„Eufonija” populariše harmoniku među mladima
Udruženje građana „Eufonija” osnovali su novosadski nastavnici Muzičke škole „Filip Višnjić” iz Šida, koji su došli na ideju da oforme udruženje da bi pokušali da promovišu harmoniku.
– Često smo se susretali s decom koja nisu bila zainteresovana za sviranje harmonike jer su smatrala da to nije popularan instrument i da se na njoj može izvoditi samo narodna muzika – pojasnila je predsednica „Eufonije” Dragana Kuzmanović. – Pošto su članovi Udruženja mahom profesori harmonike, želeli smo da rešimo brige koje su nas „žuljale” nakon obrazovanja. Naime, diplomirani muzičari nemaju gde da sviraju jer nisu zastupljeni u tolikom broju na koncertnom podijumu kao njihove kolege.
Prema njenim rečima, prvi projekat putem kojeg su počeli da sarađuju s mladim, neafirmisanim kompozitorima i da ih uče kako se komponuje za harmoniku je „Nova srpska muzika za harmoniku”, a podržava ga SOKOJ (Organizacija muzičkih autora Srbije).
– Novi Sad je poznati centar za harmoniku jer ima izuzetne profesore muzike, a umetnici koji završe Odsek za harmoniku Srednje muzičke škole „Isidor Bajuć” u svetu postižu sjajne rezultate – kazala je Dragana Kuzmanović. – Kao inspiracija za promociju tog istrumenta nam je još poslužio neverovatan orkestar harmonika AKUD-a „Sonja Marinković”, koji, nažalost, ima malo nastupa u Srbiji te se može reći da funkcioniše na lokalnom nivou.
Internacionali festival harmonike i kamerne muzike „Eufonija” je drugi veliki projekat Udruženja. Održava se u maju. Festival se sastoji iz takmičarskog i kulturnog dela, odnosno večernjih koncerata, kao i predavanja.
Kulturni časopis „Blagodarje”
Udruženje „Eufonija” izdaje časopis „Blagodarje”, čiji je zadatak da kroz razne oblasti kulture doprinese nalaženju pravih puteva pri vaspitanju i obrazovanju.
– Iako za časopis pišu stručnjaci, vodimo računa o tome da tekstovi budu razumljivi i korisni, kako roditeljima, tako i prosvetnim radnicima – pojasnio je urednik časopisa Ivica Kuzmanović. – U časopisu se mogu pročitati članci o manje poznatim ljudima, ali koji su dali veliki doprinos vaspitanju i obrazovanju, o našim poznatim naučnicima, može se naći članak koji govori o sportu koji se pretvorio u biznis i fizičkoj kulturi, te pojavama u prirodi i o religiji.
Časopis „Blagodarje” izlazi dva puta mesečno, a sledeći broj zainteresovani mogu očekivati početkom novembra. Godišnja pretplata za šest brojeva iznosi 800 dinara za štampane primerke i 500 za elektronske. Sve informacije mogu se dobiti na „Fejsbuk” stranici www.facebook.com/blagodarjecasopis ili putem mejla blagodarjegmail.com. Do sada su za časopis pisali prof. dr Svetomir Bojanin, prof. dr Žarko Trebješanin, prof. dr Vlajko Panović i drugi.
– Pre toga se pripremamo za Zimski seminar, koji organizuje naše udruženje, a koji je namenjen isključivo za stručno usavršavanje nastavnika, mladih umetnika, učenika i studenata – najavila je Dragana Kuzmanović. – Seminar će se održati od 5. do 9. decembra u Kino-sali Muzeja savremene umetnosti Vojvodine. Predviđen je mastrer klas i niz predavanja. Ugostićemo i poznatog evropskog umetnika na harmonici Krasimira Štereva.
Kao rezultate rada, naša sagovornica navodi da je Srbija prošle godine dobila prvi domaći koncert za harmoniku i orkestar u istoriji umetničke muzike za harmoniku. Takođe, eminentni evropski umetnici i pedagozi su prepoznali Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike „Eufonija” kao visokokvalitetnu manifestaciju, koja pretenduje na to da postane vodeći događaj tog tipa u ovom delu Evrope.
S. Kovač
Foto: Privatna arhiva/ Koncert „Nova srpska muzika za harmoniku – omaž Bručiju” (27. maj 2017)
Projekat „Razvoj kulturnog i umetničkog stvaralaštva” realizovao je „Market IT Marketing and PR”, a sufinansiran je od Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.