ПА СЕ ТИ НЕ ПРИДРЖАВАЈ ПРОПИСА Јапан јавно објављује имена људи који крше правила о смећу
За неупућене, одвајање смећа може бити замршен процес у Јапану - земљи која се може похвалити једним од најстрожих правила о одлагању смећа у свету.
Међутим, у граду Фукушима ствари ће постати још теже.
Почевши од марта, градска власт ће прегледати вреће смећа које су у супротности са прописима – попут оних које нису правилно сортиране или су теже него што би требало – и у неким случајевима јавно идентификовати њихове власнике.
Нови прописи, усвојени на општинском састанку у уторак, 17. децембра, појавили су се јер Јапан жели да унапреди систем управљања отпадом.
Док се у многим градовима у Јапану отварају кесе за смеће да би биле прегледане, верује се да је Фукушима први град који планира да открије имена појединаца и предузећа који не разврставају отпад према правилима, наводе локални медији.
Прошле године, Фукушима је пријавила преко девет хиљада случајева недовољно добро одвојеног смећа.
Тренутно, уместо да сакупљају смеће које није у складу са правилима одлагања, радници обично лепе налепнице на кесе за отпатке којима обавештавају становнике о прекршају.
Становници онда морају да однесу смеће, поново га сортирају и надају се да су то правилно урадили док следећи пут дођу сакупљачи.
Према новим правилима Фукушиме, ако смеће остане неразврстано недељу дана, градски радници могу да прођу кроз њега и покушају да идентификују прекршиоце путем пошиљака као што је пошта.
Прекршиоцима ће бити изречено усмено упозорење, праћено писменим, пре крајње казне - да се њихова имена објаве на сајту владе.
Због забринутости за приватност, власти Фукушиме су саопштиле да ће се инспекција смећа обавити приватно.
Јапански градови имају властите водиче за одлагање смећа.
У Фукушими, кесе за отпатке морају бити постављене на сабирне тачке сваког јутра до 08:30.
Различите врсте смећа – подељено на запаљиво, незапаљиво и рециклирано – прикупљају се према различитим распоредима.
За предмете који премашују прописане димензије, попут кућних апарата и намештаја, станари морају да закажу термин да се посебно преузиму.
Градоначелник Фукушиме Хироши Кохата рекао је да нова правила промовишу смањење отпада и правилне методе одлагања.
„Не постоји ништа противзаконито у објављивању произвођача отпада који се не придржавају правила и не поштују упутства и савете града", кажу власти.
Смеће се у Јапану схвата веома озбиљно, где је од 1990-их влада као национални циљ поставила смањење депонија и отпада и промоцију рециклаже.
Локалне власти су у складу са овим покренуле сопствене иницијативе.
Становници Камикатсуа, јапанског града са амбициозним циљем да нема отпад, поносно сортирају смеће у 45 категорија.
У префектури Кагошима уведена је обавеза да становници напишу њихова имена на врећама за смеће.
Прошле године се у граду Чиба појавио робот програмиран уз помоћ вештачке интелигенције како би помогао становницима да правилно одложе смеће.