overcast clouds
15°C
14.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СУДБИНУ СРПСКЕ ДОБРОВОЉАЧКЕ ПОРОДИЦЕ ВУКОБРАТОВИЋ ОБЕЛЕЖИО ЛОГОР У ШАРВАРУ Добро се памти дуже од зла

13.04.2025. 09:15 09:21
Пише:
Извор:
Дневник
Породична архива Вукобратовића
Фото: Породична архива Вукобратовића

Када је у редовима вихорне јуначке српске војске, после пробоја Солунског фронта, хрлио на север и запад земље која је касније постала краљевина Југославија, није Милан по шпицнамену Кевро Вукобратовић, Личанин из села Грабушић крај Коренице, мислио да ће га овај подвиг довести до патњи које је тешко замислио, до патњи за које је и Кајмакчаланска голгота била мала.

Није Милану ни на крај памети било да ће га двадесетак година по доласку на малено имање у Растини крај Сомбора, уздарје од јуначког краља Александра Ујединитеља, неко протерати са женом Маријом, после Великог рата рођеном кћери Софијом и у миру рођених петоро нејачи, да цркавају од глади, зиме и срдобоље у баракама логора у Барчу и Шарвару. Није му ни на крај памети било, али ето и томе је наредан био.

Породична архива Вукобратовића/ Слободан Вукобратовић: Важно је какав си човек
Фото: Породична архива Вукобратовића/ Слободан Вукобратовић: Важно је какав си човек

О мукама својих предака успомену и данас чува Миланов – Кевров унук Слободан Вукобратовић, успомену о времену злом у коме су мађарски фашисти јуна 1941. године, врло брзо по окупацији Бачке, покупили целокупно становништво Растине, колоније српских добровољаца из Првог светског рата и након агонизујућег пешачења до Гакова, сточним вагонима их превезли у логор у Барчу, варошицу на Драви, прекопута Вировитице. Беше их  у тим сточним вагонима 860, јер се стотинак Растинаца у тренутку депортације нашло што разбацано по Бачкој, што, као војници краљевске војске, у немачким заробљеничким логорима. У њихове скромне домове усељени су Мађари из Буковине која је потпала под Совјетски Савез и из које су  ови побегли не желећи да буду под бољшевичком влашћу. Све је Чанговима, тако их зваше, остало у кућама 28 добровољачких села-колонија јер је Србима било дозвољено да понесу, како то рече Хортијев генерал Бела Новаковић, „колико могу на једном прсту понети“.

– Из Барча су деду и бабу са децом 10. децембра ‘41 пребацили у Шарвар, у бараке са 800 дрвених лежаја на по три спрата, некадашњу свилару. Голи и боси, гладни исцрпљени, разбољевала су се и умирали најчешће деца и старци, судбина која није заобишла ни дедину кћер Стојанку која је умрла у болници у Сомбатхељу, тамо и сахрањена, али јој је крст и данас на гробљу у Шарвару. Обиђемо га, запалимо свећу, сузу пустим над теткином судбином… – прича Слободан, док нам показује фотографије на којима је и гробље шарварских сужања са 752 бела крста, иако је умрлих било више у овом логору са 10.000 заробљеника – Не треба грешити душу, опомињао ме је увек отац, и у том времену зла било је и људске доброте. Шарварци, Мађари су често долазили до жица, пребацивали храну српском робљу, тражили и добијали људе из логора да тобоже раде код њих на имањима, али су гледали да их поштеде од тешког рада и добро нахране. И то им никада Растинци нису и никад неће забо- равити – вели Слободан.

Породична архива Вукобратовића/Гробље шарварских сужања, са 752 бела крста
Фото: Породична архива Вукобратовића/Гробље шарварских сужања, са 752 бела крста

Да ли под притиском домаћег и иностраног јавног мњења након стравичног злочина Рације у Шајкашкој и Новом Саду, тек на захтев владике бачког Иринеја Ћирића, мађарске власти су током ‘42 почеле да пуштају децу из логора у српске породице које су желеле да их прихвате, па је тако Слободанов отац Никола, онако неухрањен и мусав „завршио“ у Стапару у породици Раде и Браниславке Депалов. Тек нешто старији од њихове кћери Јелице био је мажен и пажен, чуван као мало воде на длану.

– Често се отац сећао да је мајкица Браниславка седела на каучу и плела, па јој са једне стране он стави главу у крило, са друге Јелица, а она их милује. Ако је било у кући бомбона, прво га је он добио, па онда Јелица... –  сећа се Слободан очевих прича, али и прича тетке Софије коју је исто у Стапару прихватила породица Аперлић – До краја живота отац се „пазио“ са Депаловима, а и данас се и ја и моја деца међусобно посећујемо са Јелицином унуком и праунуком, јер доброта се не заборавља.

Породична архива Вукобратовића
Фото: Породична архива Вукобратовића

На срећу ни преостала деца Милана-Кевра Вукобратовића нису окончала у Шарвару, пошто су Слободановог стрица Стевана прихватили у Дероњама, а стрица Милана на салашима у Жарковцу, све на пушкомет од Стапара. Рат је одмицао, па су на гаранције некадашњих комшија и познаника и Милан и Марија пуштени из Шарвара, али српски добровољац који је прегрмео и Солунски фронт, сломљен логорским паклом није доживео ослобођење већ умире ‘44. године, не у својој кући, већ на салашу Обушковића на који су били примљени. Није се по ослобођењу породица Вукобратовић окупила на породичном гнезду одмах, требало је зановити имање што је било олакшано и поклоном једног од гаковачких Шваба од којег су добили  краву, крмачу и коња, око којих је мајци Марији помагао само син Милан. Како се кућа и имање доводило у ред, враћала су се и деца, а последњи је дошао на лето ‘45. године, после завршетка школске године и Слободанов отац Никола.

– Од оца, који се сам уверио да и у паклу можеш наћи доброту, остало нам је да ценимо сваког ко је човек. Остали смо у контакту и са Мађарима Секељима који су били у нашим кућама, а након рата били исељени у Тевел, ни сам не знам колико имамо пријатеља у Гари, мађарском селу тик преко пута српско-мађарске границе...Јер, важно је какав си човек, а не како се зовеш – вели Слободан и заклапа последњи од фото-албума Вукобратовића.

Милић Миљеновић

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар