СДА жели промену имена Републике Српске?
САРАЈЕВО: Странка демократске акције Бакира Изетбеговића жели промену имена ентитета Република Српска, тврдећи да је тај назив коришћен у циљу дискриминације Бошњака и Хрвата, и намерава да покрене правну процедуру, објавили су локални медији у БИХ.
Та странка ће путем својих представника у државним институцијама покренути правну процедуру пред Уставним судом Босне и Херцеговине ради преиспитивања тренутног назива ентитета РС, преноси сарајевска ТВ Фејс.
"Дугогодишња пракса институција власти ентитета РС је показала да је досадашњи назив ентитета РС интензивно и ефикасно коришћен у сврху дискриминације и искљуцивања друга два конститутивна народа - Бошњака и Хрвата”, наводи се у саопштењу СДА.
Везивање имена било чега, у мултиетничкој заједници каква је БиХ, за само један народ, по принципу етничке привилегованости противно је Уставу Босне и Херцеговине и Европској конвенцији о људским правима која је надредена Уставу БиХ, тврде у СДА.
“Ентитет РС постоји по Уставу БиХ као мултиетницки ентитет у којем сви народи морају имати једнака права, што значи да не може само један народ бити заступљен ни у називу, а други искључени", додају из СДА.
Према Уставу Босне и Херцеговине, сва три конститутивна народа су равноправна на територији Босне и Херцеговине, укљуцујуци оба ентитета и Брцко дисктрикт.
"То је потврдено и одлуком Уставног суда о конститутивности народа У5/98, којом је ентитетима наложено да у својим уставноправним системима осигурају пуну равноправност свим конститутивним народима”, наводи се у саопштењу.
Џаферовић: Име Републике Српске је дискриманорско
САРАЈЕВО: Бошњачки члан Председништва БиХ Шафик Џаферовић изјавио је вечерас да је иницијатива СДА за промену назива Републике Српске оправдана јер је он дискриминаторски према, како је рекао, свима који нису Срби, а живе у том ентитету.
СДА је најавила је да ће покренути правну процедуру за промену имена Реублике Српске, а Џаферовић за Алџазиру Балканс каже да ће странка такође одлучити и ко ће ту иницијативу покренути.
"СДА ће одлучити ко ће покренути правну процедуру, али то ће сигурно ићи. БиХ је мултиетничка држава и није у реду да се један дио БиХ означава само по једном од народа па ни ентитет РС. Такође, РС је по уставу тог ентитета мултиетнички у којем сви народи и остали грађани треба да буду равноправни, дакле, то је дискриминација према свим онима који нису Срби да се ентитет зове по једном од народа", рекао је.
Додао је да је пракса показала да је сам назив РС системски коришћен за дискриминацију свих оних који нису Срби у том ентитету - оспорава се право на језик, пропорционално запошљавање у јавним институцијама, крше се одлуке Уставног суда БиХ, као што је одлука о 9. јануару.
"Не знам чему драма око те одлуке, то је правна процедура", казао је те додао да постоје конвенције о људским правима које су надређене Уставу БиХ те да је Уставни суд и раније преиспитивао Устав са аспекта усклађености са Међународном конвенцијом о људским правима.
"Пре свега штетно је ускраћивати народу право на матерњи језик, на запошљавање, на остала људска права која се крше у том ентитету, фрустрирајуће је то да се обележава 9. јануар, иако је Уставни суд казао ту шта има да се каже. Што се покушава БиХ представити као заједница ентитета, а то је држава која има своје изворне надлежности, прети се усвајањем кривичног закона у РС-у против званичника из тог ентитета на државном нивоу које не следе инструкције. Није фрустрирајуће ово што СДА ради, јер то је правна процедура која ће бити тестирана на Уставном суду БиХ", казао је Џаферовић, пренела је Фена.
Џаферовић је рекао да, што се тиче СДА, овај потез неће отежати успостављање власти на било којем нивоу те да та странка сматра да власт на свим нивоима у БиХ треба да успоставе победничке партије.
