Психолошка припрема првака од пресудног значаја
Почетак школовања је велика промена у животу детета. Мењају се навике, а учење постаје основна активност. По мишљењу психолога, од првог утиска детета о школи може зависити успешност целокупног образовања. Због тога је важно да он буде позитиван и да дете нема страх од непознатог.
Према речима писхолога у ОШ „Јован Дучић” Данијеле Бауцал, пожељно је да се дете психички и физички припреми за полазак у школу.
– Прваци морају да достигну одређени ниво сазнајног, емотивног и социјалног развоја, те да имају развијене одређене културно-хигијенске и радне навике да би могли обављати задатке које им поставља школа – појаснила је Данијела Бауцал. – Осим тога, значајно је да малишани имају развијене позитивне ставове према школи и учитељу.Једна од препорука је и да се школарцу обезбеди простор за рад и учење.
– Важно да дете има одређено место за рад, где ће на миру моћи да учи и пише задатке. Пожељно је да то буде увек исти простор, на којем нема много садржаја који ће одвлачити његову пажњу – рекла је наша саговорница, и додала да је најбољи метод за усвајање нових облика понашања игра, те да она не би смела да стане с доласком обавеза.
Према речима родитеља првака с којима смо разговарали, деца су углавном узбуђена и знају шта их очекује у школи. Јелена Кнежевић казала је да је свом сину дала основна упутства што се тиче понашања у школи.– У вртићу су имали прилике да сазнају како изгледа први дан школе – рекла је она. – Зна да није дозвољено шетање током часа и да мора да слуша учитељицу док предаје. Осим тога, много другара из вртића ће кренути с њим у исту школу, па ће му сигурно боравак због тога бити лакши.
Дамир Рајсембах такође је спокојан што се тиче поласка његовог детета у први разред.– Мислим да нема потребе оптерећивати децу правилима и саветима пре почетка школе – казао је Рајсембах, и појаснио да деца сама „уђу у штос” већ после неколико недеља проведених у школској клупи.
Током летњег распуста новосадске школе су искористиле прилику да улепшају простор у којем ће ученици боравити током наредне школске године. Према речима директора ОШ „Коста Трифковић” Милана Спасојевића, од ове године се примењује нови школски програм који захтева другачији приступ наставника и учитеља предмету који предају.
– Настава ће бити усмерена на исходе школовања – казао је Спасојевић. – Ђаци ће морати да знају да примене и повезују стечено знање из различитих предмета, али и да сами откивају решења. Наравно, наставници играју главну улогу у томе. Они ће међусобно морати сарађивати више него раније да би ускладили градиво. Због тога су они током летњег распуста прошли обуку да би што боље одговорили захтевима новог плана и програма.
С. Ковач