Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Одборници одлучили: Октобарска награда "Дневнику" на 75. рођендан

19.10.2017. 19:40 19:45
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Овогодишњи добитници Октобарске награде јесу "Дневник" и Галерија Матице српске, док су одборници Скупштине града једногласно усвојили предлог да Новембарску повељу за 2017. годину понесу Дом здравља "Нови Сад" и спортиста и хуманитарац Горан Бајшански.

Свечаној седници градског парламента присуствовало је 70 од 78 одборника и одборница, чланови Градског већа и градоначелник Милош Вучевић, који је изјавио да је овогодишњи мањи број лауреата начин да се укаже на значај ових градских признања.

„Када је реч о Галерији матице српске довољно је рећи 170 година постојања, такође и Дневник, који је једини дневни лист у Војводини на српском језику и ћириличном писму, траје 75 година. Дом здравља Нови Сад ове године пуни 50 година, а мислим да је најстарија здравствена установа тог типа у Србији. Горан Бајшански се, према оцени Комисије, истакао на друштвеном плану и показао на властитом примеру како може да се помогне заједници,  и то је порука да Град препознаје суграђане који личним пожртвовањем помажу другима“, рекао је Вучевић, додавши да би га изненадило да неко од одборника има нешто против овакве одлуке скупштинске Комисије за доделу признања.

Поводом 23. октобра, Вучевић је рекао да је то дан ослобођења од фашизма и да не сме бити заборављен.

„Морамо бити свесни жртава свих оних који су дали своје највредније да би могли да живимо у слободи и да би Нови Сад данас могао да буде Европска престоница културе. Тај датум, као и 9. новембар 1918. године јесу светли дани у историји града, а са историјског аспекта увек се могу отварати питања да ли је било нежељених дешавања након 23. октобра 1944. Године“, истакао је Вучевић и додао да је сам значај победе над фашизмом и нацизмом, после великог страдања Новосађана, неупитан.

„Нови Сад је данас град који сигурно прелази у поламилионски средњоевропски град и нама остаје да то прихватимо са социолошког аспекта. Да прихватимо да не можемо да конзервирамо цео град, да конзервирамо живот, а да апсолутно не смемо да заборавимо традицију и клутурно-историјско наслеђе и све оно што чини Нови Сад. Морамо да знамо шта значи 300 година Алмашког краја, а сам град има 269 година. Нови Сад мора да прихвати да није могуће поредити време с краја седамдесетих и почетка осамдесетих година прошлог века и садашњи тренутак. Живот иде, и зато не би требало да се плашимо да се Нови Сад развија, да се плашимо да Нови Сад расте, да има нове објекте и пре свега нове грађане. Нови Сад има своје проблеме, али и много више врлина, али и Новосађани и сви остали мораћемо више да радимо да би љубав према граду и конкретно показали“,  изјавио је Вучевић додавши да Нови Сад има потенцијал и да у Србији може да буде пример другима.

На почетку свечане седнице одборници и одборнице су минутом ћутања одали пошту недавно преминулом дугогодишњем културном раднику и добитнику Октобарске награде Града Новог Сада за 2015. годину Исмету Атићу. Затим је председница Комисије за обележавање празника и доделу признања и заменица председника Скупштине Бранка Бежанов образложила  предлоге, те је тако Галерији Матице српске Октобарска награда додељена је за изузетна остварења у области културе и уметности, постигнута прикупљањем, проучавањем, заштитом и представљањем културног наслеђа и уметничких вредности српског народа у земљи и иностранству током 170 година, као и за подстицање савременог уметничког стваралаштва, чиме је постала чувар националног културног наслеђа.

Седница Скупштине града Новог Сада Фото: Dnеvnik.rs/R. Хаџић

Нашем листу Октобарска награда додељена је за изузетне резултате постигнуте у области новинарства и информисања током 75 година рада, очувању српског језика и ћириличног писма, као и одупирању свеприсутној таблоидизацији медија. Дому здравља „Нови Сад“ Новембарска повеља додељена је за разултате остварене у пружању примарне здравствене заштите током 50 година рада и за допринос очувању здравља становништва унапређењем превентивних здравствених услуга. Светском и европском шампиону у савате боксу и хуманисти Горану Бајшанском Новембарска повеља додељена је за несебичан рад у организовању хуманитарних и спортских активности у циљу пружања помоћи болесним и социјално угроженима, чиме је постао узор суграђанима и доказао да је брига о другима највиша људска и друштвена вредност, казала је Бежанов.

Из редова опозиције упућене су критике на избор "Дневника", јер се, по Ђурађу Јакшићу (СРС), последњих година претворио у страначки билтен Српске напредне странке, док је, по њему, за време ДОС-а било још горе. Он је ипак пожелео нашем листу срећу и ушпех, и додао да ће подржати предлог када "Дневник" буде објективно извештавао. И др Вељко Крстоношић (ДС) имао је примедбу на уређивачку политику "Дневника", мада су за њега спорне деведесете године и период после 2012. године. Како је рекао "Дневник" ипак има велику традицију, те су одборници ДС-а приликом гладсања били уздржани, док су радикали гласали против. У одбрану предлога Комисије стао је одборник Саша Новаковић из Покрета за обнову Краљевине Србије, који је рекао да је зачуђен злонамерним коментарима, рекавши да је традиција једно, а уређивачка политика друго. Он је казао да је "Дневник" симбол Новог Сада и његов сведок кроз време, као други најстарији лист у држави после "Политике". Он је казао да се "Дневник" укључио у савремене медијске токове са интернет издањем, а да се наградом не потврђује само вредност бренда, већ одаје почаст људима који су 75 година бележили живот Новог Сада. За остала три предлога Скупштина је гласала унисоно.

Октобарска награда додељује се поводом обележавања 23. октобра, Дана ослобођења Новог Сада. Новембарска повеља Новог Сада додељује се поводом обележавања 9. новембра 1918. године, дана када је српска војска ослободила Нови Сад и 25. новембра 1918. године, дана када је Велика Народна Скупштина Срба, Буњеваца и других Словена Баната, Бачке и Барање, донела Одлуку о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.

Овогодишњим лауреатима највиша градска признања биће додељена на свечаности у Градској кући, у понедељак, 23. октобра.

С. Кр.

Пише:
Пошаљите коментар
Октобарска награда „Дневнику“ и Галерији Матице српске

Октобарска награда „Дневнику“ и Галерији Матице српске

18.10.2017. 09:04 09:08