КО ОВО БУДЕ БАЦИО ПРЕТЕ МУ ОГРОМНЕ КАЗНЕ Нова правила ускоро ступају на снагу
Тренутно се само 22 одсто овог отпада прикупља одвојено за поновну употребу или рециклажу, док се остатак често спаљује или одлаже на депонију.
Сви који су стару, похабану одећу и обућу до сада бацали у контејнере, ускоро ће морати да промене своје навике, јер би од 1. јануара 2025. могле да уследе новчане казне у земљама Европске уније.
Од 1. јануара 2025. године на снагу ступа нова ЕУ директива која налаже одвојено прикупљање текстила. То значи да текстил више не сме завршавати у кућном отпаду. Уместо тога, комунална предузећа за управљање отпадом мораће да обезбеде одвојено одлагање текстилног отпада како би се материјали даље рециклирали. Циљ је да текстилна индустрија постане одрживија и да се повећа стопа рециклирања у ЕУ.
"Тренутно се само 22 одсто текстилног отпада прикупља одвојено за поновну употребу или рециклажу, док се остатак често спаљује или одлаже на депонију", наведено је у саопштењу Европске комисије.
Према подацима портала Оекотест.де, део старе одеће извози се у друге земље које често немају адекватну инфраструктуру за еколошки прихватљиву обраду.
Од 2025. године, истрошена и неносива одећа мораће да се одлаже у контејнере за половну одећу. Сва одећа и текстил мораће да се одлажу у контејнере за половну одећу, укључујући и похабане или оштећене тканине. Онај ко одећу ипак буде бацао у мешани отпад, ризикује да му комунални радници не испразне канту.
Казне би такође могле да буду изречене уколико надлежни органи спроведу насумичне провере.
Међутим, још није потпуно разјашњено како би требало "збринути" јако запрљан текстил.
(ЕУправо зато/Меркур.де/Феникс магазин)