Pokrajinska vlada nastavlja ulaganje u industrijske zone
Pokrajinska vlada je protekle sedmice donela Pokrajinsku uredbu o uslovima i načinu dodele novca iz budžeta za sprovođenje razvojne politike Vojvodine. Uredbom se uređuju dve mere.
Jedna je podrška za otvaranje novih radnih mesta, a druga za dodelu bespovratnih sredstva za kupovinu opreme privrednih društava. Na taj način su stvoreni pravni uslovi za operativno delovanje u privlačenju domaćih i stranih investicija u skladu s prioritetima Pokrajinske vlade o ubrzanom ekonomskom razvoju.
Obe mere uredbe podstiču realizaciju investicionih projekata u Vojvodini, posebno u manje razvijenim opštinama. Korisnici novca mogu biti mala, srednja i velika privredna društva u skladu s propisima kojima se uređuje dodela državne pomoći. Novac za ovu godinu obezbeđen je rebalansom pokrajinskog budžeta u iznosu od 350 miliona dinara i dodeljuje se konkursom.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović kaže da će pokrajinske vlasti nastaviti da investiraju u izgradnju industrijskih zona jer je njihovo jačanje preduslov za privlačenje investitora, otvaranje novih radnih mesta i povećanje zarade. U proteklu godinu Pokrajinska vlada je uložila novac u 11 industrijskih zona u Vojvodini.
„Nastavićemo da investiramo u industrijske zone jer se pokazalo na primerima Kikinde, Bačke Topole, Stare Pazove da, kada imate konkretan proizvod koji možete da ponudite, možete privući investitore i ostvariti glavni cilj, a to je povećanje broja zaposlenih pa i povećanje zarada“, izjavio je Mirović ranije prilikom obilaska industrijske zone Adaševci u Šidu.
U tom mestu, podsetimo, u toku je prva faze izgradnje pristupne saobraćajnice duge 784 metra koja će omogućiti pristup radnoj zoni i dalji privredni razvoj opštine Šid. Lokacija je izuzetno važna za domaće i strane investitore jer je na samo nekoliko kilometra od granice s Republikom Hrvatskom. Za godinu-dve na tom mestu će nići fabrike. Vrednost tog projekta je 33 miliona dinara, novac su obebedili Pokrajina i šidska opština.
Mirović je više puta naglasio značaj industrijskih zona, navodeći da je cilj njegove vlade da njihovim uređenjem svaka lokalna samouprava u Vojvodini u narednom periodu otvori bar jednu fabriku. U Vojvodini postoji 118 industrijskih zona koji se prostiru na oko 20.000 hektara. Vlada Igora Mirovića je spremna da ulaže u njihov razvoj, ali ako se i lokalne samouprave snađu i dovedu investitore.
Kako je „Dnevnik” ranije pisao, stanje tih industrijskih zona je analizirao Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, u saradnji sa Zavodom za urbanizam Vojvodine i lokalnim samoupravama. Kada je sekretar za privredu i turizam Ivan Đoković predstavljao rezultate te analize, rekao je da u Vojvodini gotovo i nema opštine koja nema industrijsku zonu, ali da su one različito opremljene. Pojedine raspolažu odličnom infrastrukturom, dok u drugima nema vode i kanalizacije, često ni struje.
O tome svedoči slika koja se dobija kada se krene u obilazak radnih zona širom Vojvodine. Tako su, primera radi, u Staroj Pazovi, Inđiji, Subotici i Zrenjaninu radne zone dobro opremljene, tamo već rade i svetske poznate kompanije, poput „Simensa” i „Svarovskog”, dok je slika u Banatu prilično sumorna. Za taj deo Pokrajinska vlada je spremna da pomogne i u pronalaženju investitora kroz saradnju s nadležnima u republici.
„Procenjujemo da u 23 zone treba podržati lokalne samouprave da do kraja pripreme odgovarajuću tehničku dokumentaciju i naprave prostor koji bi odgovarao investitorima. Procenjujemo da treba uložiti oko tri milijarde dinara da bi se one stavile u funkciju“, naveo je tada Đoković.
On je kazao i da će Pokrajina pomoći kod izrade dokumentacije, a tu je i mogućnost da pomogne da lokalne samouprave dođu do subvencija iz programa Ministarstva privrede Srbije, dok preko nedavno osnovane Razvojne agencije Vojvodine imaju šansu da dobiju podsticajna sredstva iz pokrajinskog budžeta.
Eržebet Marjanov