Centar za ljubav i porodicu „Radost” pruža psihološku podršku roditeljima, parovima i pojedincima
U okviru novosadskog Centra za ljubav i porodicu „Radost”, osnovanog juna 2019. godine, osnivačice i psihološke savetnice Tijana Ćup, Ivana Perić i Lana Smiljanić Vukadinović pružaju psihološku podršku porodicama, parovima i pojedincima da bi prevazišli savremene izazove porodice, partnerskih odnosa i roditeljstva.
Osim pomenutih tema, u Centru daju podršku i parovima koji tek nastoje da se ostvare kao roditelji, kao i onima koji su u procesu vantelesne oplodnje jer je on, kako kaže Tijana Ćup, veoma težak i iscrpljujući. Pomoću individualnih savetovanja, koterapija, grupnih treninga, ali i radionica, te tri dame pružaju podršku i pojedincima koji žele da se ostvare u ljubavi, kao i gej parovima.
S obzirom na to da je Centar „Radost”, kako i samo ime kaže – centar za ljubav i porodicu, glavne teme su partnerstvo i roditeljstvo te je početkom februara održana radionica pod nazivom „Ljubav i zaljubljivanje, od mita do stvarnosti”. Kako Tijana Ćup podseća, ta radionica je bila uvod u Školu partnerskih radionica/treninga o značajnim temama o kvalitetnom partnerskom odnosu koje taj centar planira da realizuje. Psihološka savetnica Ivana Perić za „Dnevnik” navodi da će pomenute radionice trajati nekoliko meseci, a teme će se menjati i prilagođavati učesnicima.
– Većina radionica koje se nude su jednokratne i na taj način se nešto nauči, ali mnogo teže primenjuje u praksi jer nema produbljivanja i kontinuiteta – ističe ona. – Jedan modul će se odnositi na razbijanje mitova i predrasuda o ljubavi i zaljubljivanju, kao i šta se dešava, kako na nivou psihe, tako i na nivou tela i fiziologije, kada smo u ljubavi i kada smo zaljubljeni. Drugi modul će se odnositi na stil u afektivnom vezivanju, što je izuzetno važno i na osnovu čega, zapravo, i biramo partnere. Treći modul će biti posvećen seksualnosti, a četvrti će se odnositi na probleme patologije u ljubavi, a ključne su veštine koje dolaze na kraju Škole.
Kroz radionice Škole partnerskih odnosa će se provlačiti brojne teme, poput onih kakve su kvalitetne veze, a kakve štetne, šta je svrha vezivanja i druge. Ivana Perić naglašava da će se sve radionice organizovati u cilju očuvanja i unapređenja mentalnog zdravlja. Ona navodi da destruktivni partnerski odnosi ljude mogu odvesti u ozbiljne posledice zbog kojih kasnije, kako kaže, moraju mnogo da ulažu da bi to popravili jer u suprotnom nastavljaju da biraju neodgovarajuće partnere.
– Centar svojim aktivnostima sprečava štetu novim generacijama, da se ne vezuju nesigurno jer to vodi daljim problemima – zaključuje Ivana Perić, i dodaje da ljudi nesvesno mogu ponavljati određene obrasce. – Nama su partnerski odnosi izuzetno bitni i, dugoročno gledano, od kvaliteta partnerskog odnosa koji rezultira brakom, zavisi i kako će se taj par ponašati u roditeljskoj ulozi. Nakon toga, stil vezivanja koji dete ima će zavisiti od zadovoljstva roditelja.
Psihološka savetnica Centra za porodicu i ljubav Tijana Ćup otkriva da se u njihov centar Novosađani najčešće obraćaju povodom pitanja oko roditeljstva i nesuglasica partnera oko stila roditeljstva. Osim toga, sugrađani često imaju nedoumice kod pronalaska odgovarajućeg partnera za sebe, ali i kod prekidanja veza koje su štetne za njih.
– Imamo veliku misiju, a to je unapređenje društva kroz unapređenje porodice, a mi zapravo mnogo učimo iz naših primarnih odnosa – ocenjuje Tijana.
Zainteresovani mogu pratiti aktivnosti Centra na njihovoj veb-stranici njnjnj.centarradost.com, kao i „Fejsbuk” stranici, dok se za savetovanje, koje se plaća, mogu prijaviti putem mejla [email protected].
K. Ivković Ivandekić