SDA želi promenu imena Republike Srpske?
SARAJEVO: Stranka demokratske akcije Bakira Izetbegovića želi promenu imena entiteta Republika Srpska, tvrdeći da je taj naziv korišćen u cilju diskriminacije Bošnjaka i Hrvata, i namerava da pokrene pravnu proceduru, objavili su lokalni mediji u BIH.
Ta stranka će putem svojih predstavnika u državnim institucijama pokrenuti pravnu proceduru pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine radi preispitivanja trenutnog naziva entiteta RS, prenosi sarajevska TV Fejs.
"Dugogodišnja praksa institucija vlasti entiteta RS je pokazala da je dosadašnji naziv entiteta RS intenzivno i efikasno korišćen u svrhu diskriminacije i iskljucivanja druga dva konstitutivna naroda - Bošnjaka i Hrvata”, navodi se u saopštenju SDA.
Vezivanje imena bilo čega, u multietničkoj zajednici kakva je BiH, za samo jedan narod, po principu etničke privilegovanosti protivno je Ustavu Bosne i Hercegovine i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima koja je nadredena Ustavu BiH, tvrde u SDA.
“Entitet RS postoji po Ustavu BiH kao multietnicki entitet u kojem svi narodi moraju imati jednaka prava, što znači da ne može samo jedan narod biti zastupljen ni u nazivu, a drugi isključeni", dodaju iz SDA.
Prema Ustavu Bosne i Hercegovine, sva tri konstitutivna naroda su ravnopravna na teritoriji Bosne i Hercegovine, ukljucujuci oba entiteta i Brcko disktrikt.
"To je potvrdeno i odlukom Ustavnog suda o konstitutivnosti naroda U5/98, kojom je entitetima naloženo da u svojim ustavnopravnim sistemima osiguraju punu ravnopravnost svim konstitutivnim narodima”, navodi se u saopštenju.
Džaferović: Ime Republike Srpske je diskrimanorsko
SARAJEVO: Bošnjački član Predsedništva BiH Šafik Džaferović izjavio je večeras da je inicijativa SDA za promenu naziva Republike Srpske opravdana jer je on diskriminatorski prema, kako je rekao, svima koji nisu Srbi, a žive u tom entitetu.
SDA je najavila je da će pokrenuti pravnu proceduru za promenu imena Reublike Srpske, a Džaferović za Aldžaziru Balkans kaže da će stranka takođe odlučiti i ko će tu inicijativu pokrenuti.
"SDA će odlučiti ko će pokrenuti pravnu proceduru, ali to će sigurno ići. BiH je multietnička država i nije u redu da se jedan dio BiH označava samo po jednom od naroda pa ni entitet RS. Takođe, RS je po ustavu tog entiteta multietnički u kojem svi narodi i ostali građani treba da budu ravnopravni, dakle, to je diskriminacija prema svim onima koji nisu Srbi da se entitet zove po jednom od naroda", rekao je.
Dodao je da je praksa pokazala da je sam naziv RS sistemski korišćen za diskriminaciju svih onih koji nisu Srbi u tom entitetu - osporava se pravo na jezik, proporcionalno zapošljavanje u javnim institucijama, krše se odluke Ustavnog suda BiH, kao što je odluka o 9. januaru.
"Ne znam čemu drama oko te odluke, to je pravna procedura", kazao je te dodao da postoje konvencije o ljudskim pravima koje su nadređene Ustavu BiH te da je Ustavni sud i ranije preispitivao Ustav sa aspekta usklađenosti sa Međunarodnom konvencijom o ljudskim pravima.
"Pre svega štetno je uskraćivati narodu pravo na maternji jezik, na zapošljavanje, na ostala ljudska prava koja se krše u tom entitetu, frustrirajuće je to da se obeležava 9. januar, iako je Ustavni sud kazao tu šta ima da se kaže. Što se pokušava BiH predstaviti kao zajednica entiteta, a to je država koja ima svoje izvorne nadležnosti, preti se usvajanjem krivičnog zakona u RS-u protiv zvaničnika iz tog entiteta na državnom nivou koje ne slede instrukcije. Nije frustrirajuće ovo što SDA radi, jer to je pravna procedura koja će biti testirana na Ustavnom sudu BiH", kazao je Džaferović, prenela je Fena.
