Покрајинска влада наставља улагање у индустријске зоне
Покрајинска влада је протекле седмице донела Покрајинску уредбу о условима и начину доделе новца из буџета за спровођење развојне политике Војводине. Уредбом се уређују две мере.
Једна је подршка за отварање нових радних места, а друга за доделу бесповратних средства за куповину опреме привредних друштава. На тај начин су створени правни услови за оперативно деловање у привлачењу домаћих и страних инвестиција у складу с приоритетима Покрајинске владе о убрзаном економском развоју.
Обе мере уредбе подстичу реализацију инвестиционих пројеката у Војводини, посебно у мање развијеним општинама. Корисници новца могу бити мала, средња и велика привредна друштва у складу с прописима којима се уређује додела државне помоћи. Новац за ову годину обезбеђен је ребалансом покрајинског буџета у износу од 350 милиона динара и додељује се конкурсом.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић каже да ће покрајинске власти наставити да инвестирају у изградњу индустријских зона јер је њихово јачање предуслов за привлачење инвеститора, отварање нових радних места и повећање зараде. У протеклу годину Покрајинска влада је уложила новац у 11 индустријских зона у Војводини.
„Наставићемо да инвестирамо у индустријске зоне јер се показало на примерима Кикинде, Бачке Тополе, Старе Пазове да, када имате конкретан производ који можете да понудите, можете привући инвеститоре и остварити главни циљ, а то је повећање броја запослених па и повећање зарада“, изјавио је Мировић раније приликом обиласка индустријске зоне Адашевци у Шиду.
У том месту, подсетимо, у току је прва фазе изградње приступне саобраћајнице дуге 784 метра која ће омогућити приступ радној зони и даљи привредни развој општине Шид. Локација је изузетно важна за домаће и стране инвеститоре јер је на само неколико километра од границе с Републиком Хрватском. За годину-две на том месту ће нићи фабрике. Вредност тог пројекта је 33 милиона динара, новац су обебедили Покрајина и шидска општина.
Мировић је више пута нагласио значај индустријских зона, наводећи да је циљ његове владе да њиховим уређењем свака локална самоуправа у Војводини у наредном периоду отвори бар једну фабрику. У Војводини постоји 118 индустријских зона који се простиру на око 20.000 хектара. Влада Игора Мировића је спремна да улаже у њихов развој, али ако се и локалне самоуправе снађу и доведу инвеститоре.
Како је „Дневник” раније писао, стање тих индустријских зона је анализирао Покрајински секретаријат за привреду и туризам, у сарадњи са Заводом за урбанизам Војводине и локалним самоуправама. Када је секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић представљао резултате те анализе, рекао је да у Војводини готово и нема општине која нема индустријску зону, али да су оне различито опремљене. Поједине располажу одличном инфраструктуром, док у другима нема воде и канализације, често ни струје.
О томе сведочи слика која се добија када се крене у обилазак радних зона широм Војводине. Тако су, примера ради, у Старој Пазови, Инђији, Суботици и Зрењанину радне зоне добро опремљене, тамо већ раде и светске познате компаније, попут „Сименса” и „Сваровског”, док је слика у Банату прилично суморна. За тај део Покрајинска влада је спремна да помогне и у проналажењу инвеститора кроз сарадњу с надлежнима у републици.
„Процењујемо да у 23 зоне треба подржати локалне самоуправе да до краја припреме одговарајућу техничку документацију и направе простор који би одговарао инвеститорима. Процењујемо да треба уложити око три милијарде динара да би се оне ставиле у функцију“, навео је тада Ђоковић.
Он је казао и да ће Покрајина помоћи код израде документације, а ту је и могућност да помогне да локалне самоуправе дођу до субвенција из програма Министарства привреде Србије, док преко недавно основане Развојне агенције Војводине имају шансу да добију подстицајна средства из покрајинског буџета.
Ержебет Марјанов