Мапа Удружења Сценаторија, водич кроз приче Подграђа
НОВИ САД: Подграђе Петроварадинске тврђаве није баш онакво како нам се на први поглед чини – оронуло, без скривених прича и романтичних мистерија. Напротив.
Осим оног видљивог, као и историјског аспекта који је многима непознат, Градић је некада другачије изгледао, имао је објекте који га више не красе, али зато још увек има људе који га се сећају из „давнина” и људе који желе да те приче допру до шире јавности.
Новосадско Удружење „Сценаторија” покренуло је пројекат „Приче подграђа” који је резултирао несвакидашњом мапом подножја Петроварадинске тврђаве, а који ће бити крунисан својеврсном шетњом кроз тај део Петроварадина.
Основни циљ пројекта је едукација и упознавање грађана с богатим културним наслеђем подграђа кроз директан контакт с градом у стручно вођеним шетњама и кроз атрактиван штампани материјал, мапу, објашњава Катарина Дајч из „Сценаторије”, додајући да је идеја да суграђане упознају са ширим урбаним/архитектонским и друштвено-историјским контекстом подграђа и његовим занимљивим причама.
Како је даље казала, циљ им је и да својим доприносом подрже обнову фасада Доњег града и да сагледају како је било, како би могло бити, и да замисле колико би тек племенит и по мери човека био тај амбијент да у њему нема аутомобилског саобраћаја.
Мапа „Приче подграђа” настала је као логичан и природан наставак досадашњих едукативних активности Удружења „Сценаторија” јер се тематски и типски директно наставља на неколико prеthodno реализованих: стручно вођене шетње тематски везане за публикације које се баве грађеним наслеђем, као и саме публикације које је то Удружење приредило и одштампало.
Сматрамо да је документовање и одговарајуће представљање грађеног наслеђа веома важно за културу сећања, чему желимо активно да допринесемо кроз публиковање едукативног и атрактивног садржаја и организовањем комплементарне активности, каже наша саговорница.
Како је истакла, Стратегија културног развоја града Новог Сада наводи да је „право на културно наслеђе основно право сваке групе и појединца” и због тога су осмислили пројекат који на паметан и пријемчив начин анимира грађане да упознају, али и одговорно и активно користе то наслеђе подграђа Петроварадинске тврђаве.
Удружење „Сценаторија” чине Миљена Вучковић, Катарина Дајч, Ненад Шегуљев и Мирослав Дајч, који се позабавио графичким приређивањем мапе, док им се на пројекту придружила и Соња Бајић која је урадила илустрацију.
Већина нас Новосађана воли и зна Тврђаву, али ово је за мене био следећи ниво истраживања и информација, каже Соња Бајић и додаје да се труди да направи да мапе буду визуелно занимљиве, лако читљиве и, пре свега, да привуку „читаоца” да дође и истражи место.
Промоција Мапе је предвиђена за фебруар, али тачан датум још није познат.
Идеја је да буде организована као шетња грађана кроз тај део Петроварадина заједно са свима који су учествовали у реализацији пројекта.
Током шетње ћемо делити и промовисати мапу, а заинтересовани који буду спречени да дођу, моћи ће да добију свој примерак контактирањем „Сценаторије” преко електронске поште (scenatoriagmail.com) или друштвених мрежа, а онда да сами у свом ритму откривају подграђе и његове приче, каже Катарина Дајч.
Неки од мени омиљених детаља с карте су цртежи балске ципеле, веша на штрику и бећара с Официрца. Као и обично, и ова мапа је испала комбинација чињеница и веселих цртежа, каже Бајић.
„Сценаторија” тим је радио на пројекту од јуна до новембра прошле године, али истраживања и документовање доступног материјала потрајало је много дуже, годинама.
Такав резултат не би постигли да није било финансијске подршке Градске управе за културу, као и Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада.
Л. Радловачки