"Важно је направити програм, а оно што имамо проблем - то су изјаве из РС-а, пре свега од званичника и политичке странке која треба учествовати у власти, да они неће поштовати закон и одлуке и политике које смо већ раније усвојили, а ради се о путу ка НАТО-у. И не можете подржати кандидата који то неће поштовати", додао је.
На питање зашто СДА формирање власти условљавама тиме да СНСД Милорада Додика подржи бх. пут у НАТО, Џаферовић је одговорио да пут БиХ ка НАТО-у не зависи од тренутног става Додика нити од било којег званичника, него од закона, одлука и политика где је то прописано.
"Не треба нам никакав глас за политику која је већ утврђена. Додик може да има другачије мишљење, али то је само његово мишљене. Овде не зависи ништа од воље појединца и политичке странке, зависи од закона, устава, иснтитуција и онога што смо већ утврдили", рекао је Џаферовић.
Додик: Иницијатива СДА о имену РС је и раздруживање од БиХ
БАЊАЛУКА/САРАЈЕВО: Република Српска је уставна категорија и њено име не може бити доведено у питање, поручио је данас председник СНСД и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик поводом најаве СДА, Бакира Изетбеговића, да ће покренути иницијативу за промену имена Републике Српске.
"Република Српска је уставна и медународно призната и по оцени Венецијанске комисије из 2005. године", нагласио је Додик на ванредној конференцији за новинаре.
Додик је рекао да је иницијатива СДА постојала и раније и да ју је покренуо Сулејман Тихић, али ју је под утицајем странаца повукао.
Овог пута иницијатива није покренута само памећу СДА, већ неких са стране.
Додик је упозорио да је иницијатива о промени имена Републике Српске истовремено и позив на раздруживање тог српског ентиета од БиХ.
Све до решења овог питања, Додик је рекао да ће прекинути сваку сарадњу унутар Председништва БиХ и у разговорима за формирање Савета министара БиХ.
Ова најава СДА је "кап која прелива чашу, ово је тачка преко које нећу прећи", поручио је Додик и позвао СДА да повуче саопштења да би се наставио разговор.
Цвијановић: СДА се опасно поиграва са БиХ
БАЊАЛУКА: СДА се опасно поиграва са БиХ, оценила је данас председница Републике Српске Жељка Цвијановић коментаришући најаву бошњачке Странке демократске акције (СДА) да ће тражити промену имена Републике Српске.
На питање Срне да прокоментарише најаву СДА да ће путем својих представника у институцијама БиХ покренути правну процедуру пред Уставним судом БиХ ради преиспитивања назива Република Српска, Цвијановићева је рекла да можда делује као да СДА удара по Републици Српској, али да то није тако.
"Блокирали су конституисање Савета министара, иако се, додуше, претварају да ће поштовати принцип да победничке партије формирају власт на нивоу БиХ. Блокирали су пут ка ЕУ условљавајући га активацијом МАП-а и НАТО, иако у оквиру ЕУ постоје неутралне земље које нису у НАТО чланству", навела је Цвијановић, преноси РТРС.
Она је нагласила да је ова апелација још један доказ непријатељства према Републици Српској и одсуства трпељивости или толеранције по чему су, како се наводи, иначе познати политичко Сарајево и СДА.
"То ће наравно додатно мотивисати политичку и народну вољу у Републици Српској да се бранимо од насртаја те врсте. У овом моменту постоји милион ствари које морају да се ураде у БиХ и на економско-социјалном плану и на еврпском путу, али су у СДА одлучили да се баве темама које подижу температуру и додатно разједињавају БиХ на унутрашњем плану и продубљују неповерење између конститутивних народа", рекла је Цвијановић.
Осим тога, казала је она, СДА која се као заклиње у Дејтон, напада овим чином оно што је Дејтонским споразумом признато и верификовано, а то је Република Српска.