prošao je "tačku po tačku" Briselskog sporazuma i Impementaciong plana i ukazao na sve što je Srbija uradila.

"Možete da nađete advokate kakve hoćete, da nađete ugao kakav hoćete, ne postoji taj može da kaže da to nije tačno. Može li bilo ko da kaže da nismo rešili pitanje regionalne policije na severu, pitanje pravde i pravosuđa, telekomunikacija...", nabrajao je Vučić.

To je, rekao je, bilo bolno za nas, ali niko, pa ni Albanci ne mogu da kažu da to nismo rešili i upitao je ima li nekog ko može da kaže da je pitanje ZSO rešeno.

"Ne postoji niko na svetu. Pet godina jedina stvar koju Srbi treba da dobiju nije pomerena sa mrtve tačke, ostala je mrtvo slovo na papiru", konstatovao je predsednik Srbije, a kako kaže, učestvovao je u svim razgovorima i zna napamet šta je predviđeno.

"Ako nam kažete da sve mora da bude usklađeno sa kosovskim ustavom, šta ćemo vam mi tamo uopšte? To znači da su ljudi na Kosovu na to imali pravo i pre četiri-pet godina, pa o čemu mi uopšte pregovaramo?", upitao je Vučić.

Navodeći da je danas bio predivan dan, da je položen još jedan kamen temeljac, da se razgovara o metrou, primetio je: "a umesto da se radujemo uspesima, svi smo opterećeni zbog ZSO".

Zato smatra da ne treba da ostavljamo zamrznuti konflikt, već da ga rešavamo, da nam to ne bi opet za nekoliko godina kad budemo imali uspehe uništilo raspoloženje i energiju i odnelo nam sve drugo.

Zahvalio je Ledrijanu što ga je saslušao i dodao da je izneo činjenice, ali da francuski ministar ne mora da se saglasi.

"Hvala mu što je želeo da nas sasluša, to poštujemo, kao i francuski stav koji nije uvek isti kao što je naš po pitanju Kosova i Metohije", rekao je Vučić.

Na pitanje da li je upoznao francuskog ministra o kampanji koja se "u opozicionim medijimam, a koje EU često podržava, vodi protiv njega zbog koncesije za aerodrom 'Nikola Tesla'", Vučić je rekao da nikada ne govori ništa protiv bilo koga iz naše zemlje pred strancima, za razliku od drugih.

"Nisam 'baba narikača', kao neki drugi, da govorim protiv svojih protivnika.. Oni to nisu govorili zbog francuskog 'Vansija', već tako, jer moraju nešto da kažu, a to uvek mora da bude protiv, pošto ništa drugo i ne znaju", rekao je Vučić.

Ledrijen: Intervenisali smo zbog odnosa prema Đuriću u KM

Šef diplomatije Francuske Žan Iv Ledrijan izjavio je večeras da Francuska žali zbog događaja 26. marta u Kosovskoj Mitrovici i naveo da je ambasador te zemlje u Prištini odmah intervenisao zbog odnosa prema Marku Đuriću.

Ledrijen je to rekao na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem odgovarajući na pitanje da je primetno da međunarodna  zajednica nije reagovala na poteze Prištine koji su je kompromitovali, poput hapšenja Marka Đurića, a koje je pretvoreno u spektakl i na izjavu Tačija o "uklanjanju granice dve države albanskog naroda" i kako on gleda na te događaje i izostanak reakcije.

 Ministar spoljnih poslova Francuske kaže da što se tiče situacije na KiM i "rešavanja konflikta", on nikad ne bi trebalo da se zaledi, već da se uvek malo  zagreva jer u suprotnom, ako je zaleđen pa se zagreje "nastaje još gora situacija".

 Prema njegovim rečima Briselski sporazum je dobar sporazum i treba da se implementira. 

 "Francuska podražava taj sporazum" naveo je Ledrijen i ponovio da se Francuska zalaže da se on implementira. 

Prijateljski narodi, dobri odnosi, prostor za širu saradnju

Gost iz Francuske, šef diplomatije Žan Iv Ledrijan i srpski predsednik Aleksandar Vučić ocenili su danas da je prijateljstvo dve zemlje i dva naroda važna činjenica koja nas veže, da su naši dobri odnosi dokazani u ratovima, da i danas, kako je primetio Ledrijan, zajedno čuvamo mir u Evropi, te da su politički i ekonomski sve bolji, ali da ima prostora da se i dalje unapređuju. 

"Srbija želi u Evropu, želi da bude poštovana, kao što ona poštuje druge, i želimo da nas saslušate, razumete...", rekao je predsednik Vucicć i dodao da, iako neka imamo stavove, posebno oko KiM, koji nisu kao francuski, želimo da sve rešavamo mirno i putem kompromisa.

A Ledrijan je, najavljujući posetu Beogradu francuskog predsednika Makrona, rekao da njegova današnja poseta predstavlja uvod u taj događaj, te da će učiniti sve da se poseta Makrona realizuje do kraja ove godine.

Srbija i Francuska su istinski prijateljske zemlje, a trgovinska razmena i ekonomska saradanja su na sve višem nivou, izjavio je Vučić, navodeći da je prosle godine trgovinska razmena bila gotovo milijardu evra - 996 miliona evra, a u prva dva meseca ove godine povećana je osam odsto.

"Ali se nadamo da može da bude i mnogo više", poručio je Vučić te dodao da je Francuska jedan od najznačijnih investitora u Srbiji, a da kompanije u francuskom vlasništvu zapošljavaju u Srbiji 11.000 ljudi.

   "Želimo da ih bude što više", rekao je Vučić i dodao da smo posebno ponosni na koncesioni ugovor sa "Vansijem" za aerodrom "Nikola Tesla", koji je izuzetno znacajan za Srbiju i njene građane.

Navodeći da je Ledrijanova poseta prva posle 2010. godine, Vučić mu je zahvalio što je danas u Beogradu, posebno u trenutku kada postoji velika svetska kriza oko Sirije.

   "Srbija i Beograd su jedino mesto u koje ministar Ledrijan dolazi i na tome smo mu zahvalni. Hvala njemu, ali i predsedniku Emanuelu Makronu na toj odluci", rekao je Vučić.

 Ledrijan je zahvalio na toplom dočeku, kakvo je, primetio je, i prijateljstvo Srbije i Francuske, ali i prijateljstvo između srpskog i francuskog predsednika. 

Vučić je novinarima preneo da je sa francuskim ministrom evropskih i spoljnih poslova najduže razgovarao o evropskom putu Srbije, kao i o tome šta naša zemlja očekuje od Francuske, ali i Francuska od Srbije. 

Bilo je reči, kako je kazao, i o unapređenju saradnje dve zemlje u svim poljima, pa i vojno tehničkoj saradnji, za koju je, dodaje, Srbija otvorena. 

Takođe, predsednik je rekao i da je bilo reči i o odnosu Beograda i Prištine. 

"Razgovarali smo o očuvanju mira i stabilnosti po svaku cenu, ali i govorili o tome šta smo mi do sada uradili, jer mi se čini da u domaćoj javnosti ne postoji razumevanje i tačan pregled šta je ko uradio", ukazao je Vučić.

On je zahvalio francuskom ministru što je imao razumevanja da sasluša i čuje šta Srbija ima da kaže. 

Na sastanku se, prema rečima predsednika, govorilo i o izgradnji metroa u Beogradu. 

"Razgovarali smo i o metrou jer to više nije bajka. Ovog puta imamo i finansijske mogućnosti da to ubrzamo, tako da očekujem da će radovi krenuti 2020", rekao je Vučić.

 Predsednik je rekao i da se nada unapređenju saradnje, a posebno i susretu sa predsenikom Francuske Emanuelom Makronom, koji bi trebalo da poseti Srbiju. 

Vučić je, u tom kontekstu, rekao da ćemo francuskom predsedniku, koji bi bio prvi posle 17 godina koji bi došao u Srbiju, prirediti lep, pa čak i spektakularan  doček, francuski sef diplomatije preneo je da je njegova poseta uvod u posetu Makrona, te dodao da će učiniti sve da se to realizuje do kraj ove godine. 


Dačić: Dijalog Srbije i Francuske intenzivan i sadržajan

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić danas je, na sastanku sa francuskim ministrom evropskih i inostranih poslova Žan-Ivom Le Drijanom, istakao da je politički dijalog Srbije i Francuske veoma intenzivan i sadržajan.

