light rain
23°C
19.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ ДРАЖЕН ЂУРЂИЋ: Нећемо пропустити историјску шансу

05.09.2024. 11:24 12:20
Пише:
Извор: Ђорђе Радивојевић

Свој мандат и све што ћу за то време радити, желим да поклоним Сремским Карловцима, чије славно име изговарам са највећим поштовањем. Чека нас много посла.

Чека нас четири године у којима се морају остварити интереси грађана, њихове тежње и очекивања, и историјски задатак да будемо достојни славе Сремских Карловаца – рекао је 12. јула, на дан избора за председника општине Сремски Карловци, Дражен Ђурђић у великој сали Магистрата, у којој су одржавани народно-црквени сабори у прошлости те убаве вароши. Овог пута за „Дневник” говори о плановима за развој Сремских Карловаца, градића по много чему јединственог и специфичног. Ђурђић је дошао из света привреде, као власник винарије „Ђурђић“ и некадашњи је професионални спортиста. 

Стали сте на чело места које с правом називају Српским Сионом и бисером српске историје, духовности и културе. Какав је осећај преузети кормило једног таквог брода у ком су се одиграли значајни догађаји за српски народ?

- Од момента када су одборници Скупштине општине Сремски Карловци 12. јула одлучили да ми повере мандат за управљање Општином Сремски Карловци, првенствено ме прожима, али и надахњује осећај огромне одговорности, не само према мојим Карловчанима, него и према српској прошлости и српској будућности. Величина и значај Сремских Карловаца не мери се у бројкама, него се мери у духовности и у постигнућима, која је српски народ одавде чинио, чувајући кроз векове туђинске власти своје славно српско име, сећање на српску средњовековну царевину, односно српску државност и своју Српску православну цркву. Одговорност за управљање Сремским Карловцима заправо је одговорност за управљање местом које је сведочанство нашег историјског постојања и трајања. Такође, Сремски Карловци су једина локална самоуправа у Републици Србији, која им посебан Закон о обнови културног историјског наслеђа и подстицању развоја. Уколико будемо успешни у обнови културног историјског наслеђа и подстицању развоја Сремских Карловаца, бићемо успешни и у очувању српског идентитета. Та мисао ме у исто време и надахњује да поверени ми мандат поклоним будућности Сремских Карловаца, али и сенима наших славних предака.

Креирање културног живота

Иако слове за центар српске духовности и културе, Сремски Карловци немају установу која би преузела на себе организацију културног живота, него програме и манифестације стварају удружења грађана и организације. На првој седници Одбора за обнову и развој Сремских Карловаца наговештено је да ће се градити једна таква установа.

- Не мислим да је нужно лоше да у организацију културног живота учествују удружења и организације. За мене као председника општине и по филозофији живота и начину размишљања, пре свега привредника, најважнији је укупни резултат који неко може да испоручи на одређеном плану. У том смислу је врло битно да локална удружења грађана активно укључим у креирање културног живота Сремских Карловаца. Ипак, по овом питању сматрам да значајну улогу треба да узме и Одбор за обнову и развој Сремских Карловаца. Овај одбор чине значајни људи из својих бранши, који саветодавно могу да укажу општинској управи на пожељне правце у развоју и организацији културног живота Сремских Карловаца. Мислим да ће се најбољи резултати постићи у синергији ова два фактора.


На конститутивној скупштинској седници сте рекли да новој власти време почиње да тече истог момента „да ради и да гради и да Карловце ваздигне на место на које су нас преци заветовали“. Шта је то потребно учинити да би они досегли то место?

- Мој циљ је да Сремске Карловце учинимо местом у којем се на најбољи начин стапају традиција и историја, али и савремено и модерно. На првом месту ми морамо елиминисати инфраструктурне проблеме који су оптерећивали живот Карловчана паралелно са унапређењем центра и обогаћивањем туристичке понуде. Када је у Карловцима направљена станица брзог воза и када се заврше Фрушкогорски коридор и мост код Текија, Карловци ће постати изузетно атрактивна туристичка дестинација са својим винаријама. То је шанса коју не смемо и нећемо пропустити. Уз помоћ Владе Србије и председника Милоша Вучевића, а на првом месту председника Александра Вучића, историјску шансу коју су Карловци дуго чекали, нећемо пропустити. Али нећемо занемарити и потребе наших суграђана и комшија. Канализациона, путна и у сваком смислу општа инфраструктура морају да се доведу на ниво који Карловцима припада. Природно је да у томе најтешње сарађујемо са Новим Садом и зато користим прилику да се захвалим градоначелнику Милану Ђурићу што ме је примио неколико дана након именовања у моју прву радну посету на којој смо договорили заједничке аспекте сарадње.

После дугогодишње паузе, 2018. покренута је поново обнова културно-историјског наслеђа Сремских Карловаца, а три године касније усвојен и нови закон који ближе дефинише ту област. Сведоци смо да се од тада доста урадило када је реч о обнови. На шта се може у наредним годинама рачунати када говоримо о бризи државе о Карловцима?

- Може се рачунати на озбиљан и марљив рад ако хоћемо да стигнемо тамо где припадамо. То мора да схвати и разуме цела заједница, цео народ и цела држава да је рад наша шанса да створимо Србију за будућност и за победе. Премијер Милош Вучевић је лепо навео да гесло нове Владе Србије гласи „Србија ради“. И то је наша суштина и насушна потреба. Да радимо плански и организовано. Ниједан састанак није сувишан, ни једно заједничко саветовање са добронамерним људима. Председник Вучић целој Србији створио је основ, мотор развоја који се зове Експо 2027 и разрадио је могућности ове манифестације кроз програм „Скок у будућност“. Наше је само да то следимо, да се домаћински и одговорно понашамо. Подсећам све да је 2027. готово сутра и да нас чека огроман посао да искористимо шансу да Сремске Карловце и Србију винемо у будућност. процена је да ће у 2027. години Србију посетити три милиона људи. Огроман број њих доћи ће у Карловце.

Ја сам спреман да радим даноноћно да имплементирамо Закон о обнови културно–ис­торијског наслеђа и подстицају развоја Сремских Карловаца. Морам да кажем да је председница Покрајинске владе Маја Гојковић такође истакла спремност да ваздигнемо Карловце као и да имам пуно поверење у Одбор за обнову и развој Сремских Карловаца.


Помоћ за покретање бизниса

Споменули сте у свом експозеу да ће нова општинска власт створити услове за отварање нових радних места и омогућити услове живота који ће бити гарант останка људи. Где видите могућност за тако нешто? 

- Мислим искрено да постоје све шансе да се у наредном периоду незапосленост у Сремским Карловцима готово искорени. И не само то, потребно је да наши грађани остану да раде у Карловцима. Шансу за ово видим у породичном и успешном малом и средњем бизнису. Са мојим сарадницима радићу на оснаживању отварања малих породичних предузећа и предузетничких радњи и пружању помоћи суграђанима на том плану. У том смислу заједно са покрајинском и републичком администрацијом радићемо на доступности пројеката који помажу покретање сопственог бизниса и јачање и помоћ постојећим малим и средњим предузећима. Туризам је огромна шанса и ми морамо имати филозофију и свест туристичког места. Останак људи ћемо обезбедити хитним побољшањима инфраструктурног стања и за те интервентне мере и активности као што је решавање проблема атмосферске канализације формираћемо интервентне тимове уз помоћ Града Новог Сада и других партнера Сремских Карловаца.


Сремски Карловци су место са доста нерешених комуналних проблема. Недостатак атмосферске канализације нарочито долази до изражаја приликом обилнијих падавина, од три гробља, само једно има капелу која се користи, а ниједно катастар гробних места, при чему не треба заборавити да су на њима сахрањене многе значајне личности, јавна расвета је годинама критична као и путна инфраструктура...

- Да, у праву сте када кажете да су Сремски Крловци место са доста нерешених комуналних проблема. За то има и објективних разлога, али је тачно када кажемо да се могло и морало, по том питању, више урадити. Наиме, Сремски Карловци имају највиши степен заштите Републике Србије који спроводи Републички завод за заштиту споменика културе, то је ограничавајући фактор за све инфраструктурне радове. Када томе додамо да се за протеклих 80 година, само последње две деценије улаже у инфраструктуру, онда је све много јасније. Сада је дошло време да ту слику променимо. У предходном периоду урађено је много на изради пројектно-техничке документације и исходовању грађевинских дозвола, пре свега мислим на четири уливне улице у централни трг, чија реконструкција је предуслов за коначну реконструкцију главних тргова Бранка Радичевиће и патријарха Бранковића, што ће све резултирати решавањем изазова који се тичу атмосферске канализације, али не само то, него и полагање у земљу електроинсталација, замена водоводних инсталација које су старе више од 50 година, због чега нам се често дешавају хаварије, и свих других инсталационих водова који ће бити спуштени у земљу, те на крају завршно урађене саобраћајнице и пешачке зоне. 


