За тестирање на ковид потребно 6.000 динара
С обзиром на то да су почеле индиције да ће се границе врло брзо отворити, грађани који буду путовали у иностранство, у земље које инсистирају на здравственом пасошу, моћи ће да ураде тестирање на коронавирус у Дому здравља „Нови Сад”, захваљујући постигнутој сарадњи с Институтом за јавно здравље Војводине.
Узорковање ће се радити на лични захтев у нон-ковид амбулантама на Новом насељу сваког радног дана од 7 до 16 часова, а услуга ће коштати 6.000 динара.
– Битно је напоменути да ће потврда која се добија да је пацијент негативан важити од дана њеног издавања, а не од дана узимања узорка, тако да грађани неће губити на времену од тренутка узимања узорка до издавања потврде, односно сертификата – рекао је за наш лист директор Дома здравља „Нови Сад” др Веселин Бојат. – За сада ће се потврде издавати и на енглеском, а постоје размишљања о томе да ће се, како се даље буде одмицало с узорковањем, додавати и неки други језици.
Како каже, било да поједини грађани имају потребу да напуштају нашу земљу или се у њу враћају, морају бити негативни на вирус, а да не би били стављени у изолацију по повратку у Србију или по одласку из ње, сви морају имати брис да су негативни, који није старији од 72 сата. Особе које с границе долазе у Србију се упућују у место пребивалишта, с потврдом о стављању у изолацију. Оне могу провести у изолацији 14 или 28 дана, колико им је прописано, или је могу прекинути тако што ће узети брис на свој захтев у некој од надлежних установа које се тиме баве. По добијању негативног бриса, уз ту потврду могу напустити самоизолацију и обавестити надлежне органе о томе.
– Због великог броја грађана који се обраћају Институту, а захваљујући одличној сарадњи коју имамо, с њима је постигнут договор да брисеве могу узорковати унапред обучене и одређене екипе у Дому здравља, ради захваћења што већег броја људи и бржег протока тих пацијената – каже директор. – С обзиром на то да ми узоркујемо материјал, предајемо га Институту, а када резултати буду готови, ми их преузимамо и предајемо сертификате грађанима који су код нас узорковани.
По његовим речима, и фирме с више запослених, код којих постоји нека сумња, или желе да имају пресек стања да немају никог позитивног на вирус, могу се обратити Дому здравља. За узорковање већег броја брисева може се постићи договор да сестре које то раде изађу на терен. Телефони „нон-ковид” амбуланти на које се грађани могу јавити су 4879-225, 4879-227, 4879-213, 4879-215 и 4879-217. Др Веселин Бојат подећа да су укидањем ванредног стања, од четири „ковид-амбуланте”, оставили две, за пацијенте код којих постоји сумња на могућу инфекцију вирусом. Оне се налазе у Змај Огњена Вука, улаз из Краља Петра Првог, и то је амбуланта за респираторне инфекције за одрасле, а постоји и амбуланта за труднице, да би се сачувале као посебно осетљива група.
– Дом здравља „Нови Сад” има изузетну сарадњу с Институтом за јавно здравље Војводине и мислим да смо заједно одрадили изузетан посао током пандемије, што је на крају резултирало добрим стањем у Новом Саду – каже наш саговорник. – Спадамо у три најбоље регије у Европи по резултатима оствареним у prеthodna два месеца у борби против инфекције изазване КОВИД-19-ом.
– Две амбуланте на Новом насељу су претворене у нон-ковид амбуланте, где у договору с Клиничким центром Војводине и Институтом за јавно здравље Војводине, по распореду узимамо брисеве за све наше грађане који имају заказану неку хируршку интервенцију – каже Бојат. – Узимамо и брисеве за све који имају заказане неке терапије, попут хематолошких пацијената или оне који примају неку врсту биолошке терапије, за труднице које имају планиран царски рез и слично. Ту је и наша теренска служба, у којој раде сестре обучене за узимање узорака на терену, па смо у релативно кратком периоду протеклих дана узели узорке од свих васпитачица запослених у ПУ „Радосно детињство”, као и од свих запослених у ГСП-у. Тако да сарађујемо са свим установама од општег друштвеног значаја, с јавним предузећима и слично.
И. Бакмаз