U Osnovnoj školi „Jovan Popović” stasavaju rok generacije
Pojava školskih bendova u OŠ „Jovan Popović” na Limanu 2 datira još iz 1982. godine, kada su tadašnji učenici te škole, okupljeni oko benda „Eksploziv”, svirali na glavnom ulazu i u velikom holu škole.
Posle 34 godine, tačnije 2016, u toj školi osnovan je bend „Loš ukus”, koji nastavlja svojevrsnu tradiciju.
Muzički pravci su se tokom prethodnih godina menjali, počevši od izvornog panka, rokenrola, hard roka, hardkora... da bi „Loš ukus” predstavio moderan, težak, brz, garažni sirov zvuk, mešavinu gorenavedenih stilova. Postavu od samog početka čine: Miljan Milivojević – vokal, Igor Erdeljanović – bubnjevi i Igor Kaurin – gitara.
– Za sada ovi tinejdžeri imaju dva spota za pesme „Gamad” i „Stvor” – objašnjava nastavnik tehničkog Borko Brkić, bubnjar nekoliko novosadskih bendova („Proleće”, „No spid limit!, SOK 91...), koji vodi sekciju. – Sastav „Loš ukus” do sada je svirao uživo samo jednom, i to prilikom snimanja spota „Gamad”, pred pedesetak drugara i drugarica iz škole.
Ovih dana „Loš ukus” je angažovan na uobličavanju treće autorske pesme, radnog naziva „Majnds”, koja će se uskoro i pretočiti u audio, a kasnije i video-zapis.
– Učenici su se okupili i osnovali grupu zato što vole tu vrstu muzike i zato što su saznali koliko je bendova nastalo i stvaralo u njihovoj školi... Pročitali su u „Đačkom peru”, videli spotove i video-zapise sa svirki bendova poput „Uvertire”, „Fjužna”, „No rulsa”, „Mungosa”, „Stene”, „Nevrlenda”, „Ambrozije”, „Hira”, „Raspada sistema” i mnogih drugih. Vrhunac je bila 2009. godina, kada su „Uvertira”, „Ambrozija” i „Stena” svirali na Trgu slobode na manifestaciji „Ritam Evrope”, kojom se obeležava Dan pobede nad fašizmom, u organizaciji SKC Novi Sad – podseća Brkić. – „Uvertira” je imala nekoliko svirki u okviru škole, gostovala i na televizijskim stanicama, da bi kasnije, posle osnovne škole, nastavila uspešno dalji rad. Ostali navedeni bendovi su učestvovali u raznim školskim humanitarnim akcijama, a članovi pomenutih grupa nastavili su da se bave muzikom i da je prezentuju nakon završetka osnovne škole. „Tri kapljice” uskoro za Studentski kulturni centar izdaju album, a devojke iz tog benda svirale su i na glavnoj bini Egzit festivala. Otkako sam u školi nastavnik tehničkog obrazovanja, trudio sam se da nastavim tradiciju koju su započela deca pre mog dolaska 2005. godine. Moja uloga je bila da spajam talente i decu koja vole andergraund stil sviranja, da im pokažem da postoji i nešto što retko viđaju na televiziji i da ih uputim u samu srž takvog života i muzike.
Dug spisak bendova
Još tokom pohađanja OŠ „Jovan Popović”, a mahom nešto kasnije, nekadašnji učenici osnovali su, ili bili članovi, popularnih novosadskih sastava: „Rafal”, „Eksploziv”, „Van kontrole”, 2MM, „Korozija”, „Generacija bez budućnosti”, „Blickrig”, „Auslender”, „Tri kapljice”, „Parodoks”, „Albanska iredenta”, „Prvobitna zajednica”, „Jedino rešenje”, „Martians”, „Brikheds”, „Bomber”, „Pukla bruka”, „Šoplifters”, „Veliki mrest”, „Selfimolejšn”, „Frontlajn”, UMT, „Crno ispod nokta” ...
Nastavnik kaže da mu je na početku nastavničke karijere bilo lakše da u školi koordinira rad tolikih bendova.
– Deca su bila znatiželjna i puna energije koju su htela da iznesu preko svojih instrumenata – smatra naš sagovornik. – Učenici su bili gotovo pa samoorganizovani, a ja sam im samo poslužio kao „vodič, koji ih je, ako bi negde skrenuli, usmeravao na glavnu yadu”. Danas je pak teže, u smislu da je sve manje zainteresovane dece. Možda očekuju veću podršku, a manje uloženog truda i interesovanja? Moguće je i da se žarište prebacilo na neki drugi deo grada. Bez obzira na sve, siguran sam u to da ću se, dok budem nastavnik u školi, truditi da i dalje podstičem decu da gledaju na svet iz mog ugla i da im prenosim muzičko znanje kakvo je započeto na Limanu 2 krajem sedemdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka.
S. Savić
(Foto: Privatna arhiva)
Projekat „Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovao je „Market IT Marketing and PR”, a sufinansiran je od Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.