(ФОТО) ТЕМА ДНЕВНИКА: ФИНАЛНИ РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ ГАРАЖЕ Ускоро нови изглед простора КОД БАНОВИНЕ
Изградња подземне гараже код Скупштине Војводине је завршена и у току су финални радови и уградња опреме, па је за очекивати да у наредном периоду почне сређивање простора изнад објекта.
Пројектом је предвиђено партерно уређење површине 10.500 квадрата, а реч је о инвестицији вредности готово 245 милиона динара, с ПДВ-ом. Prеthodnog месеца одабрани су извођачи, а радови ће трајати девет месеци, од закључивања уговора, који додуше, још увек није потписан.
У подземној гаражи код Бановине, површине око 6.300 метара квадратних, на две етаже распоређено је 167 паркинга, с тим да ће, како је раније најављено, за возила особа с инвалидитетом бити издвојено девет места на првом нивоу, док ће осам паркинга бити опремљено пуњачима за електрична возила. Прилази гаражи планирани су од Бановинског пролаза и Улице владике Платона, из правца Жарка Зрењанина.
На основу уговора о концесији, Нови Сад је преузео комунално опремање и изградњу инфраструктуре неопходне за функционисање подземне гараже код Бановине.
Планском документацијом је предвиђено да површина изнад укопаног објекта буде озелењена и опремљена мобилијаром. Осмишљавање партерног уређења простора површине око 10.500 квадратних метара поверено је новосадској фирми „МХМ пројект”, а Град је за техничку документацију издвојио готово осам и по милиона динара. Осим пејзажног уређења и опремања мобилијаром, партерно уређење подразумева и градњу саобраћајних површина, пешачких стаза и платоа, постављање водоводних и канализационих цеви, заливних система, спољне и декоративне расвете, као и телекомуникационих система.
„Јавни простор мора бити безбедан и без архитектонских баријера, да би се обезбедио лак и сигуран приступ свим корисницима, а материјал за поплочавање квалитетан како би се обезбедила отпорност на атмосферске утицаје, различити интензитет коришћења и дуготрајност уређења. Нивелацију решавати адекватним падовима како би се вода лако и равномерно одводила са шетних површина и платоа. Финални слој партерне облоге треба да буде антиклизни, због безбедног кретања, и да је без архитектонских баријера”, наведено је у конкурсној документацији објављеној на Порталу јавних набавки.
Како се може приметити на око 8.000 квадратних метара биће травњак, док је на површини око 1.000 квдрата предвиђен малч, а биће посађено и различито жбуње и цвеће.
Када је реч о мобилијару, планирано је постављање клупа и корпи за отпатке и бицикларника, те уградња каскадне чесме од монолитног камена. Ради лакшег кретања слепих и слабовидих на стазама би требало да буду постављене тактилне плоче водиље.
Ј. Вукашиновић
Фото: Ф. Бакић и пројектно-техничка документација