Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svi koji u Beočinu žele da rade dobili su šansu

18.08.2018. 08:12 08:43
Piše:
Foto: Dnevnik/Jelena Ivanović

U Industrijskoj zoni 1 u opštini Beočin posluje oko 50 firmi i njen kapacitet je ispunjen gotovo do kraja te ta lokalna samouprava planira izgradnju Zone broj 2, koja će se naslanjati na postojeću.

Predsednik opštine Beočin Mitar Milinković kaže za „Dnevnik“ da će, pošto njihov budžet ne može da istrpi takvu investiciju, potražiti pomoć Pokrajinske vlade i Uprave za kapitalna ulaganja APV, s kojom već imaju odličnu saradnju.

– Za Zonu 2 smo uradili plansku i tehničku dokumentaciju, ali s našim budžetom ne možemo je infrastrukturno opremiti te ćemo potražiti pomoć viših nivoa vlasti – napominje Milinković. – Za tu prvu fazu potrebno nam je oko 100 miliona dinara, a gradila bi se u tri ili četiri faze, na planiranih 25 hektara, koliko imamo.

Po njegovim rečima, nova zona bila bi naslonjena uz fabriku „Lafarž“ i bila bi tik uz glavni put ka Beočinu, a dobili su već zeleno svetlo od Pokrajine da ima volje da im se pomogne pri izgradnji.

Gledajući život u Beočinu, sve više izgleda da fale radnici, i to u svim sferama (Mitar Milinković)

Firme koje posluju u opštini zapošljavaju dosta radnika, čime je nezaposlenost pala na manje od deset odsto.

– To su firme „Metal matik“, koja se bavi mašinskom obradom čelika i zapošljava oko 70 radnika, kompanija „Mars“ s isto toliko, zatim dobro posluju i firme „Džej Džej“ sa stotinak radnika, od kojih je dosta i sa strane. Dobro posluje i firma „Reming“, „Podunavlje“ upošljava dosta radnika, dosta su zastupljeni i auto-prevoznici i mnogi drugi – kaže Milinković.

On objašnjava da ih „muči“ fabrika „Lafarž“ jer menadžeri, rukovodioci i visokopozicionirani radnici podižu prosečan nivo plate u toj opštini, što nije ni približno blizu stanju na terenu. Pojašnjava da su oni prijavljeni u Novom Sadu i Beogradu, gde žive, a u Beočinu ostvaruju prihode, i doprinos na zarade ne ostaje u njihovoj opštini, već odlazi u mesto prebivališta, te je, što se toga tiče, opština dosta uskraćena, a zbog zarada spadaju u prvu kategoriju razvijenosti, umesto treću. Kompanija „Lafarž“ zapošljava zvanično oko 300 radnika, ali posluje i s kooperantima.


Beočin u projektu Evropska prestonica kultureNovi Sad 2021.

Projektima Evropska prestonica kulture obuhvaćeni su, osim Novog Sada, i opštine Irig i Beočin, kada će se u Beočinu renovirati Zavičajni muzej u Čereviću. Predsednik opštine Beočin Mitar Milinković kaže da će u sklopu projekta biti renoviran i Špicerov dvorac u Beočinu, koji već godinama propada, a pod pokroviteljstvom je Ministarstva kulture, te Opština ne može bez dozvole da ulaže u njega.

– Biće urađena i biciklistička staza od Petrovaradina do Beočina i počastvovani smo što smo uključeni u taj projekat te ćemo biti jedan od kulturnih punktova – kaže Milinković. – Staza je bitna zbog granice s Hrvatskom te dosta biciklista iz Evropske unije prođe baš kroz našu opštinu.


– Oni angažuju i firme koje zapošljavaju radnike za njih, takoreći „iznajmljuju“ radnike, te ih dosta dolazi sa strane, iz Novog Sada, drugih opština, ali i iz unutrašnjosti. Upošljavaju i dosta terenaca, odnosno sezonskih radnika – kaže Milinković.

On navodi da dosta radnika iz Beočina putuje u Novi Sad na posao i priličan broj je uposlen u fabrikama „Lir“ i „Delfi“.

