МОДЕРАН И ЕФИКАСАН ПРАВОСУДНИ ОБЈЕКАТ У СРЦУ ГРАДА Нова Палата правде у Новом Саду од 1. септембра
Изградња новосадске Палате правде на углу улица Стражиловске и Максима Горког напредује предвиђеном динамиком и у завршној је фази, па ће запослени од 1. септембра, за када је планирано пресељење из старе зграде, имати много боље услове за рад.
Ради се о модерном, енергетски ефикасном објекту. Пројектом је предвиђено уређење читаве блоковске површине, а процењена вредност радова је око 11 милиона динара. У новом објекту, чија бруто површине износи 10.500 квадратних метара, који чине две подрумске етаже, сутерен, приземље и шест спратова биће смештена кривична одељења Основног и Вишег суда у Новом Саду, као и Основно и Више јавно тужилаштво у Новом Саду. Европска Унија је изградњу Палате правде финансирала са више од 13 милиона евра, а Министарство правде је у трошкове опремања зграде уложила 1. 080.000 евра.
Нову зграду су јуче обишли министарка правде Маја Поповић, министарка за европске интеграције Тања Мишћевић, председница Покрајинске владе Маја Гојковић, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, шеф делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре и европски комесар за суседску политику и проширење Оливер Вархељи.
Председница покрајинске владе Маја Гојковић истакла је да Нови Сад и Војводина заслужују функционалан и репрезентативан објекат посебно имајући на уму да Нови Сад има велики привредни значај али и зато што непрекидно расте број становника и тиме је посато велики адмистративни центар.
- Највећу корист ће имати људи који су свој живот посветили правосуђу али и грађани који ће моћи да рачунају на знатно ефикасније поступање правосудних органа - рекла је Маја Гојковић. - Измештањем неколико одељења правосудним упосленицима ће комуникација бити олакшана. Велика је ствар што је Влада Србије, са Градом Новим Садом и подршком са покрајинског нивоа, sttvorila услове за бољи рад правосудних органа, чиме показујемо да је судска власт једнако важна као законодавна и извршна.
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић подсетио је да је зграда, у Сутјеској улици 3, коју сада користе правосудни органи пројектована 1960. године када је Нови Сад имао око 100.000 становника, а сада има близу пола милиона.
- Реч је о важном инфраструктурном пројекту како за Србију тако и за Нови Сад чија реализација ће унапредити услове рада правосудних органа, а грађанима олакшати приступ правди - рекао је Ђурић. - Град Нови Сад је обезбедио услове да се нови објекат на адекватан начин уклопи у постојећи амбијент градске целине уз максимално очување зелених површина. Предходни градоначелник, а данас премијер Милош Вучевић положио је камен тамељац у августу 2021. године и за само три године очекујемо завршетак радова и надам се да ће нам на понос служити, ова нова и модерна високо функционалана зграда.
Министарка правде Маја Поповић казала је да су сви нивои власти током реализације овог пројекта тесно сарађивали, што је дало одличне резултате. Европски комесар за суседску политику и проширење Оливер Вархељи рекао је да Европска унија предно ради са Владом Србије на свим неопходним корацима како Србија постала пуноправна чланица Европске уније, а изградња модерне функционалане зграде за правосудне органе је само један у низу.
С. Ковач