KRATKA ŠETNJA NEKADAŠNJIM NOVIM SADOM: Dok je Nova bila stara, a Stara nova Detelinara
Novi Sad se odvajkada širi, međutim savremenim stanovnicima, pred čijim očima današnji razvitak deluje nikad brži i uočljiviji, pamte i drugu polovinu prošlog veka, kada je grad počeo najviše da menja svoj lik. Određeni delovi su se „prešminkavali” i „došminkavali” brže nego neki drugi, a među njima su posebno na udaru bili rubovi grada, koji danas to, pak, više nisu, među kojima su i Stara, odnosno Nova Detelinara, koje se i vide na priloženoj fotografiji, nastaloj 1987. godine iz vazduha.
Prvi i Drugi svetski rat bili su često jedna od većih prekretnica na ovim prostorima, pa su tako uslovljavali promene i u gradskim sredinama.
Kako je područje današnjih Detelinara bilo uglavnom pod detelinom (zbog koje je, jelte, i dobilo naziv), nakon Prvog svetskog rata poljoprivredne parcele su dodeljivane agrarnim interesentima, ali i placevi za prizemnu gradnju kuća, i to u delu između današnjih ulica Branka Bajića i Janka Veselinovića.
Posle Drugog svetskog rata izgradnja se širila severno od Kornelija Stankovića (tada nazivanoj Nova Detelinara), gde su uglavnom nicale višespratnice.
Ono što se na fotografiji uz tekst vidi jeste urbanizovana Nova Detelinara (koja se danas zove Stara) i Stara Detelinara (danas Nova) koja je još uvek pod kućicama.
U prvom planu je i Rumenačka ulica, ispod koje se, uz samu raskrsnicu s Partizanskom, nalazi plac na kom će kasnije nići „Merkur”, iza kog su objekti koji i danas postojei pripadaju Javno-komunalnom preduzeću „Put”, kao i, u produžetku, travnati teren RFK „Novi Sad”, dok se ispod pruge vidi i deo terena FK „Železničar”.
Skroz gore na fotografiji vide se pruge i zelenilo, gde će kasnije nići Bulevar Evrope i sve što severno od njega sledi – Novo naselje, koje je tada, 1987. godine, takođe postojalo.
L. R.
Rubrika „Kratka šetnja nekadašnjim Novim Sadom” nastala je u saradnji lista „Dnevnik” i Fejsbuk stranice „Stare fotografije Novog Sada” koju uređuje dr Miloš Stojaković.