– Gledajući život u Beočinu, sve više izgleda da fale radnici, i to u svim sferama – ističe predsednik opštine Beočin. – Isti je slučaj i kada je poljoprivreda u pitanju.


Posle 18 godina stanovi za mlade 

Gradnja stanova za mlade, kako je planirano pre 18 godina kada je počela, nastavljena je, zahvaljujući firmi iz Subotice te će Beočin, u kojem zgrada nije nikla od 1991. godine, dobiti petospratnicu na ulasku u grad s 90 novih stanova na 4.500 kvadratnih metara, a kako tvrdi predsednik opštine Mitar Milinković, iako su svi digli ruke, zgrada će biti završena. Plan je da to bude u maju 2020. godine.


Ta opština nema mnogo državnog poljoprivrednog zemljišta, svega 450 hektara, i sve je izdato u zakup, a poslednji zakupac je vinarija „Kovačević“ iz Iriga, koja je u Grabovu uzela u zakup 196 hektara i posadila vinograde.

– Ta parcela je godinama bila zapuštena, zarasla u šipražje i niko je nije hteo, i to je sada potpuno sređeno, već su posađeni i novi zasadi i  sada je ta lokacija neprepoznatljiva u odnosu na nekadašnji izgled. Sad su vinogradi pod konac i lepo ih je videti, a uposlili su i 20 radnika iz naše mesne zajednice – kaže Mitar Milinković. –I oni će sada morati da upošljavaju radnike sa strane jer svi koji su želeli da rade, dobili su šansu.

Vlasnik vinarije „Kovačević“ Miroslav Kovačević kupio je i tri kuće u blizini vinograda, koje je već renovirao i gde namerava da napravi mini-farmu krava i ovaca, te su već uvezli oko 20 junica.


Bazen gotov 2020.

Kapitalne investicije u ovoj godini, koje će se nastaviti i u narednoj, jesu bazeni i izgradnja stanova. Predsednik opštine Beočin Mitar Milinković kaže da je za bazen završena tehničko-projektna dokumentacija, te će rebalansom budžeta izdvojiti novac za početak izgradnje, ali će tražiti i pomoć Pokrajine. Beočinci će tako 2020. godine imati svoj bazen, a radovi kreću na jesen, i domaće firme su se ponudile da pomognu pri radovima.


– Žele da razviju i seoski turizam i pokrenu proizvodnju mleka i organskih sireva jer je u Grabovu, ispod same Fruške gore, nedirnuta priroda – kaže Milinković.

Dosta malih vinara posluje na teritoriji opštine, a najviše ih ima u Banoštoru, mada ni druge mesne zajednice ne zaostaju.

Susek je poznat po stočarima i ima oko 300 domaćinstava koja se bave uzgojem stoke, u Banoštoru posluje desetak registrovanih malih vinarija koje su već brendirane, ni Beočin ne zaostaje za njima, dok je Čerević voćarski kraj

– Susek je poznat po stočarima i ima oko 300 domaćinstava koja se bave uzgojem stoke, u Banoštoru posluje osam ili devet registrovanih malih vinarija koje su već brendirane, ni Beočin ne zaostaje za njima, dok je Čerević voćarski kraj. I država je mnogo pomogla vinarima, i u prethodnom periodu i ove godine, te ih je sve više, a Opština svakako pomaže svim poljoprivrednicima – ističe Milinković. – Susek je i ratarski kraj, u kojem se gaje pšenica, žito, kukuruz, soja, suncokret. Svako mesto ima zastupljenu i neku drugu kulturu, ali preovlađuje podela po mesnim zajednicama.

Rakovac, koja se graniči s Ledincima i najbliži je Novom Sadu, sve više postaje prigradsko naselje. Nekada je u tom kraju bilo više zastupljeno vinogradarstvo, dok je danas, po Milinkovićevim rečima, sve više gradska sredina. Nedavno su u tom mestu završeni radovi na kanalizaciji, pošto je to najveća mesna zajednica nakon Beočina, i ostalo je da se do kraja godine asfaltira još nekoliko ulica.

Maša Stakić

Piše:
Pošaljite komentar