Дружење уз гљиварски котлић
Годишњи „Гљиварски сусрети на Фрушкој гори”, 13. по реду, почеће у недељу у 11 часова на Иришком венцу, испред Информативног центра Националног парка „Фрушка гора”.
Програм ће трајати до 13 часова, а после тога предвиђен је ручак за госте манифестације, као и за посетиоце изложбе – традиционални котлић од самониклих јестивих и лековитих гљива, који се може пробати уз добровољни прилог Друштву гљивара. На манифестацију долазе сва гљиварска друштва из Војводине, Србије и региона.
На почетку „Сусрета” предвиђен је кратак културно-уметнички програм, а затим ће уследити и предавање у сали Информативног центра НП „Фрушка гора”. Присутни ће имати прилику да чују нешто више о гљивама у исхрани, као и неке нове рецепте за припрему здравих и укусних гљиварских залогаја. Осим изложбе различитих врста гљива, које су претходног дана гљивари сакупили на обронцима Фрушке горе, биће изложене и фотографије гљива с Фрушке горе Бојана Шегуљева, Стевана Балабана и Драгише Савића.
– Све изложене гљиве су после брања детерминисане, односно утврђено је којој врсти припадају – рекао је Ђорђе Војновић из Друштва гљивара, и напоменуо да је већина сакупљених гљива с Фрушке горе, а врсте којих овде нема, попут рујнице и вргања, доносе им гости из различитих делова Србије. – Циљ манифестације је упознавање грађана с различитим врстама гљива, да не би необавештени брали гљиве или их конзумирали. Гљиве могу бити јестиве – могу се јести без термичке обраде, условно јестиве – термички обрађене, отровне и смртно отровне – користе се само за проучавање. Осим у исхрани, где се користе као главно јело и самлевене као додатак јелима, неке врсте гљива изузетно су лековите.
Ј. Вукашиновић
Шкрипавац шкрипи кад се бере
Ђорђе Војновић је у нашу редакцију донео гљиву шкрипавац (име је добила по томе што шкрипи кад се сече), која ће се наћи на сутрашњој изложби. Гљива пречника 38 центиметара у неким крајевима Србије позната је и као јастребовача, а убрана је у Врбасу и већ је била изложена у Крупњу и бањи Ковиљачи.