PA SE TI NE PRIDRŽAVAJ PROPISA Japan javno objavljuje imena ljudi koji krše pravila o smeću
Za neupućene, odvajanje smeća može biti zamršen proces u Japanu - zemlji koja se može pohvaliti jednim od najstrožih pravila o odlaganju smeća u svetu.
Međutim, u gradu Fukušima stvari će postati još teže.
Počevši od marta, gradska vlast će pregledati vreće smeća koje su u suprotnosti sa propisima – poput onih koje nisu pravilno sortirane ili su teže nego što bi trebalo – i u nekim slučajevima javno identifikovati njihove vlasnike.
Novi propisi, usvojeni na opštinskom sastanku u utorak, 17. decembra, pojavili su se jer Japan želi da unapredi sistem upravljanja otpadom.
Dok se u mnogim gradovima u Japanu otvaraju kese za smeće da bi bile pregledane, veruje se da je Fukušima prvi grad koji planira da otkrije imena pojedinaca i preduzeća koji ne razvrstavaju otpad prema pravilima, navode lokalni mediji.
Prošle godine, Fukušima je prijavila preko devet hiljada slučajeva nedovoljno dobro odvojenog smeća.
Trenutno, umesto da sakupljaju smeće koje nije u skladu sa pravilima odlaganja, radnici obično lepe nalepnice na kese za otpatke kojima obaveštavaju stanovnike o prekršaju.
Stanovnici onda moraju da odnesu smeće, ponovo ga sortiraju i nadaju se da su to pravilno uradili dok sledeći put dođu sakupljači.
Prema novim pravilima Fukušime, ako smeće ostane nerazvrstano nedelju dana, gradski radnici mogu da prođu kroz njega i pokušaju da identifikuju prekršioce putem pošiljaka kao što je pošta.
Prekršiocima će biti izrečeno usmeno upozorenje, praćeno pismenim, pre krajnje kazne - da se njihova imena objave na sajtu vlade.
Zbog zabrinutosti za privatnost, vlasti Fukušime su saopštile da će se inspekcija smeća obaviti privatno.
Japanski gradovi imaju vlastite vodiče za odlaganje smeća.
U Fukušimi, kese za otpatke moraju biti postavljene na sabirne tačke svakog jutra do 08:30.
Različite vrste smeća – podeljeno na zapaljivo, nezapaljivo i reciklirano – prikupljaju se prema različitim rasporedima.
Za predmete koji premašuju propisane dimenzije, poput kućnih aparata i nameštaja, stanari moraju da zakažu termin da se posebno preuzimu.
Gradonačelnik Fukušime Hiroši Kohata rekao je da nova pravila promovišu smanjenje otpada i pravilne metode odlaganja.
„Ne postoji ništa protivzakonito u objavljivanju proizvođača otpada koji se ne pridržavaju pravila i ne poštuju uputstva i savete grada", kažu vlasti.
Smeće se u Japanu shvata veoma ozbiljno, gde je od 1990-ih vlada kao nacionalni cilj postavila smanjenje deponija i otpada i promociju reciklaže.
Lokalne vlasti su u skladu sa ovim pokrenule sopstvene inicijative.
Stanovnici Kamikatsua, japanskog grada sa ambicioznim ciljem da nema otpad, ponosno sortiraju smeće u 45 kategorija.
U prefekturi Kagošima uvedena je obaveza da stanovnici napišu njihova imena na vrećama za smeće.
Prošle godine se u gradu Čiba pojavio robot programiran uz pomoć veštačke inteligencije kako bi pomogao stanovnicima da pravilno odlože smeće.