КРАТКА ШЕТЊА НЕКАДАШЊИМ НОВИМ САДОМ: Док је Нова била стара, а Стара нова Детелинара
Нови Сад се одвајкада шири, међутим савременим становницима, пред чијим очима данашњи развитак делује никад бржи и уочљивији, памте и другу половину прошлог века, када је град почео највише да мења свој лик. Одређени делови су се „прешминкавали” и „дошминкавали” брже него неки други, а међу њима су посебно на удару били рубови града, који данас то, пак, више нису, међу којима су и Стара, односно Нова Детелинара, које се и виде на приложеној фотографији, насталој 1987. године из ваздуха.
Први и Други светски рат били су често једна од већих прекретница на овим просторима, па су тако условљавали промене и у градским срединама.
Како је подручје данашњих Детелинара било углавном под детелином (због које је, јелте, и добило назив), након Првог светског рата пољопривредне парцеле су додељиване аграрним интересентима, али и плацеви за приземну градњу кућа, и то у делу између данашњих улица Бранка Бајића и Јанка Веселиновића.
После Другог светског рата изградња се ширила северно од Корнелија Станковића (тада називаној Нова Детелинара), где су углавном ницале вишеспратнице.
Оно што се на фотографији уз текст види јесте урбанизована Нова Детелинара (која се данас зове Стара) и Стара Детелинара (данас Нова) која је још увек под кућицама.
У првом плану је и Руменачка улица, испод које се, уз саму раскрсницу с Партизанском, налази плац на ком ће касније нићи „Меркур”, иза ког су објекти који и данас постојеи припадају Јавно-комуналном предузећу „Пут”, као и, у продужетку, травнати терен РФК „Нови Сад”, док се испод пруге види и део терена ФК „Железничар”.
Скроз горе на фотографији виде се пруге и зеленило, где ће касније нићи Булевар Европе и све што северно од њега следи – Ново насеље, које је тада, 1987. године, такође постојало.
Л. Р.
Рубрика „Кратка шетња некадашњим Новим Садом” настала је у сарадњи листа „Дневник” и Фејсбук странице „Старе фотографије Новог Сада” коју уређује др Милош Стојаковић.