broken clouds
18°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пракса у компанији „Шнајдер електрик”: Шанса за усавршавање и рад с најбољима

11.11.2020. 12:56 12:59
Пише:
Извор: Printscreen

Заљубљен у математику и рачунаре, Стефан Зиндовић „пронашао” је свој позив на Факултету техничких наука и тренутно је на четвртој години студија на Смеру рачунарство и аутоматика.

Да би усавршио, али и научио да примени стечена знања, одлучио је да се и пре дипломирања придружи тиму компаније „Шнајдер електрик” (Schneider Елецтриц). Он је, иначе, један од 83 стипендиста те компаније, а праксу обавља у Развојном центру у Новом Саду.

– Свиђа ми се што ћу, као будући софтвер инжењер, имати прилику да учествујем у развоју и дизајну софтверских решења, која ће директно утицати на велики број корисника, што пак нуди могућност решавања изазовних техничких проблема – објаснио је Зиндовић избор свог занимања и досадашња искуства. – Много је простора за учење и усавршавање, као и прилике да се акумулирано знање и искуство свакодневно примени у побољшању производа.

У Развојном центру велику пажњу посвећују образовању и стипендирању студената електроинжењерске струке, као и њиховом професионалном усавршавању, а наш саоговорник каже да се за праксу у „Шнајдер електрику” одлучио јер сматра да та компанија, у поређењу с другим фирмама, има свој оригинални производ који је најбољи у тој области.

– Софтвер за управљање дистрибутивним мрежама омогу­ћава стабилно и економично напајање електричном енергијом, и то је комплексан програм који, осим што опслужује велики број корисника у сваком тренутку, нуди и веома велике техничке изазове – објаснио је Зиндовић. – Одржавање и даљи развој захтева ангажовање много људи, који се баве специфичним и различитим компонентама система, па је тако могуће усавршавати се у различитим областима. Будући да компанија дуги низ година подржава студенте, самим тим је и организација праксе на заиста високом нивоу.


Више од 1.000 стручњака

Развојни центар „Шнајдер електрика” окупља више од 1.000 стручњака из области електроенергетике и рачунарства и има вишегодишњу сарадњу с универзитетима, електродистрибутивним компанијама, консултантским кућама из области интеграције система, произвођачима електричне енергије, као и интеграторима широм света.

Водећи производ компани­је софтвер АДМС (Адванце Дистрибутион Менагемент System) представља напредно и иновативно решење које омогућава управљање системима за пренос и дистрибуцију електричне енергије. Тај програм инсталиран је у више од 80 електропривреда ши­ром света, 170 контролних центара, с укупно 400 милиона потрошача електричне енергије.


Наш саговорник наводи да је кроз праксу стекао коплетну слику о томе како функционише развојни тим, те да програм стипендирања нуди постепени прелаз од студентских обавеза, учења новог теоријског знања, до практичне примене. Уз ментора и кроз разне техничке тренинге научио је, како каже, доста добих принципа из индустрије, а планира да остане у „Шнајдер електрику”.

Стефанов ментор Марко Ивановић, један је од вођа тима (теам леад) Развојног центра у Новом Саду, а рад са студентима му, напомиње, представља изазов, али и велику одговорност.

– Моја улога је, између осталог, и постизање високог учинка тима, помагање колегама и грађење тимског духа и културе – објаснио је Ивановић, који је и сам имао „студентски стаж” у компанији „Шнајдер електрик”. – Менторски рад је лепа ствар и битан корак у формирању каријере, како личне, тако и студентове. Млади жељни знања мотивишу и нас, менторе, да будемо бољи и несебично делимо своја знања.

Марко Ивановић је од 2014. године био софтвер девелопер (software developer), а 2019. преузима позицију тим-лидера „нетворк вјуер тима” (Теам леад Network Viewer). – С обзиром на то да смо део сектора који је задужен за развој базног решења на који се ослања цео наш софтвер, поносни смо на сваки успешно испоручени пројекат јер знамо да део заслуга припада и нама – навео је Ивановић, и истакао да су његови даљи планови константно учење и унапређивање себе да би помогао тиму да што спремније и боље дочека будуће изазове.

Ј. Вукашиновић

ПројекатНови СадИТ центар, од образовања до запослењасуфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац

Аутор:
Пошаљите коментар
Шнајдер електрик даје шансу младима

Шнајдер електрик даје шансу младима

19.10.2020. 09:12 12:35