Вучевић: Више сценарија спаса за три губиташа
Отварање понуда за јавно-приватно партнерство у ЈКП „Стан” заказано је за 15. јануар. Рок је, према речима градоначелника Милоша Вучевића, продужен на захтев потенцијалних приватних партнера, али и продужење рока не значи да ће то комунално предузеће на тај начин изаћи из кризе.
„Тог дана би требало да видимо хоће ли уопште бити понуда и какве су“, рекао је Вучевић.“Ако не успе први позив за јавно-приватно партнерство, донећемо одлуку на нивоу Града да ли ћемо ући у други јавни позив с коригованим условима или ћемо предузети неки од алтернативних потеза. Један од њих је и гашење „Стана” или потпуна реорганизација тог предузећа с мањим бројем запослених и с фокусирањем само на одређене послове којима се они баве.“
Вучевић је новинарима пред Нову годину казао и да је у његовом мандату, у тешким условима, дуг „Стана” смањен нешто више од 300 милиона динара, те је с више од 800 милиона спао на 505.
Говорећи о судбини Апотеке „Нови Сад”, Вучевић је исказао много већи оптимизам.
„Имали смо први интервју пред Комисијом за јавно-приватна партнерства при надлежном министарству. Они су постављали одређена питања, ми имамо рок да одговоримо и чекаћемо одлуку Комисије да ли имамо зелено светло да идемо на јавно-приватно партнерство за Апотекарску установу „Нови Сад”. Ту сам велики оптимиста, и то је прва апотекарска установа која се јавила да иде на приватно-јавно партнерство. Неке општине су ишле на издавање простора приватним апотекама, а да им они преузму део запослених, али мислим да то није системско решење проблема“, изјавио је Вучевић.
И за још једно проблематично градско предузеће тражи се решење. У питању је Спенс, с великим дуговима и истим таквим трошковима одржавања. Један од корака Скупштина града је предузела пред крај године, када је одобрила 400 милиона динара Спенсу за исплату дугова тог предузећа „Новосадској топлани”.
„Ту морамо отворити дијалог на нивоу Града. Ако хоћемо ми да га одржавамо, морамо да дајемо више пара. Ако га желимо и даље, чак и милијарду динара годишње. Ако је то симбол града, он много кошта“, закључио је градоначелник Милош Вучевић, додавши да су у игри и приватно-јавно партнерство, али и неке радикалније мере.
Апотека смањује број запослених
Недавно постављени директор Апотеке „Нови Сад”, prеthodno председник Управног одбора те установе, Гојко Вујновић изнео је у медијима податке о проблемима који су почели 2013. године, након што су приватне и државне апотеке законски изједначене. Према његовим речима, Апотека „Нови Сад” опстала је само захваљујући томе што су запослени примали пола предвиђене зараде.
И поред свих тих мера, истако је Вујновић, рачун је у блокади готово три месеца, а месечни промет лекова, због минималних испорука, у односу на некадашњих 140 или 150 милиона динара, смањен је две трећине.„Запослени су такође изгубили стрпљење па су нас тужили због неисплаћених зарада, тако да имамо и те извршне пресуде. Самим тим, чека нас врло озбиљан посао“, навео је Вујновић.
Министарство финансија понудило је програм за вишак запослених, на који се одазвало 54 радника те установе.„Очекујемо да у другом кругу установу напусти још 65 радника, тако да ћемо број запослених, с више од 200, свести на шездесетак. Мораћемо, самим тим, да коригујемо радно време апотека, а можда неке и затворимо. Наравно, апотеке у приградским местима неће бити на тој листи“, рекао је Гојко Вујновић.
С. Крстић