Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сви који у Беочину желе да раде добили су шансу

18.08.2018. 08:12 08:43
Пише:
Фото: Дневник/Јелена Ивановић

У Индустријској зони 1 у општини Беочин послује око 50 фирми и њен капацитет је испуњен готово до краја те та локална самоуправа планира изградњу Зоне број 2, која ће се наслањати на постојећу.

Председник општине Беочин Митар Милинковић каже за „Дневник“ да ће, пошто њихов буџет не може да истрпи такву инвестицију, потражити помоћ Покрајинске владе и Управе за капитална улагања АПВ, с којом већ имају одличну сарадњу.

– За Зону 2 смо урадили планску и техничку документацију, али с нашим буџетом не можемо је инфраструктурно опремити те ћемо потражити помоћ виших нивоа власти – напомиње Милинковић. – За ту прву фазу потребно нам је око 100 милиона динара, а градила би се у три или четири фазе, на планираних 25 хектара, колико имамо.

По његовим речима, нова зона била би наслоњена уз фабрику „Лафарж“ и била би тик уз главни пут ка Беочину, а добили су већ зелено светло од Покрајине да има воље да им се помогне при изградњи.

Гледајући живот у Беочину, све више изгледа да фале радници, и то у свим сферама (Митар Милинковић)

Фирме које послују у општини запошљавају доста радника, чиме је незапосленост пала на мање од десет одсто.

– То су фирме „Метал матик“, која се бави машинском обрадом челика и запошљава око 70 радника, компанија „Марс“ с исто толико, затим добро послују и фирме „Џеј Џеј“ са стотинак радника, од којих је доста и са стране. Добро послује и фирма „Реминг“, „Подунавље“ упошљава доста радника, доста су заступљени и ауто-превозници и многи други – каже Милинковић.

Он објашњава да их „мучи“ фабрика „Лафарж“ јер менаџери, руководиоци и високопозиционирани радници подижу просечан ниво плате у тој општини, што није ни приближно близу стању на терену. Појашњава да су они пријављени у Новом Саду и Београду, где живе, а у Беочину остварују приходе, и допринос на зараде не остаје у њиховој општини, већ одлази у место пребивалишта, те је, што се тога тиче, општина доста ускраћена, а због зарада спадају у прву категорију развијености, уместо трећу. Компанија „Лафарж“ запошљава званично око 300 радника, али послује и с кооперантима.


Беочин у пројекту Европска престоница културеНови Сад 2021.

Пројектима Европска престоница културе обухваћени су, осим Новог Сада, и општине Ириг и Беочин, када ће се у Беочину реновирати Завичајни музеј у Черевићу. Председник општине Беочин Митар Милинковић каже да ће у склопу пројекта бити реновиран и Шпицеров дворац у Беочину, који већ годинама пропада, а под покровитељством је Министарства културе, те Општина не може без дозволе да улаже у њега.

– Биће урађена и бициклистичка стаза од Петроварадина до Беочина и почаствовани смо што смо укључени у тај пројекат те ћемо бити један од културних пунктова – каже Милинковић. – Стаза је битна због границе с Хрватском те доста бициклиста из Европске уније прође баш кроз нашу општину.


– Они ангажују и фирме које запошљавају раднике за њих, такорећи „изнајмљују“ раднике, те их доста долази са стране, из Новог Сада, других општина, али и из унутрашњости. Упошљавају и доста теренаца, односно сезонских радника – каже Милинковић.

Он наводи да доста радника из Беочина путује у Нови Сад на посао и приличан број је упослен у фабрикама „Лир“ и „Делфи“.

– Гледајући живот у Беочину, све више изгледа да фале радници, и то у свим сферама – истиче председник општине Беочин. – Исти је случај и када је пољопривреда у питању.


После 18 година станови за младе 

Градња станова за младе, како је планирано пре 18 година када је почела, настављена је, захваљујући фирми из Суботице те ће Беочин, у којем зграда није никла од 1991. године, добити петоспратницу на уласку у град с 90 нових станова на 4.500 квадратних метара, а како тврди председник општине Митар Милинковић, иако су сви дигли руке, зграда ће бити завршена. План је да то буде у мају 2020. године.


Та општина нема много државног пољопривредног земљишта, свега 450 хектара, и све је издато у закуп, а последњи закупац је винарија „Ковачевић“ из Ирига, која је у Грабову узела у закуп 196 хектара и посадила винограде.

– Та парцела је годинама била запуштена, зарасла у шипражје и нико је није хтео, и то је сада потпуно сређено, већ су посађени и нови засади и  сада је та локација непрепознатљива у односу на некадашњи изглед. Сад су виногради под конац и лепо их је видети, а упослили су и 20 радника из наше месне заједнице – каже Митар Милинковић. –И они ће сада морати да упошљавају раднике са стране јер сви који су желели да раде, добили су шансу.

Власник винарије „Ковачевић“ Мирослав Ковачевић купио је и три куће у близини винограда, које је већ реновирао и где намерава да направи мини-фарму крава и оваца, те су већ увезли око 20 јуница.


Базен готов 2020.

Капиталне инвестиције у овој години, које ће се наставити и у наредној, јесу базени и изградња станова. Председник општине Беочин Митар Милинковић каже да је за базен завршена техничко-пројектна документација, те ће ребалансом буџета издвојити новац за почетак изградње, али ће тражити и помоћ Покрајине. Беочинци ће тако 2020. године имати свој базен, а радови крећу на јесен, и домаће фирме су се понудиле да помогну при радовима.


– Желе да развију и сеоски туризам и покрену производњу млека и органских сирева јер је у Грабову, испод саме Фрушке горе, недирнута природа – каже Милинковић.

Доста малих винара послује на територији општине, а највише их има у Баноштору, мада ни друге месне заједнице не заостају.

Сусек је познат по сточарима и има око 300 домаћинстава која се баве узгојем стоке, у Баноштору послује десетак регистрованих малих винарија које су већ брендиране, ни Беочин не заостаје за њима, док је Черевић воћарски крај

– Сусек је познат по сточарима и има око 300 домаћинстава која се баве узгојем стоке, у Баноштору послује осам или девет регистрованих малих винарија које су већ брендиране, ни Беочин не заостаје за њима, док је Черевић воћарски крај. И држава је много помогла винарима, и у prеthodnom периоду и ове године, те их је све више, а Општина свакако помаже свим пољопривредницима – истиче Милинковић. – Сусек је и ратарски крај, у којем се гаје пшеница, жито, кукуруз, соја, сунцокрет. Свако место има заступљену и неку другу културу, али преовлађује подела по месним заједницама.

Раковац, која се граничи с Лединцима и најближи је Новом Саду, све више постаје приградско насеље. Некада је у том крају било више заступљено виноградарство, док је данас, по Милинковићевим речима, све више градска средина. Недавно су у том месту завршени радови на канализацији, пошто је то највећа месна заједница након Беочина, и остало је да се до краја године асфалтира још неколико улица.

Маша Стакић

Пише:
Пошаљите коментар