Центар за љубав и породицу „Радост” пружа психолошку подршку родитељима, паровима и појединцима
У оквиру новосадског Центра за љубав и породицу „Радост”, основаног јуна 2019. године, оснивачице и психолошке саветнице Тијана Ћуп, Ивана Перић и Лана Смиљанић Вукадиновић пружају психолошку подршку породицама, паровима и појединцима да би превазишли савремене изазове породице, партнерских односа и родитељства.
Осим поменутих тема, у Центру дају подршку и паровима који тек настоје да се остваре као родитељи, као и онима који су у процесу вантелесне оплодње јер је он, како каже Тијана Ћуп, веома тежак и исцрпљујући. Помоћу индивидуалних саветовања, котерапија, групних тренинга, али и радионица, те три даме пружају подршку и појединцима који желе да се остваре у љубави, као и геј паровима.
С обзиром на то да је Центар „Радост”, како и само име каже – центар за љубав и породицу, главне теме су партнерство и родитељство те је почетком фебруара одржана радионица под називом „Љубав и заљубљивање, од мита до стварности”. Како Тијана Ћуп подсећа, та радионица је била увод у Школу партнерских радионица/тренинга о значајним темама о квалитетном партнерском односу које тај центар планира да реализује. Психолошка саветница Ивана Перић за „Дневник” наводи да ће поменуте радионице трајати неколико месеци, а теме ће се мењати и прилагођавати учесницима.
– Већина радионица које се нуде су једнократне и на тај начин се нешто научи, али много теже примењује у пракси јер нема продубљивања и континуитета – истиче она. – Један модул ће се односити на разбијање митова и предрасуда о љубави и заљубљивању, као и шта се дешава, како на нивоу психе, тако и на нивоу тела и физиологије, када смо у љубави и када смо заљубљени. Други модул ће се односити на стил у афективном везивању, што је изузетно важно и на основу чега, заправо, и бирамо партнере. Трећи модул ће бити посвећен сексуалности, а четврти ће се односити на проблеме патологије у љубави, а кључне су вештине које долазе на крају Школе.
Кроз радионице Школе партнерских односа ће се провлачити бројне теме, попут оних какве су квалитетне везе, а какве штетне, шта је сврха везивања и друге. Ивана Перић наглашава да ће се све радионице организовати у циљу очувања и унапређења менталног здравља. Она наводи да деструктивни партнерски односи људе могу одвести у озбиљне последице због којих касније, како каже, морају много да улажу да би то поправили јер у супротном настављају да бирају неодговарајуће партнере.
– Центар својим активностима спречава штету новим генерацијама, да се не везују несигурно јер то води даљим проблемима – закључује Ивана Перић, и додаје да људи несвесно могу понављати одређене обрасце. – Нама су партнерски односи изузетно битни и, дугорочно гледано, од квалитета партнерског односа који резултира браком, зависи и како ће се тај пар понашати у родитељској улози. Након тога, стил везивања који дете има ће зависити од задовољства родитеља.
Психолошка саветница Центра за породицу и љубав Тијана Ћуп открива да се у њихов центар Новосађани најчешће обраћају поводом питања око родитељства и несугласица партнера око стила родитељства. Осим тога, суграђани често имају недоумице код проналаска одговарајућег партнера за себе, али и код прекидања веза које су штетне за њих.
– Имамо велику мисију, а то је унапређење друштва кроз унапређење породице, а ми заправо много учимо из наших примарних односа – оцењује Тијана.
Заинтересовани могу пратити активности Центра на њиховој веб-страници njnjnj.cеntarradost.com, као и „Фејсбук” страници, док се за саветовање, које се плаћа, могу пријавити путем мејла [email protected].
К. Ивковић Ивандекић