few clouds
4°C
11.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"ДНЕВНИК" У ПОСЕТИ НАЈСТАРИЈЕМ НОВОСАЂАНИНУ

(ФОТО) ПРЕЖИВЕО ЈЕ ФАШИСТЕ, ГОЛИ ОТОК И КАНЦЕР, ПА У ДЕСЕТОЈ ДЕЦЕНИЈИ НАПИСАО КЊИГУ Вук Шћекић је најстарији Новосађанин, а његова животна прича је невероватна

11.02.2025. 08:24 09:34
Извор:
Дневник
вуко
Фото: Дневник

Ву­ко Шће­кић је не­дав­но про­сла­вио 100. ро­ђен­дан, а за “Днев­ник” је го­во­рио о де­тињ­ству, во­је­ва­њу у Дру­гом свет­ском ра­ту, ро­би­ја­њу на остр­ви­ма Све­ти Гр­гур и Го­ли оток, до­ла­ску у Но­ви Сад, пре­ва­зи­ла­же­њу про­бле­ма, бо­ле­сти, од ту­бер­ку­ло­зе до ра­ка, па све до то­га да је у 92. го­ди­ни на­пи­сао књи­гу.

- Ро­ђен сам 9. ја­ну­а­ра 1925. го­ди­не у ме­сту Ба­би­но, се­лу крај Бе­ра­на.  Пр­ви свет­ски рат је био стра­шан, ско­ро да ни­шта иза ње­га ни­је оста­ло. Био сам ме­ђу пр­вим ге­не­ра­ци­ја­ма ро­ђен по­сле тог ра­та, у па­сив­ном кра­ју. Ни­смо има­ли шко­лу, тек ка­сни­је је она отво­ре­на, па сам у Бе­ра­на­ма упи­сао гим­на­зи­ју ка­да је и по­чео Дру­ги свет­ски рат. Та­да су нас и рас­пу­сти­ли, због оног што до­ла­зи. Оку­пи­рао нас је ба­та­љон од 1.000 ита­ли­јан­ских вој­ни­ка. Ко­му­ни­стич­ка на­род­на омла­ди­на би­ла је вр­ло ак­тив­на, и при­ча­ло се о фа­ши­зму, Хи­тле­ру. Ка­сни­је сам са­знао да је у оп­шти­ни по­сто­ја­ла пар­тиј­ска ће­ли­ја од пет љу­ди и че­тво­ро је  то­ком ра­та по­ги­ну­ло. Је­дан ко­ји је остао за­гла­вио је на Го­лом ото­ку – ка­же Ву­ко. 

пензионер
Фото: Дневник

То­ком ра­та у ње­го­во ме­сто је до­шла дру­га ди­ви­зи­ја на­род­но­о­сло­бо­ди­лач­ке вој­ске,  че­твр­та цр­но­гор­ска ко­јој се при­дру­жио. 

- Тре­ба­ло је љу­ди да ру­ко­во­де омла­ди­ном, а по­што сам био ђак и на­пред­ни­ји од­мах су ме иза­бра­ли као ру­ко­во­ди­о­ца омла­ди­не, те сам сту­пио у бор­бу и на­пре­до­вао, па сам до­био и чин пот­по­руч­ни­ка, а ка­сни­је и ка­пе­та­на – при­ча Ву­ко.  

Ре­цепт за ду­го­веч­ност је у по­ро­ди­ци и ди­сци­пли­ни 

- Не­мам ни­јед­ног пре­тка ко­ји је жи­вео то­ли­ко ду­го – при­ча Ву­ко -  До­ста њих је ги­ну­ло у бор­би, а де­да је жи­вео око 80 го­ди­на. Ми­слим да до­бар удео у мо­јој ду­го­веч­но­сти има бри­га и па­жња мо­је же­не , а на­рав­но и де­це . За­тим, то­ком бо­ле­сти био сам ди­сци­пли­но­ван. Та два еле­мен­та за ме­не кључ­ни су за до­жи­ве­ти 100 го­ди­на – ре­као је Ву­ко.  

