Психолошки кол центар ублажава последице пандемије коронавируса
Одмах након увођења ванредног стања још у марту, а у циљу очувања менталног здравља грађана, Дом здравља „Нови Сад“ отворио је и Психолошки кол центар, када се, путем телефонских разговора, подршком, размевањем и низом психолошких мера и поступака настојало да се ублаже или отклоне последице новонастале ситуације услед пандемије ковид-19 вирусом.
Психолошки кол-центар чине здравствени сарадници из Развојног саветовалишта, Саветовалишта за младе и Службе за здравствену заштиту деце, који помаже грађанима у превазилажењу психичких брига проузрокованих коронавирусом.
Међу запосленима у том центру су најбројнији психолози, али ту су и педагози и дефектолог. Свако од њих даје психолошке препоруке и смернице за помоћ грађанима. Тако, на пример, саветују да се обезбеде објективне и тачне информације у вези с корона вирусом у нашој средини, јер преплављеност информацијама из различитих извора умањује могућност реалне процене и адекватног рационалног реаговања у датој ситуацији.
- Будите отворени и доступни у комуникацији са члановима своје породице, разговарајте о вестима и коронавирусу на начин који је прилагођен особи и датом узрасту - поручују из центра. - Неопходно је одржавати свакодневну рутину, која ће помоћи одраслима и деци да задрже осећање сигурности, контроле и управљања властитим животима. Појединци који осећају узнемиреност, тескобу, напетост, изражену тугу, бес, панику, депресивне реакције које негативно утичу на њхово свеукупно функционисање, неопходно је да се обрате специјалистима за ментално здравље.
Психолошки кол центар Дома здравља „Нови Сад“ на услузи је свим грађанима сваког дана током недеље. Радно време је од 7 до 20 часова, а заинтересовани могу да се јаве на бројеве телефона: 021/4879-640 и 4879-641.
Такође, пожељно је одржавати комуникацију са људима из блиског окружења, уз прилагођавање актуелним условима живота и предложеним мерама од стране тима стучњака за превенцију ковид-19 вирусом. Препоручује се да грађани пажњу усмере на свакодневне активности и садржаје који им пријају, а за које можда раније нису имали довољно времена.
Пандемија, увођење ванредног стања, мере предострожности (социјална и физичка дистанца), промена уобичајеног ритма рада у свим сферама је утицала на стање продуженог стреса, осећаја несигурности, анксиозности, страха, забринутости и губитка контроле. Код људи осетљивијег менталног здравља, то је све провоцирало већ постојеће симптоме, поводом чега су се грађани у почетку најчешће и обраћали за психолошку помоћ и подршку.
- Ситуација у којој се налазимо је за све нас нова и пред свима нама су постављени нови изазови како у личном, тако и у професионалном животу и евидентно је утицала на ментално здравље становништва - кажу запослени у Психолошком кол центру. - Примили смо велики број позива од наших суграђана свих узраста, забринутих за сопствено и за здравље својих најближих. Најчешће су нам се до сада обраћали за помоћ старије и усамљене особе, особе рањивијег менталног стања, као и млађе особе забринуте за егзистенцију (породичну, материјалну, образовну, здравствену).
И. Бакмаз