Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МЕЂУНАРОДНИ ДАН УНИВЕРЗАЛНЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ЗАШТИТЕ Позив на акцију за глобално здравље

12.12.2024. 10:50 11:03
Извор:
Дневник
доктори
Фото: Pixabay

Међународни дан универзалне здравствене заштите обележава се сваке године, 12. децембра, као дан посвећен глобалној борби за постизање једног од кључних циљева одрживог развоја – Циљ 3, остваривање свеобухватне здравствене заштите у свим земљама света. 

Овај дан прилика је да се подсети на то да здравље није привилегија, већ људско право које заслужују сви, те да је важно улагати у јаке и отпорне здравствене системе који су доступни свима. Тема овогодишњег дана је „Здравље: То је на влади“, којом се позивају младе држава широм света да препознају своју одговорност у пружању универзалне здравствене заштите и да инвестирају у здравље својих грађана. Фокус овогодишње теме и изградња инклузивних здравствених система који не искључују ниједну друштвену групу, посебно угрожене и маргинализоване заједнице.

болница
Фото: Pixabay

 Иначе, идеја о обележавању овог дана први пут је узета у обзир 2012. године, када је Генерална скупштина Уједињених нација једногласно усвојила резолуцију која позива све земље да убрзају напоре ка постизању универзалне здравствене заштите.
Тако је означен почетак глобалног покрета за здравље за све. Две године касније, Коалиција за универзалну здравствену заштиту започела је обележавање 12. децембра као Дана универзалне здравствене заштите, да би 2017. године Генерална скупштина Уједињених нација прогласила 12. децембар званичним Међународним даном универзалне здравствене заштите.

Здравље као економски императив

Инвестирање у универзалну здравствену заштиту није само питање социјалне правде, већ и економске користи. Здравље становништва директно утиче на економски раст, повећава продуктивност рада и смањује сиромаштво. Снажни здравствени системи омогућавају већу кохезију у друштву и стварају отпорне заједнице које могу да се носе са будућим изазовима. Студије су показале да земље које инвестирају у универзалну здравствену заштиту бележе значајно смањење броја смртних случајева од превентабилних болести и повећање квалитета живота својих грађана.

Упркос напорима, четири и по милијарде људи широм света још увек нема приступ основним здравственим услугама. Како се здравствена и финансијска заштита у последњим деценијама постепено погоршавају, чак две милијарде људи суочавају се са финансијским тешкоћама, а 1,3 милијарде људи бива гурнуто у сиромаштво због трошкова здравља. Ове бројке указују на драматичне социјалне и економске последице неадекватног приступа здравственој заштити, које често доводе до генерација људи у зачараном кругу сиромаштва. Управо зато се позивају владе држава да уложе у здравствене системе, како би најугроженији од сиромаштва због здравствених трошкова били заштићени.

Осим глобалног покрета за здравље, и сектор приватног пословања игра кључну улогу у остваривању 3 УН циља одрживог развоја – Добро здравље, како кроз иновације у здравству, тако и кроз улагање у здравље својих запослених, кроз развој корпоративних програма здравственог осигурања и превенције. Једна од компанија која је тај циљ имплементирала у пословне циљеве је НИС, која се истиче акцијама превентивних прегледа запослених и бризи о њиховом здрављу, које имају дугорочну корист, како по саме раднике, тако и за њихове породице и ширу заједницу.

Компанија НИС се не ослања само на законске обавезе, већ континуирано улаже у унапређење здравља својих запослених, уверена да је њихово добростање кључ за одржив пословни развој. Инвестиције у здравље запослених смањују ризик од повреда и обољења, а повећавају и ангажованост радне снаге, смањују боловања и продужују продуктиван радни век. Здравље и безбедност запослених у компанији НИС нису само теоријски принципи, већ се остварују кроз дугорочне пројекте и иницијативе. НИС је, кроз свој програм HSE (здравље, сигурност и заштита животне средине), постао лидер у индустрији у имплементацији стандарда сиурности и здравља на раду.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар
КО ОВО БУДЕ БАЦИО ПРЕТЕ МУ ОГРОМНЕ КАЗНЕ Нова правила ускоро ступају на снагу

КО ОВО БУДЕ БАЦИО ПРЕТЕ МУ ОГРОМНЕ КАЗНЕ Нова правила ускоро ступају на снагу

09.12.2024. 18:14 18:27
СВЕТСКИ ДАН ОДРЖИВОГ ТРАНСПОРТА Пут ка еколошки прихватљивијој и безбеднијој будућности
транспорт

СВЕТСКИ ДАН ОДРЖИВОГ ТРАНСПОРТА Пут ка еколошки прихватљивијој и безбеднијој будућности

26.11.2024. 12:06 12:17
ВОЛОНТИРАЊЕМ СЕ ГРАДЕ СНАЖНИЈЕ ЗАЈЕДНИЦЕ Својим активностима волонтери доприносе остварењу Циљева одрживог развоја УН
нис

ВОЛОНТИРАЊЕМ СЕ ГРАДЕ СНАЖНИЈЕ ЗАЈЕДНИЦЕ Својим активностима волонтери доприносе остварењу Циљева одрживог развоја УН

06.12.2024. 17:03 17:16