У ФОКУСУ ОДРЖИВИ РАЗВОЈ
ПРЕДСЕДНИК ЈУХАС СА АМБАСАДОРКОМ НОРВЕШКЕ Две регије имају заједничке интересе у екологији, пољопривреди, ИТ индустрији...
НОВИ САД: Председник Скупштине АП Војводине Балинт Јухас разговарао је данас са амбасадорком Краљевине Норвешке у Републици Србији њ.е. Кристин Мелсом о сарадњи АП Војводине и норвешких регија, очувању животне средине и обновљивим изворима енергије и великим потенцијалима Војводине у области пољопривреде и ИТ индустрије.
Председник Јухас истакао је дугогодишњу и пријатељску сарадњу са норвешком регијом Нордланд која има потенцијала да се прошири и конкретизује у областима које су од заједничког интереса за обе регије попут екологије, пољопривреде и ИТ индустрије.
„АП Војводина је примарно пољопривредна регија, али имамо и веома развијену ИТ индустрију. Нови Сад је највећи ИТ центар у нашој земљи, а веома смо поносни на синергију Универзитета у Новом Саду, Покрајинске владе, предузетника, Биосенс института, Научно-технолошког парка из које настају изузетни пројекти и резултати“, истакао је Јухас.
Он је додао и да Република Србија и АП Војводина настоје да допринесу глобалној борби за очување животне средине и упознао амбасадорку Мелсом са субвенцијама које постоје на локалном и покрајинском нивоу за енергетску ефикасност, а које грађанима, поред еколошких предности, дају и финансијски бенефит.
„Мишљења сам до морамо од грађана направити партнере на овом путу. Без обзира на усвајање декларација, грађење инфраструкруе, ветропаркова, ако немамо партнерество са грађанима, нећемо пуно постићи у оквиру зелене транзиције“, рекао је Јухас.
Амбасадорка Мелсом истакла је да постоје ИТ компаније које послују у Србији и Новом Саду и нагласила да су запослени у овим компанијама изузетни стручњаци који су веома посвећени свом послу. Она је додала да је Норвешка далеко одмакла у погледу еколошких стандарда и да су спремни за размену искустава и примера добре праксе.
Председник Јухас је истакао и да Норвешку и Србију веже и заједничка историја, те да је веома важно неговати културу сећања на период када је током Другог светског рата велики број људи из наше земље депортовано у Норвешку како би градили путеве и пруге на северу ове земље, па тако и чувени „Крвави пут“. Амбасадорка Мелсом истакла је да министарство културе Норвешке изузетно води рачуна о свим спомен-обележјима страдалима у овом периоду којих је много, као и да је тај период направио нераскидиве везе између два народа.