По­слег ра­та до­био је при­зна­ња , пре­ко­ман­до­ван је ка­ко ка­же у вој­ну по­ли­ци­ју у ка­дров­ско оде­ље­ње и ту је био не­ко­ли­ко ме­се­ци. Фор­ми­ра­на је но­ва бри­га­да у Кња­жев­цу, где је пре­ме­штен, па по­но­во пре­ме­штен у Љу­бља­ну, где је убр­зо ухап­шен.

- Сва­ко­днев­но су би­ле кон­фе­рен­ци­је. Не­ко је ди­ску­то­вао. Не се­ћам се ви­ше ни ко. Ни­сам ре­га­о­вао, а тре­ба­ло је да то ура­дим и по­сле пар да­на су ме ухап­си­ли. Осу­ђен сам био на 13 го­ди­не, по­сле су ми сма­њи­ли на де­вет и он­да сам из­др­жао  шест го­ди­на и де­вет ме­се­ци. Ни­сам од­мах пре­ба­чен на Го­ли оток – се­ћа се Ву­ко. 

вуко
Фото: Дневник

Пре­ме­штен је у Гра­ди­шку. 

- У Гра­ди­шки ни­је би­ло ба­ти­ња­ња јер је не­ко од ру­ко­во­ди­ла­ца то за­бра­нио. Ту сам био у ве­о­ма ло­шим усло­ви­ма. Спа­ва­ли смо бу­ква­лно на по­ду. На ме­сту где тре­ба тро­је спа­ва­ло је ше­сто­ро.  По­сле два-три ме­се­ца пре­ба­че­ни смо на Све­ти Гр­гур, су­сед­но остр­во Го­лом ото­коу. И та­мо су би­ли са­мо вој­ни осу­ђе­ни­ци. До­жи­вља­вао сам и при­су­ство­вао му­че­њи­ма и не­ра­до се то­га се­ћам. Пре­ба­ци­ли су ме на Го­ли оток, где је би­ло му­ка, али да­ле­ко ма­ње не­го на Гр­гу­ру, ода­кле сам пу­штен на сло­бо­ду- ка­же наш са­го­вор­ник.  

То­ком ра­та крв­на осве­та спа­са­ва­ла жи­во­те 

Би­ло је су­ко­ба са чет­ни­ци­ма али не ­мојих лич­них већ мо­је че­те, и по­ги­би­ја је би­ло. Не­ки Кр­сто Се­ку­лић имао је два си­на, а је­дан од њих је по­ги­нуо као пар­ти­зан пре вла­да­ви­не чет­ни­ка. Дру­ги син је био ра­њен и ње­га су ува­ти­ли. Ни­су га уби­ли, не­го су га по­сла­ли ку­ћи да оздра­ви. Ње­гов отац је мо­рао да пот­пи­ше да ка­да оздра­ви, не­ће ићи у пар­ти­за­не. 

Ме­ђу­тим, син чим је оздра­вио од­мах је оти­шао у пар­ти­за­не и на­рав­но Кр­ста су хте­ли да стре­ља­ју. Ску­пи­ла се че­та, др­жи се го­вор ка­ко је Кр­сто из­дај­ник, и да га тре­ба стре­ља­ти. Од­ре­де дво­ји­цу ко­ји ће га стре­ља­ти, а на иви­ци гро­бља ко­па­ју ра­ку јер ни­је до­сто­јан да га са­хра­не на гро­бљу. Ка­жу, не­ка га стре­ља ње­го­во пле­ме, и не­ће ни­ко. 

