Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Данас је годишњица ослобођења Новог Сада у Другом светском рату

23.10.2018. 09:33 09:40
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Данас је Дан ослобођења Новог Сада у Другом светском рату, који Град сваке године обележава 23. октобра, када су борци Новосадског партизанског одреда 1944. ослободили град и из њега се повукле последње фашистичке окупационе трупе.

Поводом 74. годишњице тог значајног историјског датума, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић је поручио да слободу коју су нам оставили преци треба љубоморно чувати.

– Слику града чине људи, грађани, па тек онда архитектура, грађевине, догађаји... – нагласио је Вучевић за „Дневник”. – И зато је слика Новог Сада дивна због сјајних људи који у њему живе и раде. Чувајмо љубоморно слободу коју су нам оставили наши преци, плативши најскупљу цену. Уживајмо и поштујемо мир у којем живимо.           

Историчар и директор Музеја Војводине др Драго Његован, осврћући се на тешке године окупације и ослобођење Новог Сада у Другом светском рату, рекао је за наш лист да је Нови Сад био град-мученик, у којем се нису респектовали људски животи, штавише, зло које је испливало у том фашистичком лудилу веома је много погодило Нови Сад. Његован је подсетио на то да је Нови Сад у Други светски рат ушао као средиште Дунавске бановине, у којој су били Срем, Бачка, Банат, Барања и Шумадија. Окупатори су поцепали не само Краљевину Југославију на разне делове него и Војводину у три окупационе зоне. Срем је приграбила Независна Држава Хрватска и извршила геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима, фолксдојчери су узели сву власт у Банату и, нажалост, у прве две године рата истребили Јевреје, док су Бачка и Барања биле под мађарском окупацијом.

– Нови Сад је, као и у Првом светском рату, дао добровољце, и мора увек изнова да се одаје признање борцима за слободу – навео је Његован. – Подсећајући се тих трагичних дана морамо увек истаћи шта је значило ослобођење. Уосталом, то што је Нови Сад 1918. године  био центар присаједињења војвођанских области Краљевини Србији било је поништено у Другом светском рату окупаторским режимом.


Уручење Окробарске награде и Новембарске повеље

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и председник Скупштине Града Новог Сада Здравко Јелушић уручиће овогодишњим добитницима градских признања Октобарске награде и Новембарску повељу.

Октобарске награде добили су издавачка кућа Православна реч, ансамбл "Вила" српског културно-уметничког друштва "Железничар" и доц. др Мирослав Копања, а Новембарска повеља припала је директору Техничке школе "Милева Марић – Ајнштајн" др Станку Матићу.


Он је подсетио и на други период који је, како је рекао, „наметнула Комунистичка партија Југославије као предводница Народноослободилачке борбе, када је установљена аутономија Војводине с главним градом Новим Садом, који је напредовао”.

– Напредак Новог Сада је, у ствари, почео 9. новембра 1918. године, када је постао центар Дунавске бановине. Дакле, историја је повезана, морамо једнако уважавати датуме и из 1918. и 1944. године јер, да није било ослобођења 1944, све би из 1918. године било узалудно – поручио је  Његован.  

Слику града чине људи, грађани, па тек онда архитектура, грађевине, догађаји... Слика Новог Сада је дивна због сјајних људи који у њему живе и раде (Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада)

Он је додао да су у Народноослободилачком рату, нарочито у првом периоду, учествовали припадници више нација, као што је то било и током 1918. године у судбоносним догађајима присаједињења.


Ужурбано се гради и обнавља

Данашњи Нови Сад се ужурбано гради. Након 30 година, када су фабрике затваране, изграђене су и прве две фабрике, град је коначно добио нову, модерну зграду Хитне помоћи, гради се Научно-технолошки парк, зграда Радио-телевизије Војводине, која је порушена у НАТО бомбардовању крајем деведесетих година прошлог века, гради се „Пупинова палата” на углу Булевара Михајла Пупина и Железничке улице, у којој ће налазити пословни и стамбени простор и подземни паркинг-простор с три етаже, ове године је завршен и „Жежељев” мост, на који смо чекали годинама... Води се рачуна и о равномерном развоју свих делова града и Нови Сад се може похвалити и стабилним градским buyеtom који се пуни јер смо се растеретили дугова из прошлости и расте број запослених. У последњих шест година у Новом Саду број запослених се поваћао за 12.000, а buyеt Града за првих шест месеци ове године повећан је 650 милиона динара, захваљујући управо зарадама. То је део слике данашњег Новог Сада који се претворио у огромно градилиште и развија се ужурбано.


– Они су сви дали жртве и допринос Народноослободилачкој борби, то никад не треба заборавити. Словаке, Русине, Мађаре и Румуне су окупиле посебне јединице, дакле, идеја опште слободе, наравно, подразумевала је и националну слободу. Мислим да су у послератном периоду посебно националне мањине стварно имале сва права која су тек касније прокламована у Европској унији – истакао је Његован.

Напредак Новог Сада је, у ствари, почео 9. новембра 1918. године, када је постао центар Дунавске бановине. Дакле, историја је повезана, морамо једнако уважавати датуме и из 1918. и 1944. године јер, да није било ослобођења 1944, све би из 1918. године било узалудно (Драго Његован, директор Музеја Војводине)

Нови Сад је данас на добром путу да постане прави централноевропски град на који можемо бити поносни. То је сада град који попносно носи две титуле:Омладинска престоница Европе 2019. и  Европском престоницом културе 2021.

Е. Марјанов  

Пише:
Пошаљите коментар