Мали: Извоз ИТ сектора достигао милијарду евра
БЕЧ: Извоз ИТ индустрије Србије је у овој години достигао цифру од милијарду евра, рекао је министар финансија Синиша Мали који учествује на састанаку министара економије земаља учесница Берлинског процеса у Бечу, и поручио да је дигитализација један од приоритета рада Владе Србије.
Министар је говорио на панелу "Заједнички приступ ка дигитализованом западном Балкану" где је рекао да 10 одсто БДП-а наше земље чини управо ИТ индустрија, која бележи високе стопе раста из године у годину.
Српски министар финансија навео је и да је удео ИТ индустрије у БДП-у наше земље 10 одсто.
Како велики број младих људи своју будућност види у тој области, каже Мали, Србија је програмирање увела не само у средњим већ и у основним школама.
"Наша обавеза је да те младе људе запошљавамо, да им дамо могућност да своје снове остваре у нашој земљи. Ове године 1.750 школа добило је компјутере и прикључење на интернет", рекао је Мали.
Према његовим речима, Србија је постала лидер у имплементацији такозваних е-уџбеника и најавио да ће наше школе од септембра имати 2.000 учионица које ће бити потпуно дигитализоване.
"Тако ће наша деца своје учење и образовање стицати у окружењу које је најважније за њихове каријере", подвукао је Мали.
Говорећи о дигитализацији, Мали је навео и да је Влада Србије посебно поносна на пројекат е-управе, кроз који је само прошле године више од шест милиона докумената издато у електронској форми.
"Тиме смо нашим грађанима уштедели милионе сати чекања у редовима, а уштедели смо им и 2,2 милиона евра само у таксама", нагласио је Мали.
Још један у низу пројеката Владе у оквиру процеса дигитализације је и "е-беба", подсећа министар, и каже да сада млади родитељи могу своје дете пријавити у породилишту, без чекања у редовима, а сву потребну документацију добијају на кућну адресу.
Мали истиче и да држава много улаже у велике научно-истраживачке центре, попут Научно-технолошког парка у Београду, где данас ради више десетина компанија које запошљавају стотине младих.
"Хоћемо да те научно-истраживачке центра направимо у целој Србији, за шта смо издвојили 65 милиона евра", наводи министар.
Истиче да је дигитализација важна не само за Србију, већ и за цео регион и најавио да ће Србија следеће године бити домаћин "Дигиталног самита" земаља региона, где ће, каже, потврдити своје лидерство у региону у тој области.