Па не­ће ни­ко ни да од­ре­ди ко би и на­ђу со­ло­мон­ско ре­ше­ње да га спро­ве­ду у ко­ман­ду у Бе­ра­не, па ће то та­мо ре­ши­ти.  Ни­су хте­ли да га стре­ља­ју, јер не­ће ни­ко да пад­не крв. Не­ће да уби­је ком­ши­ју, јер се то пам­ти и увек вра­ћа крв. Ето та­ко је би­ло.
Био је у за­тво­ру и пу­сти­ли га на­по­ље 1946, па је ко­ло­ни­зи­ван у Са­ви­но Се­ло где је и пре­ми­нуо, а син му је по­ги­нуо у ра­ту.
 

Мно­го го­ди­на ка­сни­је о том пе­ри­о­ду ро­бо­ва­ња на­пи­сао је књи­гу, под на­зи­вом „48.“. Књи­гу од 500 стра­ни­ца, је на­пи­сао у сво­јој 92. го­ди­ни.  

На­кон из­ла­ска са ро­би­је до­ла­зи у Ба­би­но  где је као и сви дру­ги Го­ло­о­то­ча­ни био пре­зрен, ни­ко ни­је хтео да га за­по­сли. Отац Јо­ван про­да­је ста­до ова­ца да би Ву­ко оти­шао у Бе­о­град да се за­по­сли. У Бе­о­гра­ду ни­је имао сре­ће и од­ла­зи у Сло­ве­ни­ју, Је­се­ни­це, где се за­по­шља­ва и упи­су­је Прав­ни фа­кул­тет. Же­ља га је ву­кла ка Вој­во­ди­ни, где се у бач­ком се­лу Де­спо­то­во за­по­шља­ва као књи­го­во­ђа. Из Де­спо­то­ва, пре­ла­зи да ра­ди у ди­рек­ци­ји Ду­нав-Ти­са-Ду­нав у Но­вом Са­ду, ску­ћио се, оже­нио и по­чео да гра­ди по­ро­ди­цу.

По­се­та нај­ста­ри­јем ко­ри­сни­ку пен­зи­је

Пред­сед­ни­ца Удру­же­ња пен­зи­о­не­ра гра­да Но­вог Са­да Ми­ле­на Жар­ко­вић са са­рад­ни­ци­ма, по­се­ти­ла је нај­ста­ри­јег ко­ри­сни­ка пен­зи­је у гра­ду Но­вом Са­ду, Ву­ка Шће­ки­ћа у ње­го­вом ста­ну у Но­вом Са­ду на но­во­сад­ском на­се­љу Ли­ман 2. 

Том при­ли­ком Жар­ко­вићева је уру­чи­ла Шће­ки­ћу. По­ча­сну члан­ску кар­ту Удру­же­ња пен­зи­о­не­ра гра­да Но­вог Са­да.

вуко
Фото: Дневник

И у том пе­ри­о­ду је имао здрав­стве­них про­бле­ма, про­вео је три­на­ест ме­се­ци у бол­ни­ци, јер је обо­лео од ту­бер­ко­ло­зе, нај­ве­ро­ват­ни­је као по­сле­ди­ца за­тва­ра­ња и при­нуд­ног ра­да. На­жа­лост, ту ни­је био крај, бо­ле­сти су се на­ста­ви­ле и ка­сни­је, брух, раз­не опе­ра­ци­је, рак штит­не жле­зде... Све је то Ву­ко пре­жи­вео уз не­се­бич­ну по­моћ сво­је су­пру­ге Ми­ле­не и  дво­је де­це.

Ву­ко већ  65 го­ди­на жи­ви у хар­мо­нич­ној брач­ној за­јед­ни­ци са сво­јом су­пру­гом Ми­ле­ном. Из тог бра­ка има дво­је де­це, ћер­ку и си­на, дво­је уну­ка и дво­је пра­у­ну­ча­ди. Ву­ко је оми­љен у по­ро­ди­ци и у ком­ши­лу­ку. Сла­би­је ви­ди али уз по­моћ лу­пе чи­та и слу­ша аудио-књи­ге.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар