Разбијање предрасуда о бившим зависницима
Пројекат “Кухињица отвореног срца” своју завршницу имао је јуче у Омладинском клубу “Ок” на Спенсу, када су млади имали прилике да погледају и послушају пет исповести бивших штићеника из “Земље живих”, који су се успешно запослили након терапијске заједнице.
Како је појаснила координаторка пројекта “Кухињица отвореног срца” из Удружења “Живот као инспирација” Љиљана Маширевић, тако се једна од исповести односила на животну причу штићенице која се запослила у Центру за социјални рад, док је други испунио свој сан да постане кувар, а међу презентацијама се нашла и исповест садашњег инструктора вожње...
- Све су то инспиративне приче и мислимо да је битно да немамо предрасуде према особама које су бивши зависници, те да победимо ту стигму да је “једном наркоман, увек наркоман” – напомиње Маширевић, додавши да свима треба дати шансу, те се сада мора радити на подизању свести код младих о томе да се смањи дискримација поменутих особа, колико је то могуће. – Направили смо партнерство са удружењем за борбу против наркоманије “Земља живих”, са којима дуго радимо на пројектима, а углавном се бавимо ресоцијализацијом. Едукујемо штићенике у смеру писања бизнис планова, биографије, мотивационих писама, односно припремамо их на све оно што следи, приликом изласка из заједнице. Пројекат је добио шансу захваљујући конкурсу “Млади су закон”, који је финансирало Министарство омладине и спорта, а који се бави запошљавањем и дискриминацијом младих.
Како каже, од маја су спроводили едукације из области кулинарства у терапијској заједници “Земља живих”, а један од бивших штићеника је правио демонстрације онима који су ту дошли да се тек изборе са својим демонима.
- Имали смо практичну обуку у кувању и пекарском занату, а уз то је ишао и теоријски део – објашњава наша саговорница. – Оно што је најзанимљивије од свега је што је том приликом настало шест њихових бизнис планова које ћемо разматрати, те им помоћи да се и остваре. Помогли смо у тим првим корацима који долазе по изласку из заједнице као што је начин пријаве на Националну службу за запошљавање, затим смо им објаснили које су то афирмативне мере које држава нуди, те можда неко од њих започне сопствени бизнис. Циљ ресоцијализације бивших зависника је да се охрабре и наставе да живе боље него пре заједнице.
А на завршни догађај су позвани млади који могу да чују за сам проблем који могу да имају када су зависност и дискриминација у питању. У кулинарским и пекарским производима “Кухињице отвореног срца” могли су да уживају сви присутни тог дана.
И. Бакмаз