Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ВОЛОНТИРАЊЕМ СЕ ГРАДЕ СНАЖНИЈЕ ЗАЈЕДНИЦЕ Својим активностима волонтери доприносе остварењу Циљева одрживог развоја УН

06.12.2024. 17:03 17:16
Извор:
Дневник
нис
Фото: Компанија НИС

Међународни дан волонтера који се обележава 5. децембра, идеална је прилика да се истакне значај волонтеризма у друштву и призна допринос волонтера широм света.

Установљен од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1985. године, овај дан позива на препознавање значаја волонтерских активности и промовисање солидарности на локалном, националном и глобалном нивоу.

Волонтеризам није само чин доброте, већ један од фактора који доприносе решавању глобалних изазова и постизању одрживог развоја. У Уједињеним нацијама истичу да без укључивања свих људи, на свим нивоима и у свим фазама развоја, није могуће остварити Циљеве одрживог развоја. Управо волонтирање омогућава људима да постану активни учесници у решавању локалних и глобалних проблема, чинећи заједнице отпорнијим и спремнијим да се носе са изазовима попут климатских промена, економских криза, друштвених неправди и конфликата.

нис
Фото: Компанија НИС

Према извештају Уједињених нација, више од милијарду људи широм света волонтира, што их чини незаобилазним актерима у постизању Циљева одрживог развоја. Обично су волонтери и прва  линија помоћи у ситуацијама попут природних непогода, ратова и миграција. За време пандемије корона вируса, број волонтера који су помагали у борби против вируса, пружајући помоћ угроженима, био је велики. Такође, волонтери често препознају и потенцијале у заједницама, развијају нове иницијативе и бивају дугорочна подршка пројектима који унапређују животну средину, образовање и социјалну инклузију.

Један од важних аспеката волонтеризма је и то што ствара мост између генерација, омогућавајући младима да уче од старијих, док старији волонтери доносе своја животна искуства у заједнице, чинећи их мудријим и отпорнијим на изазове. У многим културама, волонтери спајају традицију и савремено друштво, јер помажу да се пренесу вредности и солидарност на нове генерације.

Упркос изазовима, волонтери и даље покрећу промене. Последњих деценија, све већи број компанија препознаје вредност волонтеризма као саставни део своје друштвене одговорности. Корпоративни волонтеризам омогућава предузећима да доприносе заједницама, док истовремено мотивишу и повезују своје запослене. Компаније препознају да друштвена одговорност одавно није само донација новца или робе, већ и ангажман запослених који својом вољом и вештинама помажу у решавању конкретних проблема у друштву. Корпоративни волонтери не само да помажу у решавању локалних и глобалних изазова, већ и стварају позитиван имиџ својих компанија, побољшавајући односе са заједницом. Студије показују да компаније које се баве корпоративним волонтеризмом бележе бољу мотивацију и лојалност запослених. Запослени који учествују у волонтерским активностима често се осећају поносно и мотивисано, јер њихов рад доприноси друштвеним циљевима. Корпоративни волонтеризам такође може играти значајну улогу у решавању социјалних, еколошких и хуманитарних проблема, јер компаније могу мобилисати значајне ресурсе и стручност својих запослених, што може имати дугорочан позитиван утицај на заједницу.

нис
Фото: Компанија НИС

Компанија НИС издваја се као позитиван пример друштвене одговорности у Србији. Кроз волонтерске активности, запослени у тој компанији подржавају бројне иницијативе и помажу осетљивим категоријама друштва. Компанија је основала Клуб волонтера НИС-а 2018. године, који данас броји готово 2.000 чланова. Ови волонтери су током година реализовали више од 80 акција, у које су уложили преко 7.700 волонтерских сати. Да је стварање здравијег окружења приоритет ових хуманих појединаца, говори и чињеница да су током 2024. године волонтери компаније НИС учествовали у бројним еколошким иницијативама, укључујући чишћење Официрске плаже у Новом Саду и садњу 100 садница у Кикинди. Такође, кроз традиционални интерни волонтерски конкурс под слоганом „Промени, позелени, буди (н)еко“, запослени су опремили изабране школе и предшколске установе еколошким решењима као што су соларне клупе, компостери и пресе за рециклажу.

У оквиру Клуба волонтера организоване су и активности како би се помогло најосетљивијим категоријама.. Једна од таквих акција била је припрема ајвара у дворишту удружења „Ево рука“, чијом продајом су прикупљена средства за подршку породицама деце са сметњама у развоју. Taкође, чланови Клуба волонтера компаније НИС традиционално дарују децу широм земље различитим поклон пакетима, те су тако прикупили велику количину слаткиша за више од 600 деце из социјално угрожених породица, којима је Компанија донирала зимску одећу и обућу. Алтруизам запослених у компанији НИС огледа се и у редовном учешћу у акцијама добровољног давања крви које се организују у сарадњи са надлежним трансфузиолошким службама у оквиру којих је у овој години до сада прикупљено 500 јединица крви.

Ове иницијативе показатељ су како ангажман волонтера, било кроз еколошке, социјалне или здравствене активности, доприноси стварању одрживих заједница и пружа конкретну подршку онима којима је најпотребнија.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар