Пракса у компанији „Шнајдер електрик”: Прилика за усавршавање, али и запослење
Као студент треће године енергетике, електронике и телекомуникација на Факултету техничких наука Петар Балаша је започео праксу у компанији „Шнајдер електрик“, свестан тога да ту има прилику да учи од најбољих у области електроенергетике.
На факултету је пронашао оно што га највише занима, а уверен је у то да је енергетика прошлост, садашњост и будућност развоја човечанства.
– Пракса у „Шнајдеру” за мене представља прилику да учим од најбољих у својој струци, усмеравам се и усавршавам за време студија –истиче Балаша, који своју будућност види управо у тој компанији. – Имам одличног ментора који је увек на располагању и труди се да ми максимално помогне око факултетског градива, као и проналажења неопходне литературе.
Наш саговорник напомиње да жели да научи што је више могуће, да би у будућности евентуално могао да настави рад у иностранству, у склопу неких огранака компаније „Шнајдер електрик”.
Петров ментор Јован Дојић уједно је и руководилац Департмана за електроенергетске системе у оквиру сектора за испоруку пројеката – вођење департмана, који се састоји од четири тима. Основна делатност тих тимова је да својом ескпертизом из области електроенергетике пруже подршку извршењу АДМС (Адванце Дистрибутион Манагемент System) пројеката широм света.
Основни и најпознатији производ компаније софтвер АДМС (Адванце Дистрибутион Манагемент System) представља напредно и иновативно решење које омогућава управљање системима за пренос и дистрибуцију електричне енергије. Тај програм инсталиран је у више од 80 електропривреда широм света, 170 контролних центара, с укупно 400 милиона потрошача електричне енергије.
Осим тога, важно је напоменути да Развојни центар „Шнајдер електрика” окупља више од 1.000 стручњака из области електроенергетике и рачунарства и има вишегодишњу сарадњу с универзитетима, електродистрибутивним компанијама, консултантским кућама из области интеграције система, произвођачима електричне енергије, као и интеграторима широм света.
– Пре готово десет година почео сам као пројектни инжењер за испоруку АДМС пројекта, а затим сам прешао на позицију руководиоца тима, одакле сам пак дошао на садашње место руководиоца службе инжењеринга електроенергетских система – објаснио је Дојић. – На различите начине сам био укључен у имплементацију више од десет АДМС пројеката широм света, а ако бих морао да издвојим најлепша искуства, то би свакако био рад на пројектима у Скандинавији.
Јован Дојић напомиње да му је циљ да искуство стечено у раду и руковођењу пројектима искористи да би допринео да тимови у Департману расту и напредују, те да сви заједно унапреде начин на који се изводе АДМС пројекти.
– Будући да тим из којег сам потекао има искуства с регрутацијом младих инжењера, од раних периода каријере посвећен сам менторском раду – нагласио је Дојић, и додао да у Развојном центру компаније „Шнајдер електрик” тренутно има 83 стипендиста, на чијем се стручном усавршавању и даљем развоју свакодневно ради.
Ј. Вукашиновић
Пројекат „Нови Сад – ИТ центар, од образовања до запослења” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.