Razbijanje predrasuda o bivšim zavisnicima
Projekat “Kuhinjica otvorenog srca” svoju završnicu imao je juče u Omladinskom klubu “Ok” na Spensu, kada su mladi imali prilike da pogledaju i poslušaju pet ispovesti bivših štićenika iz “Zemlje živih”, koji su se uspešno zaposlili nakon terapijske zajednice.
Kako je pojasnila koordinatorka projekta “Kuhinjica otvorenog srca” iz Udruženja “Život kao inspiracija” Ljiljana Maširević, tako se jedna od ispovesti odnosila na životnu priču štićenice koja se zaposlila u Centru za socijalni rad, dok je drugi ispunio svoj san da postane kuvar, a među prezentacijama se našla i ispovest sadašnjeg instruktora vožnje...
- Sve su to inspirativne priče i mislimo da je bitno da nemamo predrasude prema osobama koje su bivši zavisnici, te da pobedimo tu stigmu da je “jednom narkoman, uvek narkoman” – napominje Maširević, dodavši da svima treba dati šansu, te se sada mora raditi na podizanju svesti kod mladih o tome da se smanji diskrimacija pomenutih osoba, koliko je to moguće. – Napravili smo partnerstvo sa udruženjem za borbu protiv narkomanije “Zemlja živih”, sa kojima dugo radimo na projektima, a uglavnom se bavimo resocijalizacijom. Edukujemo štićenike u smeru pisanja biznis planova, biografije, motivacionih pisama, odnosno pripremamo ih na sve ono što sledi, prilikom izlaska iz zajednice. Projekat je dobio šansu zahvaljujući konkursu “Mladi su zakon”, koji je finansiralo Ministarstvo omladine i sporta, a koji se bavi zapošljavanjem i diskriminacijom mladih.
Kako kaže, od maja su sprovodili edukacije iz oblasti kulinarstva u terapijskoj zajednici “Zemlja živih”, a jedan od bivših štićenika je pravio demonstracije onima koji su tu došli da se tek izbore sa svojim demonima.
- Imali smo praktičnu obuku u kuvanju i pekarskom zanatu, a uz to je išao i teorijski deo – objašnjava naša sagovornica. – Ono što je najzanimljivije od svega je što je tom prilikom nastalo šest njihovih biznis planova koje ćemo razmatrati, te im pomoći da se i ostvare. Pomogli smo u tim prvim koracima koji dolaze po izlasku iz zajednice kao što je način prijave na Nacionalnu službu za zapošljavanje, zatim smo im objasnili koje su to afirmativne mere koje država nudi, te možda neko od njih započne sopstveni biznis. Cilj resocijalizacije bivših zavisnika je da se ohrabre i nastave da žive bolje nego pre zajednice.
A na završni događaj su pozvani mladi koji mogu da čuju za sam problem koji mogu da imaju kada su zavisnost i diskriminacija u pitanju. U kulinarskim i pekarskim proizvodima “Kuhinjice otvorenog srca” mogli su da uživaju svi prisutni tog dana.
I. Bakmaz