light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Капиталне инвестиције темељ будућег развоја града

09.01.2017. 21:46 21:12
Пише:

Новосађани ће у 2017. години видети многа нова градилишта која би граду требало да донесе нове објекте и бољу инфраструктуру. По речима Милоша Вучевића, градоначелника Новог Сада,

једна од најважнијих инвестиција у овој години биће почетак градње новог Сентандрејског булевара на месту садашње Сентандрејске улице, пројекат вредан  готово 800 милиона динара, од чега ће Покрајина покрити 300 милиона, а република 200 милиона. Град ће добити нови улазно-излазни правац у дужини од 1,8 километара новог булевара са две траке у оба правца, режијским тракама, тротоарима, бициклистичком стазом са једне стране, новом расветом, али и вододом и канализацијом, док се за наредну годину припрема пројекат новог моста близанца постојећем Сентандрејском мосту и обнова постојећег моста. Али, како каже Вучевић, то је само један у низу пројеката.

- Нама је јако битно да крене изградња нове зграде Радио-телевизије Војводине јер и то мења слику града. То финансирају Покрајина и Република. Чека нас изградња Клиничког центра Војводине, можда и најважнијег објекта с обзиром на то да питање здравствене заштите је изузетно важно питање за сваког грађанина, ту смо најосетљивији и не постоји човек кога не тангира ниво здравствене заштите. Радиће се и пројекти који се не раде одмах, а који ће бити много значајни у наредном периоду – наглашава Вучевић.



Он додаје да у овој години треба да буде завршена изградња спортске хале са партерним уређењем у Петроварадину.

- То је први такав спортски објекат са сремске странке града  – наводи новосадски градоначелник.

Како истиче, буџетом за ову годину предвиђено је 200 милиона динара и за решавање имовинско-правних односа на потезу наставка Булевара Јована Дучића на Новом насељу према Ветернику, односно за спајање Новог Сада и Ветерника на још једном правцу и растерећење регионалног пута Нови Сад-Бачка Паланка.



- Отварамо читав један потез градилишта на делу Новог насеља и Ветерника и опет покрећемо грађевинску оперативу, опет се зарађује и опет ће Град да приходује сутра и од комуналија, али и од пореза на имовину – каже Вучевић.

Предвиђена је и изградња зграде Хитне медицинске помоћи која ће бити грађена пола средствима Града, а пола новцем Покрајине.



- То ће бити најмодернија зграда Хитне помоћи и тај пројекат не можете да издвојите из нивоа здравствене заштите. Замислите град који ће у наредном периоду добити нови Завод за хитну медицинску помоћ и нови Клинички центар. То није нешто што је свакидашње. И желимо да то сутра остане за нама и да сутра када се будемо шетали по улицама града, желимо да кажемо – ми смо то урадили – истиче Милош Вучевић.



Како наводи, у наредним годинама жеља града је да се реконструише Позоришни трг који је у веома лошем стању и да простор на ком се налази Српско народно позориште „заслужује далеко бољи изглед“. Такође, представници града са Покрајинском владом разматрали су идеју да 2018. године буде комплет реконструисан Булевар ослобођења, а ове године биће припремљени пројекти реконструкције.



Истиче и да се наставља у 2017. години изградња канализационе мреже у Руменки, Ветернику и Адицама.

- Капиталне инвестиције поставиће темеље будућег развоја града. Сад замислите да 2020. године завршимо Кинеску четврт, да имамо нову зграду РТВ-а, да имамо Клинички центар, нову зграду Хитне помоћи, нови мост на Каналу Дунав-Тиса-Дунав, нову музичку и балетску школу са концертном двораном, што је кључни пројекат што се тиче Европске престонице културе 2021. године.



Са свим овим објектима, то више није исти Нови Сад. А биће ту и „Непи“, највећи тржни центар у Војводини. Та инвестиција ће бити готово 100 милиона евра. Може неко да напада тржне центре, али то је инвестиција велике вредности и тамо ће радити преко 1.000 људи. „Непи“ креће у ту инвестицију, али ни остали тржни центри не стоје мирно. „Меркатор“ је ушао у Европску претроницу културе као један од првих приватних партнера који се јавио да буде промотер, свестан да је тржишна утакмица све захтевнија.



БИГ иду у 2017. години у четврту фазу инвестиције, иако су истиовремено покренули две инвестиције у Београду. То су добри знаци, јер те компаније не напуштају Нови Сад, већ појачавају своје инвестиције у Новом Саду. „Универекспорт“ завршава изградњу логистичког центра у Новом Саду за целу Србију. „Лидл“ долази, имамо наговештаја да ће и „Икеа“ доћи чим заврше инвестицију у Београду. „Делфи“ је близу одлуке да наредна фаза инвестиције не иде у други град, већ да остане у Новом Саду, што је нових 800 до 1.000 нових радних места. Радује нас да компаније из Новог Сада купују хотеле. Радује нас да компаније из нашег града купују некретнине широм наше државе. Радује нас чињеница да ћемо коначно ове године имати отворен нови хотел. Ја осећам да се ствари померају на боље – оцењује Вучевић.



А. Савановић

 

Порез финансира вртиће и путеве



- Ми имамо сваке године све веће приходе од пореза на имовину. И то не због повећања пореза на имовину, како то кажу они који су нестручни, већ зато што радимо све већи обухват имовине на територији града, односно уписујемоу регистар имовине свега онога што треба да се опорезује. А колико год то нико не воли да добије решење о порезу и колико је то непријатна тема, ми из тога финансирамо вртиће, асфалтирамо улице, постављамо јавну расвету, чувамо и одржавамо наше школе, ширимо канализациону мрежу – истиче новосадски градоначелник.

Идемо ка милионском граду



Вучевић је најавио да ће у овој години Град и Покрајина уредити Кампус Универзитета у Новом Саду, а вредност овог посла је готово 100 милиона динара. Новосадски градоначелник напомиње да најздравија и најпотентнија грана града, као што је Универзитет, заслужује исто један озбиљан и одговоран однос према њему, јер у Новом Саду данас имата студената колико је град имао становника после Другог светског рата.



- Град расте и развија се и иде, по броју становника, ка пола милионском граду. Мењају се ствари и град који не прати токове, врло брзо се нађе у проблему. Данас вам се то не чини, али за пет, 10 или 30 година брзо се промене ствари. Нови Сад као град од преко 400.000 становника мора да има ритам и држи га. Да ли је боље или лепше да смо остали градић с почетка осамдесете, то је ипак хипотетичко питање јер то време не можемо вратити. Можемо данас да се понашамо у складу са објективним околностима које имамо – указује Вучевић.

Смањена незапосленост



- Добра је чињеница  и да смо смањили број незапослених. Када сам постао градоначелник било је 29.000 незапослених, а данас је 22.000 незапослених на територији Града Новог Сада. Ми бисмо желели да тај буде још мањи, да буду још веће плате. Свестан сам и да неко нема плату коју жели и да то нису плате како би се очекивало, али од нас зависи како ћемо радити и колико ћемо ствари променити. Зашто сам љут када нападају због висина плата запослених у „Лиру“ и „Делфију“? Ја нисам сигуран да радници у администрацији Клиничког центра Војводине имају веће плате од „Лира“ и „Делфија“.

Или да у центру продавци у локалима имају веће плате од ове две фирме. Мислим да је свака плата вредна. Да свако ко ради и зарађује неки динар, то мора да се поштује. И то је много боље него беспосличарити. Или чекати социјалну помоћ. А на нама је да више радећи, стварајући бољу климу, те плате могу да расту, да долазе нове компаније, нове индустрије са већим зарадама и стандардом. Да све то што ми подигнемо лествицу горе, буде добар знак за град, односно за грађане – каже Вучевић.

Пише:
Пошаљите коментар