„Еуфонија” популарише хармонику међу младима
Удружење грађана „Еуфонија” основали су новосадски наставници Музичке школе „Филип Вишњић” из Шида, који су дошли на идеју да оформе удружење да би покушали да промовишу хармонику.
– Често смо се сусретали с децом која нису била заинтересована за свирање хармонике јер су сматрала да то није популаран инструмент и да се на њој може изводити само народна музика – појаснила је председница „Еуфоније” Драгана Кузмановић. – Пошто су чланови Удружења махом професори хармонике, желели смо да решимо бриге које су нас „жуљале” након образовања. Наиме, дипломирани музичари немају где да свирају јер нису заступљени у толиком броју на концертном подијуму као њихове колеге.
Према њеним речима, први пројекат путем којег су почели да сарађују с младим, неафирмисаним композиторима и да их уче како се компонује за хармонику је „Нова српска музика за хармонику”, а подржава га СОКОЈ (Организација музичких аутора Србије).
– Нови Сад је познати центар за хармонику јер има изузетне професоре музике, а уметници који заврше Одсек за хармонику Средње музичке школе „Исидор Бајућ” у свету постижу сјајне резултате – казала је Драгана Кузмановић. – Као инспирација за промоцију тог иструмента нам је још послужио невероватан оркестар хармоника АКУД-а „Соња Маринковић”, који, нажалост, има мало наступа у Србији те се може рећи да функционише на локалном нивоу.
Интернационали фестивал хармонике и камерне музике „Еуфонија” је други велики пројекат Удружења. Одржава се у мају. Фестивал се састоји из такмичарског и културног дела, односно вечерњих концерата, као и предавања.
Културни часопис „Благодарје”
Удружење „Еуфонија” издаје часопис „Благодарје”, чији је задатак да кроз разне области културе допринесе налажењу правих путева при васпитању и образовању.
– Иако за часопис пишу стручњаци, водимо рачуна о томе да текстови буду разумљиви и корисни, како родитељима, тако и просветним радницима – појаснио је уредник часописа Ивица Кузмановић. – У часопису се могу прочитати чланци о мање познатим људима, али који су дали велики допринос васпитању и образовању, о нашим познатим научницима, може се наћи чланак који говори о спорту који се претворио у бизнис и физичкој култури, те појавама у природи и о религији.
Часопис „Благодарје” излази два пута месечно, а следећи број заинтересовани могу очекивати почетком новембра. Годишња претплата за шест бројева износи 800 динара за штампане примерке и 500 за електронске. Све информације могу се добити на „Фејсбук” страници www.facebook.com/blagodarjecasopis или путем мејла blagodarjegmail.com. До сада су за часопис писали проф. др Светомир Бојанин, проф. др Жарко Требјешанин, проф. др Влајко Пановић и други.
– Пре тога се припремамо за Зимски семинар, који организује наше удружење, а који је намењен искључиво за стручно усавршавање наставника, младих уметника, ученика и студената – најавила је Драгана Кузмановић. – Семинар ће се одржати од 5. до 9. децембра у Кино-сали Музеја савремене уметности Војводине. Предвиђен је мастрер клас и низ предавања. Угостићемо и познатог европског уметника на хармоници Красимира Штерева.
Као резултате рада, наша саговорница наводи да је Србија прошле године добила први домаћи концерт за хармонику и оркестар у историји уметничке музике за хармонику. Такође, еминентни европски уметници и педагози су препознали Интернационални фестивал хармонике и камерне музике „Еуфонија” као висококвалитетну манифестацију, која претендује на то да постане водећи догађај тог типа у овом делу Европе.
С. Ковач
Фото: Приватна архива/ Концерт „Нова српска музика за хармонику – омаж Бручију” (27. мај 2017)
Пројекат „Развој културног и уметничког стваралаштва” реализовао је „Маркет ИТ Маркетинг анд ПР”, а суфинансиран је од Града Новог Сада. Ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.