СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ ОБЕЛЕЖИЛИ СВОЈ ДАН Повеља за проту Велизара Живановића (ФОТО)
Дан Сремских Карловаца, установљен у знак сећања на 16. септембар 1753, када су резолуцијом царице Марије Терезије стекли статус слободне војничке вароши - комунитет, обележен је јуче у Карловачкој гимназији програмом на ком су додељена највиша општинска признања.
Тај датум у богатој прошлости Карловаца има велики значај јер је означио почетак напретка и отворио пут ка томе да они постану најимућнији комунитет у Славонско-сремској војној граници.
На прошлост славне вароши осврнуо се у обраћању председник општине Сремски Карловци Дражен Ђурђић рекавши да не постоји пример да овако територијално и по броју становника мали град као сто су Карловци откупи давне 1753. године статус слободног града.
- То је углавном полазило за руком бројчано већим и богатијим варошима. Поготово је аустријским властима тешко било дати овакав старус граду који је у то време имао само 3.843 становника од тога 3.120 православних Срба. Ипак, повеља је откупљена трговацком и привредном снагом наших људи, устројством црквене јерархије у чијем крилу је рођен овај град, која је овде деловала пре свега духовно руководећи својим народом, али и великом свешћу и жељом за слободом - рекао је Ђурђић и нагласио да нама ништа није поклоњено него су то платили људи по цену личног банкротства да би унели трачак светлости и зрно слободе у своју заједницу.
По Ђурђићевим речима, Карловчани су знали да је слобода предуслов да се саграде црквени комплекси, манастири, Богословија, болница, Карловачка гимназија... Они су, како је рекао, градили све што треба да има град да би опстао и био независан.
- Данас су наши планови за развој Сремских Карливаца добили подрску АП Војводине, Републике Србије и председника Александра Вучића. Заједно са Владом Републике Србије ћемо градити наше Сремске Карловце за будуће векове, за понос оних који долазе после нас и за њихово сећање и захвалност. Ова генерација има тај велики и тежак задатак. Тој мисији смо посвећени предано - казао је Ђурђић наводећи инфраструктурну обнову, реконструкцију уливних улица у централни трг и само градско језгро, обнову фасада, градњу пристаниста, те спортских терена као пројекте чија реализација се ускоро очекује.
Добитник повеље за 2024. годину је протојереј-ставрофор Велизар Живановићу, некадашњи секретар Епархије сремске и старешина Саборне цркве у Сремским Карловцима. Како стоји у образложењу, Живановићу се повеља додељује за немерљив траг и допринос духовном раду са парохијанима Епархије сремске. Општинска награда ове године отишла је у руке уметничком руководиоцу ОКУД-а „Бранково коло“ Ђурђинки Царевић за посвећеност раду, постигнуте резултате и неговање народних игара у локалном фолклорном друштву које ове године слави пет деценија постојања.
Фудбалски клуб „Стражилово“ носилац је овогодишње захвалнице, која представља признање за постигнућа у претходној години. „Стражилову“ је она припала за прегалачки рад са младима и постигнуте резултате.
У име наградених захвалио се прота Велизар Живановић.
З. Мл.