Октобарска награда „Дневнику“ и Галерији Матице српске
Октобарска награда Новог Сада за текућу годину требало би да буде додељена „Дневнику“ и Галерији Матице српске, док би Новембарску повељу требало да понесу Дом здравља „Нови Сад“ и Горан Бајшански.
Наиме, у сазиву сутрашње свечане седнице Скупштине града, управо су то четири тачке дневног реда, предлоге је одредила скупштинска Комисија за обележавање празника, доделу признања и међуградску сарадњу у земљи и иностранству, док ће завршну реч о њима дати одборнице и одборници градског парламента.
Предлог да наш лист понесе високо градско признање поднела су три академика Српске академије наука и уметности – Стеван Пилиповић, Миро Вуксановић и Теодор Атанацковић, од којих су Пилиповић и Атанацковић и сами лауреати Октобарске награде, док је Вуксановић добитник НИН-ове награде. У образложењу је, између осталог, наведено да је „Дневник“, који ове године пуни 75 година, најстарији дневни лист на српском језику који излази у Војводини, а други по старости у Србији, те лист који је отворен за нове идеје, увек спреман да допринесе развоју друштва, науке, културе. Истакнуто је и да се „Дневник” успешно одупире свеопштој таблоидизацији медија и да се све време штампа на ћирлици.
Галерију Матице српске предложио је Универзитет у Новом Саду, а предлог су подржали и Библиотека Матице српске, новосадски Огранак САНУ, Покрајински завод за заштиту споменика културе, Предшколска установа „Радосно детињство“, новосадска црквена општина Српске православне цркве и Туристичка организација Новог Сада. Галерија Матице српске, стоји у предлогу, један је од најстаријих и најбогатијих националних уметничких музеја у региону, основана је 1847. године у Пешти у оквиру Матице српске, и истовремено је модеран европски музеј.
Српско лекарско друштво предложило је Дом здравља „Нови Сад“ за Новембарску повељу, с образложењем да је пружање здравствених услуга у Дому здравља „Нови Сад“ интензивно и доступно, те да је од 2012. до 2016. године број пружених здравственх услуга порастаочетвртину, да је смањен црни биланс оболевања и умирања од болести које се могу на време открити и лечити, те да има велику улогу у премошћавању примарног и терцијарног нивоа здравствене заштите. Даље се наводи да су током prеthodnе године све службе Дома здравља, који пуни 50 година рада, пружиле 6.303.069 разноврсних услуга.
За исто високо признање, светског и европског шампиона у савате боксу Горана Бајшанског предложили су новинарка и спортискиња Сандра Зекић, Градски рукометни савез Новог Сада, Савате клуб „Војводина“, Еколошко-хуманитарно удружење „Чепом до успеха“, Фондација „Тијана Јурић“ и Савате савез Србије. У иницијативи се, између осталог, наводи да Бајшански промовише спорт и свој град, да организује низ хуманитарних акција и учествује у њима, помаже слична удружења и учествује у манифестацијама хуманитарног и спортског карактера.
С. Кр.