Navodeći da je ova poseta upravo potvrda obostrane želje da odnosi naših zemalja budu još dinamičniji i sadržajniji, Dačić je rekao da će  Srbija i Francuska, kao strateški partneri i istorijski saveznici, nastaviti da, kroz prijateljski dijalog i uvažavanje obostranih interesa, doprinose unapređenju ukupne saradnje, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

U srdačnom razgovoru je dogovoreno da Srbija i Francuska zajednički obeleže jubilej, 100 godina od završetka Prvog svetskog rata i, naredne godine, 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa.

Dačić je zahvalio na podršci Francuske procesu evrointegracija Srbije, podsećajući da je članstvo Srbije u Evropskoj uniji prioritet naše spoljne politike, kao i na podršci Francuske za kandidaturu Srbije za pridruženo članstvo u Međunarodnoj organizaciji frankofonije.

Ministar Le Drijan je potvrdio interes Francuske da intenzivira politički dijalog i bilateralne odnose sa Srbijom. 

Preneo je želju predsednika Francuske Emanuela Makrona da dođe u posetu Srbiji do kraja godine, kao i da tom prilikom bude otkriven Spomenik zahvalnosti Francuskoj, na čijoj rekonstrukciji zajednički rade obe države. Istaknuto je da Francuska Srbiju vidi kao lidera u regionu, a posebno su pohvaljeni napori koje Srbija ulaže u unapređenje saradnje i očuvanje stabilnosti u regionu, navodi se u saopštenju.

Dačić uručio je francuskom kolegi reprint izdanje knjige Jovana Cvijića iz 1918. godine "Balkansko poluostrvo i južnoevropski narodi" i zlatnik posvećen našem vojskovođi Živojinu Mišiću. 

Ministar Le Drijan uručio je ministru Dačiću dokument iz 1915. godine. Reč je o instrukciji ministra spoljnih poslova ambasadama Francuske u Londonu, Petrogradu i Rimu u vezi podrške saveznika srpskoj vojsci i srpskom narodu, navedeno je u saopštenju.


Vučić je rekao da je gosta iz Francuske zamolio za jaču podršku Francuske i naveo da građani Srbije iskreno, kao prijateljski narod vole Francuze i očekuju podršku od tako prijateljskog naroda.

   "Oko KiM nemamo uvek isto mišljenje, ali je za nas od izuzetnog zanačaja da iznesemo svoje stavove" rekao je Vučić i dodao da je značajno da nas ne samo čuju već i saslušaaju, ali i razumeju.

   On je ocenio da odnosi Srbije i Francuske imaju odličnu budućnost i ponovio da poštujemo i cenimo kada neko pokazuje postiovanje prema nama kao što je to sada učinio francuski ministar dolaskom u Srbiju.

   Ledrijan je ocenio da su dobri odnosi veoma vazni za obe zemlje, pomenuo francuske kompanije koje učestvuju u infrastrukturnim projektima u Srbiji, naveo da je Francuska uložila značajna sredstva kako bi učestvovala u izgradnji budućeg metroa u Beogradu, a što će, dodao je podići poverenje koje već imamo jedni u druge. 

Najavio je da će to još više doći do izražaja u okviru ekonomskog foruma koji će u Beogradu biti održana u maju, te pomenuo da je danas sa sagovornicima razgovarao i o saradnji u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala. 

Podsetio je da dve zemlje ove godine obeležavaju 100 godina od završetka Prvog svetskog rata u kojem su se zajedno borile, te naveo da je danas s Dačićem bio da oda počast Francuzima koji su poginuli na Solunskom frontu, ocenivši da smo i danas zajedno u nekim akcijama na spoljnoplitičkom planu, te da "zajedno čuvamo mir u Evropi". 

"Dugo smo razgovarali o pristupanju Srbije EU, i sto se Balkana tiče učestvovaćemo na samitu u Sofiji, a za nekoliko dana očekujemo i najnoviji izveštaj EK o napretku Srbije u pristupanju Uniji", rekao je šef francuske diplomatije, dodajući da Francuska podržava sve korake Srbije na tom planu. 

Kako je naveo, uz podršku Francuske i predsednika Makrona, Srbija će u tom procesu ići dalje, a napori, posebno na ekonomskim i pravosudnim reformama, neophodni su u procesu pristupanja.

Piše:
Pošaljite komentar