Džaferović je rekao da, što se tiče SDA, ovaj potez neće otežati uspostavljanje vlasti na bilo kojem nivou te da ta stranka smatra da vlast na svim nivoima u BiH treba da uspostave pobedničke partije.
"Važno je napraviti program, a ono što imamo problem - to su izjave iz RS-a, pre svega od zvaničnika i političke stranke koja treba učestvovati u vlasti, da oni neće poštovati zakon i odluke i politike koje smo već ranije usvojili, a radi se o putu ka NATO-u. I ne možete podržati kandidata koji to neće poštovati", dodao je.
Na pitanje zašto SDA formiranje vlasti uslovljavama time da SNSD Milorada Dodika podrži bh. put u NATO, Džaferović je odgovorio da put BiH ka NATO-u ne zavisi od trenutnog stava Dodika niti od bilo kojeg zvaničnika, nego od zakona, odluka i politika gde je to propisano.
"Ne treba nam nikakav glas za politiku koja je već utvrđena. Dodik može da ima drugačije mišljenje, ali to je samo njegovo mišljene. Ovde ne zavisi ništa od volje pojedinca i političke stranke, zavisi od zakona, ustava, isntitucija i onoga što smo već utvrdili", rekao je Džaferović.
Dodik: Inicijativa SDA o imenu RS je i razdruživanje od BiH
BANJALUKA/SARAJEVO: Republika Srpska je ustavna kategorija i njeno ime ne može biti dovedeno u pitanje, poručio je danas predsednik SNSD i predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik povodom najave SDA, Bakira Izetbegovića, da će pokrenuti inicijativu za promenu imena Republike Srpske.
"Republika Srpska je ustavna i medunarodno priznata i po oceni Venecijanske komisije iz 2005. godine", naglasio je Dodik na vanrednoj konferenciji za novinare.
Dodik je rekao da je inicijativa SDA postojala i ranije i da ju je pokrenuo Sulejman Tihić, ali ju je pod uticajem stranaca povukao.
Ovog puta inicijativa nije pokrenuta samo pameću SDA, već nekih sa strane.
Dodik je upozorio da je inicijativa o promeni imena Republike Srpske istovremeno i poziv na razdruživanje tog srpskog entieta od BiH.
Sve do rešenja ovog pitanja, Dodik je rekao da će prekinuti svaku saradnju unutar Predsedništva BiH i u razgovorima za formiranje Saveta ministara BiH.
Ova najava SDA je "kap koja preliva čašu, ovo je tačka preko koje neću preći", poručio je Dodik i pozvao SDA da povuče saopštenja da bi se nastavio razgovor.
Cvijanović: SDA se opasno poigrava sa BiH
BANJALUKA: SDA se opasno poigrava sa BiH, ocenila je danas predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović komentarišući najavu bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) da će tražiti promenu imena Republike Srpske.
Na pitanje Srne da prokomentariše najavu SDA da će putem svojih predstavnika u institucijama BiH pokrenuti pravnu proceduru pred Ustavnim sudom BiH radi preispitivanja naziva Republika Srpska, Cvijanovićeva je rekla da možda deluje kao da SDA udara po Republici Srpskoj, ali da to nije tako.
"Blokirali su konstituisanje Saveta ministara, iako se, doduše, pretvaraju da će poštovati princip da pobedničke partije formiraju vlast na nivou BiH. Blokirali su put ka EU uslovljavajući ga aktivacijom MAP-a i NATO, iako u okviru EU postoje neutralne zemlje koje nisu u NATO članstvu", navela je Cvijanović, prenosi RTRS.
Ona je naglasila da je ova apelacija još jedan dokaz neprijateljstva prema Republici Srpskoj i odsustva trpeljivosti ili tolerancije po čemu su, kako se navodi, inače poznati političko Sarajevo i SDA.
"To će naravno dodatno motivisati političku i narodnu volju u Republici Srpskoj da se branimo od nasrtaja te vrste. U ovom momentu postoji milion stvari koje moraju da se urade u BiH i na ekonomsko-socijalnom planu i na evrpskom putu, ali su u SDA odlučili da se bave temama koje podižu temperaturu i dodatno razjedinjavaju BiH na unutrašnjem planu i produbljuju nepoverenje između konstitutivnih naroda", rekla je Cvijanović.
Osim toga, kazala je ona, SDA koja se kao zaklinje u Dejton, napada ovim činom ono što je Dejtonskim sporazumom priznato i verifikovano, a to je Republika Srpska.