Таксисти најчешће кажњавани због дозволе
На основу прекршајних налога, инспекција је таксистима најчешће изрицала казне од 20.000 динара за предузетнике и 100.000 динара за привредна друштва.
Од почетка примене нове градске Одлуке о такси превозу почетком године, најчешћи прекршаји таксиста у Новом Саду, по подацима Градске управе за инспекцијске послове, били су непоседовање такси легитимација возила и такси дозвола за предузетнике, истек решења о инспекцијском прегледу возила, коришћење ЈГСП стајалишта и постављање возила на удаљености мањој од 100 метара од такси стајалишта. На основу прекршајних налога, инспекција је таксистима најчешће изрицала казне од 20.000 динара за предузетнике и 100.000 динара за привредна друштва.
Након што је поменута одлука ступила на снагу, крајем прошле године, такси превозницима је остављен рок од три месеца да прибаве легитимације возача и возила и добију такси дозволе и одобрења. Како подсећа начелник Градске управе за инспекцијске послове Синиша Вујиновић, новина у односу на prеthodnе одлуке су новчане казне, које су сада само у фиксном износу. Тако се за прекршај правног лица сада прописује новчана казна од 100.000 динара, 20.000 за предузетника правног лица и 10.000 динара за таксисту запосленог при правном лицу. Уколико плате казну у року од осам дана од издавања прекршајног налога, прекршилац може уплатити половину наведене суме.
Како каже Вујиновић, Саобраћајна инспекција организује редовне контроле таксиста, самостално или са Саобраћајном полицијом и покрајинском инспекцијом. На основу тога је, од почетка примене Одлуке, била 121 контрола такси превоза путника, које су, између осталог, резултирале искључењем 22 такси возила из саобраћаја на десет дана, те су возачу за тај период привремено одузете саобраћајна дозвола и скинуте регистарске таблице. Два такси возила су и привремено одузета, до правоснажности судске пресуде. Вујиновић објашњава да су најчешћи и једини прекршаји за искључење из саобраћаја на десет дана непоседовање такси легитимација возила и такси дозвола за привредна друштва, а прекршаји који доводе до одузимања возила су непоседовање Одобрења за обављање такси превоза путника на територији града.
Осим тога, на основу Закона о превозу путника у друмском саобраћају, инспекција може привремено одузети такси возило у случају да лице није регистровано за такси делатност, да за одређене прекршаје искључи такси возило из саобраћаја на десет или 30 дана, као и да поднесе прекршајне пријаве, за које се казне крећу у распону од минималних 50.000 динара за појединце, до максимално милион за фирме.
Наставља се инспекцијска контрола
„Саобраћајна инспекција ће и убудуће наставити контроле граског такси ревоза“, најавио је начелник Градске управе за иснпекцијске послове Синиша Вујиновић.“Уколико код таксисте открију било који прекршај из области такси превоза путника, инспектори ће му уручити прекршајни налог и применити одговарајуће мере у складу с Одлуком и Законом.“
По речима председника Такси удружења „Војвођани” Александра Мандића, његове колеге су се прилагодиле новим прописима које је донела поменута Одлука, али далеко од тога да су задовољни стањем у својој струци.
„Прилагодили смо се, али ништа тиме нисмо добили“, тврди Мандић. „Дозволе смо повадили сви, мада нам није јасно зашто је било потребно толико папирологије и да неколико пута вадимо иста документа. Осим тога, прича се о потребном ограничењу броја таксиста, а ускоро ће бити одржано већ пето полагање такси испита на градском нивоу, што значи и већи број таксиста на новосадским улицама.“
Мандић, који је на челу такси удружења које постоји већ 21 годину, поменуо је и једну од највећих бољки својих колега – ценовник – који је ове године донео само поскупљење од 15 динара по старту. Он објашњава да су таксисти четири и по године чекали на кориговање цена, те да је за то време значајно поскупело гориво, али и потрошачка корпа и рачуни. Због тога, поскупљење од 15 динара по стару је за њих недовољно.
Д. Ристић