Скупштина Србије: Ко крши пословник, ко је за затвор...
БЕОГРАД: У данашњој расправи у Скупштини Србије посланик Покрета социјалиста Бојан Торбица оптужио је prеthodnu власт ДС за "срамну чистку" судија и тужилаца, док је посланик ДС Радослав Милојичић замолио министарску правде Нелу Кубуровић да "приведе праву" председника ПС Александра Вулина, за кога каже да је одавно требало да се нађе у затвору.
Радојичићу су изречене и две опомене јер је рекламирајући повреду Пословника рекао да док министар финансија Душан Вујовић овде објашњава како је добро да Србију и њене грађане задужимо за још 186 милиона евра, његов државни секретар купује вилу од 400.000 евра.
"Да ли је то Србија за какву се залаже СНС", упитао је Милојичић коме је председавајући Верољуб Арсић изрекао две опомене, јер није говорио о повреди Пословника на основу чега је и добио реч.
У расправи о избору тужиоца за ратне злочине и више тужилаца у Србији, Торбица је рекао да је prеthodna власт ДС извршила срамну и незакониту чистку у правосуђу када је, каже, више од 1.000 честитих судија и тужилаца јавно осрамоћено и и жигосано да су нестручни и недостојни и то, како наводи, зато што нису пристали да буду слепи послушници тадашње власти.
"Нико се тада од људи који су јуче причали није побунио видевши да блате и понижавају честите људе", рекао је Торбица поводом јучерашњих навода ДС истицћући да је prеthodna власт правосуђе уназадила за 50 година, а да је држави и грађанима причињена штета већа од 30 милиона евра, колико ће, каже, ову држави коштати њихова бахатост и охолост.
Торбица тврди и да је prеthodna власт довела државу до ивице дужничког ропства, да је узимала кредите по срамно неповољним условима са циљем да повећа плате и пензије без реалних основа, купи социјални мир и обезбеди још један мандат на власти.
Њима, каже, није било битно ко ће враћати кредите које су узимали, већ им је само била битна власт која је, наводи, спровела најсрамнију пљачкашку приватизацију, опустошила Србију, уништила привреду и лично се богатила.
Негодовао је Милојичић који је рекламирао повреду Пословника и председавајућем Верољубу Арсићу замерио што је дозволио да Торбица говори о темама ван дневног реда, за шта су јуче оптуживали ДС и опозицију, те га замолио да примењује исте аршине према свим посланицима.
Милојичић је навео да је излагање Торбице био заправо одговор на излагање шефа посланичке групе ДС Горана Ћирића, а не говор о теми дневног реда, истичући да би "пред органима реда" треба да се нађе Вулин, председник странке Бојана Торбице.
"Министарку правде молим да прво приведе правди господина Вулина, који је одавно требало да се нађе у затвору", казао је Милојичић.
Арсић је рекао да није кршење Пословника ако посланик у свом излагању одговори неком другом посланику, те да ни Милојичић не би требало да говори о Вулину у његовом одсуству.
"Осим тога, били сте на власти до 2012, па ако су постојали основи сумње зашто то нисте урадили тада. Немојте да злоупотребљавате право на рекламирање Пословника", поручио је Арсић поводом навода Милојичића да је Вулин одавно требало да буде у затвору.
Одговорајући Радојичићу, Торбица је рекао да је срамно у парламенту изговорити тако нешто за министра, за човека који је, каже, био жртва досовског режима, који је лежао у досовском казамату зато што се борио против режима, зато што је волео Србију и људе који су чували ову земљу.
"Никада се Вулин није плашио ваших затвора, али проблем је и онда када сте га хапсили могли сте да обустављате поступке, да га пуштате из затвора јер ништа нисте имали, знали сте 12 година да вршите само репресију и прогон својих политичких противника", поручио је Торбица.
Посланик Народне сељачке странке Маријан Ристичевић тражио је од председавајућег да санкционише посланике који јављање по Пословнику користе за реплике, те да због тога одузме два минута од времена посланичкој групи ДС.
Арсић је рекао да није за примену тако ригорозних мера, те да неће да забрањује да говоре.
"То је њихово право. Често на њихову сопствену штету, тако да нећу да им забрањујем", додаје Арсић.
На извињење посланика СПС Неђе Јовановића свим грађанима због предсатвника опозиције који су јуче читали списе предмета што је, каже, апсолутно недопустиво, и што се ружно говорило о кандидатима за правосудне функције, реаговала је посланица СРС Вјерица Радета која је навела да Јовановића посланичка група СРС није овластила да се извињава у име радикала.
"Он ако има потребу да се додворава скупштинској већини, односно владаућој странци, ми немамо", навела је Радета.
Ђукановић и Тепић о хушкању на рат, ко памти, а ко измишља
Посланик СНС Владимир Ђукановић оштро је данас реаговао на наводе посланице Маринике Тепић да од новог тужиоца за ратне злочине очекује да се позабави и "ратно-хушкачком перјаницом из 90-тих" Александром Вучићем.
Ђукановић сматра да Тепић на груб начин обмањује јавност и вређа одређене државне функционере, посебно том причом о ратном хушкању.
Подсетио је Тепићеву и читаву јавност да је Вучић почео да се бави политиком 1993. године када је рат је већ увелико трајао, те да је потпуно невероватно, како каже, да неко ко је тада био студент, још увек на Правном факултету, могао да буде ратни хушкач.
"А неки који су тада били актуелни политичари, а где је уважена колегиница била у њиховој странци, залагали су се да се Срем преда Хрватској", рекао је Ђукановић, приметивши да је "невероватно шта ми овде слушамо и нису им ратни хушкачи они који су заговарали протеривање српског народа".
Жаменик шефа посланичке групе СНС Владимир Орлић наводе Тепићеве наузаво је бесмилицама, а она је поручила да нема амнезију и да добро памти шта је говорио тадашњи министар информисања.
"Надам се да ће било ко ко буде изабран за тужиоца за ратне злочине кренути од врха пирамиде, показујући тиме своју аутономност, независност, професионалност, и доказујући да су сви једнаки пред законом, те да ће пропитати нарочито оне који су на рат хушкали, а не само оне који су злочине извршили", рекла је Тепић.
Тим је поводом поменула снимак говора Александра Вучића у Глини где је, како је рекла, људима у униформама, војним и паравојним, говорио о великој Србији, што би, сматра она, тужилаштво требало да истражи.