Развој туризма

Туризам је развојна шанса Сремских Карловаца. Како оцењујете стање у том сектору и у ком смеру треба још радити?

- Стање у сектору туризма је препуно изазова и потенцијала за огроман развој што се Сремских Карловаца тиче. Ако анализирамо економске показатеље у 2023. години на нивоу Србије у оквиру услуга смештаја и исхране процењен је реални раст угоститељства од 8,8 одсто, док је број ноћења туриста повећан за 1,9 одсто. Бројке ће посебно расти када се у рачуницу узме одржавање Експа 2027 године и ми морамо да створимо капацитете за толики прилив гостију . Вински туризам је наша јединствена шанса. Оно што карловачким и генерално сремским винарима недостаје су смештајни капацитети.


Председник сте општине која може да се подичи највећим бројем регистрованих винарија на Фрушкој гори ако не и шире, а и сами долазите, између осталог, из тог сектора. У време предизборне кампање потписан је споразум о разумевању са кинеским партнерима о извозу бермета на њихово тржиште. Докле се стигло на том пољу и шта су потребе карловачких виноградара и винара на које локална самоуправа може да одговори?

- То је историјски споразум јер смо по први пут отворили тржиште за све чланове карловачког удружења винара. Пратим реализацију тог меморандума јер је за општину од изузетне важности развој виноградарства и винарства. У периоду од највише два месеца биће отворен продајни центар наших винара, што је предуслов да њихова вина стигну у Кину.

Кинески пријатељи по­звали су све наше винаре да доставе информације о својим производима и да попуне одговрајућу документацију потребну за извоз и верујем да ће већ у септембру кренути прва испорука на кинеско тржиште. Ту није крај! Кључну улогу игра управо продајни центар у Сремским Карловцима, у оквиру којег ће кинески туристи, којих је у последњој години више од 50 одсто од укупног броја посетилаца, моћи да помоћу скенирања одређеног кјуар кода обаве набавку карловачких вина која су prеthodno већ извезена у Кину. Тако ће робу добити у року од 48 часова на територији целе НР Кине, чиме се омогућава већи обим и бржа куповина, што је због начина путовања и даљине дестинације до сада био непремостив проблем. Улога општине је да помогне Удружењу винара и обезбеди погодан пословни простор намењен за продајни центар.


Пут за Стражилово

Реконструкција пута до Стражилова пројекат је о ком се говори већ дуги низ година. Да ли су завршени израда пројекта и експропријација земљишта, и када може да се очекује да ће се кренути и реализацију?

- Објављен је Јавни позив за израду главног пројекта за извођење радова, након чије израде се ствара могућност за реализацију целокупног пројекта, односно изградње саобраћајнице од насеља Белило до Стражилова, тачније до улаза у зону Националног парка Фрушка гора. У prеthodnom период израђен је и усвојен план детаљне регулације ове деонице и експропријација земљишта. Рок за израду техничке документације за извођење радова биће не дужи од три месеца, тако да већ почетком идуће године крећемо са реализацијом пројекта

 

Зорица Милосављевић

Аутор:
Пошаљите коментар
КАРЛОВАЧКЕ ШКОЛЕ СА НОВИМ ИЗГЛЕДОМ ДОЧЕКУЈУ ЂАКЕ Унутрашњост богословије и фасада осмолетке у новом руху

КАРЛОВАЧКЕ ШКОЛЕ СА НОВИМ ИЗГЛЕДОМ ДОЧЕКУЈУ ЂАКЕ Унутрашњост богословије и фасада осмолетке у новом руху

04.09.2024. 16:12 16:27
СТО ДВАДЕСЕТ ГОДИНА КАРЛОВАЧКОГ - ПРВОГ СРПСКОГ СОКОЛСКОГ ДРУШТВА Неславан крај напредног покрета

СТО ДВАДЕСЕТ ГОДИНА КАРЛОВАЧКОГ - ПРВОГ СРПСКОГ СОКОЛСКОГ ДРУШТВА Неславан крај напредног покрета

25.08.2024. 12:40 13:09
НА СЕДМОМ „КАРЛОВЦИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛУ” „Дан за нас” најбољи филм

НА СЕДМОМ „КАРЛОВЦИ ФИЛМ ФЕСТИВАЛУ” „Дан за нас” најбољи филм

27.08.2024. 09:45 09:52