Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mapa Udruženja Scenatorija, vodič kroz priče Podgrađa

20.01.2018. 13:26 13:31
Piše:
Foto: scenatoria.wixsite.com

NOVI SAD: Podgrađe Petrovaradinske tvrđave nije baš onakvo kako nam se na prvi pogled čini – oronulo, bez skrivenih priča i romantičnih misterija. Naprotiv.

Osim onog vidljivog, kao i istorijskog aspekta koji je mnogima nepoznat, Gradić je nekada drugačije izgledao, imao je objekte koji ga više ne krase, ali zato još uvek ima ljude koji ga se sećaju iz „davnina” i ljude koji žele da te priče dopru do šire javnosti.

Novosadsko Udruženje „Scenatorija” pokrenulo je projekat „Priče podgrađa” koji je rezultirao nesvakidašnjom mapom podnožja Petrovaradinske tvrđave, a koji će biti krunisan svojevrsnom šetnjom kroz taj deo Petrovaradina.

Osnovni cilj projekta je edukacija i upoznavanje građana s bogatim kulturnim nasleđem podgrađa kroz direktan kontakt s gradom u stručno vođenim šetnjama i kroz atraktivan štampani materijal, mapu, objašnjava Katarina Dajč iz „Scenatorije”, dodajući da je ideja da sugrađane upoznaju sa širim urbanim/arhitektonskim i društveno-istorijskim kontekstom podgrađa i njegovim zanimljivim pričama.

Kako je dalje kazala, cilj im je i da svojim doprinosom podrže obnovu fasada Donjeg grada i da sagledaju kako je bilo, kako bi moglo biti, i da zamisle koliko bi tek plemenit i po meri čoveka bio taj ambijent da u njemu nema automobilskog saobraćaja.

Mapa „Priče podgrađa” nastala je kao logičan i prirodan nastavak dosadašnjih edukativnih aktivnosti Udruženja „Scenatorija” jer se tematski i tipski direktno nastavlja na nekoliko prethodno realizovanih: stručno vođene šetnje tematski vezane za publikacije koje se bave građenim nasleđem, kao i same publikacije koje je to Udruženje priredilo i odštampalo.

Smatramo da je dokumentovanje i odgovarajuće predstavljanje građenog nasleđa veoma važno za kulturu sećanja, čemu želimo aktivno da doprinesemo kroz publikovanje edukativnog i atraktivnog sadržaja i organizovanjem komplementarne aktivnosti, kaže naša sagovornica.

Kako je istakla, Strategija kulturnog razvoja grada Novog Sada navodi da je „pravo na kulturno nasleđe osnovno pravo svake grupe i pojedinca” i zbog toga su osmislili projekat koji na pametan i prijemčiv način animira građane da upoznaju, ali i odgovorno i aktivno koriste to nasleđe podgrađa Petrovaradinske tvrđave.

Projekat je namenjen svim sugrađanima, a pre svega mladima koji nemaju priliku da se edukuju o graditeljskoj zaostavštini Tvrđave u zvaničnim sistemima obrazovanja, poručuje Dajč.

Udruženje „Scenatorija” čine Miljena Vučković, Katarina Dajč, Nenad Šeguljev i Miroslav Dajč, koji se pozabavio grafičkim priređivanjem mape, dok im se na projektu pridružila i Sonja Bajić koja je uradila ilustraciju.

Većina nas Novosađana voli i zna Tvrđavu, ali ovo je za mene bio sledeći nivo istraživanja i informacija, kaže Sonja Bajić i dodaje da se trudi da napravi da mape budu vizuelno zanimljive, lako čitljive i, pre svega, da privuku „čitaoca” da dođe i istraži mesto.


Promocija u vidu šetnje

Promocija Mape je predviđena za februar, ali tačan datum još nije poznat.

Ideja je da bude organizovana kao šetnja građana kroz taj deo Petrovaradina zajedno sa svima koji su učestvovali u realizaciji projekta.

Tokom šetnje ćemo deliti i promovisati mapu, a zainteresovani koji budu sprečeni da dođu, moći će da dobiju svoj primerak kontaktiranjem „Scenatorije” preko elektronske pošte (scenatoriagmail.com) ili društvenih mreža, a onda da sami u svom ritmu otkrivaju podgrađe i njegove priče, kaže Katarina Dajč.


Neki od meni omiljenih detalja s karte su crteži balske cipele, veša na štriku i bećara s Oficirca. Kao i obično, i ova mapa je ispala kombinacija činjenica i veselih crteža, kaže Bajić.

„Scenatorija” tim je radio na projektu od juna do novembra prošle godine, ali istraživanja i dokumentovanje dostupnog materijala potrajalo je mnogo duže, godinama.

Takav rezultat ne bi postigli da nije bilo finansijske podrške Gradske uprave za kulturu, kao i Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada.

L. Radlovački

 



 

Piše:
Pošaljite komentar
Obnovljene fasade Podgrađa na udaru saobraćajne prljavštine

Obnovljene fasade Podgrađa na udaru saobraćajne prljavštine

23.12.2017. 20:31 20:33
Ne prljaj. Nemaš izgovor: Podgrađe bez smeća, čepovi sakupljeni

Ne prljaj. Nemaš izgovor: Podgrađe bez smeća, čepovi sakupljeni

08.07.2017. 20:03 20:07