БОКСЕРКА АНЂЕЛА БРАНКОВИЋ: Сваки пораз гледам као лекцију више
Двадесетједногодишња боксерка Анђела Бранковић у свет „правог спорта” доспела је по наговору пријатељице, док се prеthodno бавила одбојком.
Учествовала је на многим такмичењима, од почетних кола Лиге Војводине, преко првенства покрајине, државе, па све до међународних турнира и Првенства Европе. Анђела Бранковић за „Дневник ” каже да се бављењем тим спортом суочавала како с победама, тако и с одређеним психолошким баријерама.
– Одмалена сам такмичарски настројена и све што радим у животу схватам као такмичење, а на почетку сам се тешко носила с поразима јер не знам да губим – напомиње Анђела Бранковић. – Касније сам научила да сваки пораз гледам као лекцију више и суочавајући се са својим умом и менталним потенцијалом, схватила сам да глава, концентрација и савладавање емоција треба да се тренирају пођеднако као тело да бисмо добили целовиту машину. Ти фактори морају бити максимални, чак и када тело отказује, и то су оне нијансе које деле противнике на боље и најбоље.
Анђела Бранковић скреће пажњу на важност овладавања стрпљењем и регулилисање својих страхова током меча, и открива на који начин успева да се избори с противником.
– У само једанаест минута и у свега пет квадратних метара, могу се десити успони, падови, форсирање максимума, што је случај и са ситуацијама у свакодневном животу, а ја имам неке своје „ритуале и шаблоне” у свести како се загревам и припремам пред неки меч и помоћу њих се борим са страхом. У ринг улазим да се стопим с њим, постанем једно с борбом и осетим сваку њену чар. Бити фокусиран, тактички припремљен, физички спреман јесу битни фактори, али бити у глави хладан, смирен, одан и препуштен томе што радиш прави велику разлику између спортиста који су на физичком или техничком нивоу пођеднаки.
Посебна формула за победу не постоји, сваки противник је савладив и има своју слабу тачку. Захваљујући менталном потенцијалу, побеђује се у глави и победити себе значи прећи већ пола пута до успеха. Бокс представља психолошки тест или тренинг и Анђела Бранковић га препоручује деци и младима јер ће уласком у тај ринг превазићи себе и своје могућности на менталном и физичком нивоу, и то ће им помоћи, како у социјалном и емотивном развоју, тако и у психичком. Искуства која стекну током пораза, победа, реакција на грешку, могу у животу искористити као искуство за доношење одлука и понашање.
Спорт је „живот у малом”, у којем се спортисти суочавају с победама, поразима, тешким тренуцима и разочарењима, а све то што искусе у контролисаном окружењу, могу пренети у реалан живот. Бокс је племенита борилачка вештина и животна филозофија, а успешност у тој дисциплини условљена је физичким, моторичким и тактичким способностима самих спортиста. Код сваког такмичара развија се свест о постизању резултата и самоостваривању.
По својим параметрима, бокс се котира као један од најтежих спортова, за које, осим наведених фактора, спортски психолози и стручњаци у области спорта истичу да је психичка спремност веома битна код спортисте. Као и код других екстремнијих борилачких вештина, и у боксу је значајна ментална свест за излагање свакодневном тренингу, који је на границама физичких и менталних могућности. То потврђуе шеф Одељења за дијагностику тренираности спортиста у Покрајинском заводу за спорт и медицину спорта Драган Додер.
– Да би се појединац у том спорту супротставио противнику, није довољна само физичка јачина већ је веома важно веровати у себе и неговати искреност, скромност, саосећајност, пожртвованост и несебичност – каже Додер за „Дневник”. – Поделити и добро и зло с другима, радовати се успеху другог, урадити нешто добро из убеђења, а не да би се остварио утисак, само су неке од особина које одликују особу која је успела да себе види као део вишег поштовања, вишег циља. То је само један део менталне спремности и вештине супротстављања противнику јер, кад успемо да победимо себе, тог тренутка смо победили и противника.
Додер је нагласио да неговање поменутих идеја и вредности помаже спортисти да истраје у свим напорима којима се излаже, не само током тренинга него и током меча, и да је кроз тај вид веровања могуће пронаћи пут ка откривању потенцијала свести и упознавању са сопственим бићем.
Некадашњи одбојкаш и репрезентативац Србије, а данашњи спортски психолог Андрија Герић сматра да је сваки такмичар јединка за себе, а да је задатак спортских психолога да спортисте доведу у најбоље стање за борбу и науче их да се врате у најбољу форму чак и кад се деси да испадну из ње. – Оно на шта можемо да утичемо је да научимо такмичара како да се носи са стресом, како да размишља у добрим и лошим тренуцима борбе, како себе да бодри, на шта да обраћа пажњу и да га припремимо на сценарио када губи меч и како да преокрене резултат – објашњава Герић. – Све то спада у психолошку припрему спортисте. Уколико је спортиста спремљен психолошки, повећава се вероватноћа да ће његов резултат бити приближнији жељеном. У основи су тактичка и физичка спремност, али је психолшка припрема онај „тас на ваги” који одлучује победника.
А. Андријевић